Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa E
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Se spun multe... printre altele .... s-ar incadra si Romania la schimb ulei la 30.000km. Ai curaj sa tii 30.000 km acelasi ulei in motor? Ai incredere ca va asigura ungerea necesara pentru 30.000km si nu va afecta cu nimic motorul? Din ceea ce spui tu are mult mai mult legatura cu anul care a trecut de la ultimul schimb de ulei si insist, nu este doar parerea mea, este o concluzie citita pe grup ( peste 1000 pagini citite).
Skip ads

  • radualex90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2016 1.6CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
In Romania oricum nu ajungi sa faci 30000km cu un singur schimb de ulei, apare mult mai devreme indicatorul de bord si iti spune ca viata uleiului a ajuns la 0%.
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Si in afara se intampla acelasi lucru....
  • RLaurentiu978

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salut!Azi am facut prima revizie,la Radacini Iuliu Maniu,doar ulei si filtru de ulei care sunt obligatorii 270 ron - motor 1.4 turbo
Skip ads

  • radualex90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2016 1.6CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut, pe 19 am facut a doua revizie la 17200km, am ales Ravenol HLS 5w-30, filtru ulei GM si filtru aer MANN iar manopera a costat 115 lei (am fost la un service autorizat Dacia)
  • geob

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Catalin-Ionut a scris:Filtrul de combustibil probabil e in rezervor. Mie la reprezentanta mi-au zis ca masina mea (corsa e 1.4) nu are filtru de combustibil.

Arrow
Sigur cã are filtru de combustibil, dar este „lifetime”. Scrie undeva în manualul masinii. Surprised
  • IDumitrache

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2019 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Am facut revizia acum o saptamana la Radacini Iuliu Maniu (corsa e, 1.4 66 kw, din decembrie 2018). Pretul a fost 589 lei (la di-bas cereau 850 pt aceleasi operatiuni) pt ulei, filtru ulei, filtru aer si filtru polen. Am putut sa stau langa masina pe perioada reviziei. Oamenii au fost f ok, mi-au lasat o impresie buna. In plus i-au facut si un update de soft (modelele de corsa si adam fabricate in 2018 - 2019 au fost rechemate pt. un update de soft - ceva legat de noxe). Dupa revizie am facut un drum mai lung, aprox 1000 km. Masina merge excelent.
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Pret bun, zic eu, la mine a fost invers dibas avea oferta mai buna, cea mai buna oferta a fost prin baia mare unde era vreo 80 lei schimb ulei si filtru (cu uleiul meu), in timp am inceput sa le schimb singur nu e mare branza, cel putin filtrele le rezolvi cu o surubelnita, la ulei e mega simplu, mai naspa ca am scut ca trebuie sa-l desprind, ba chiar am schimbat si bujiile dupa 70k km, erau impecabile, iar eu fac filtrele si uleiul la fiecare 7500km, zici ca-i dacia "zambetul lui iliescu" o repari oriunde, numai senzori sa nu pice Smile))
Skip ads

  • IDumitrache

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2019 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Ai dreptate, stiu ca nu e greu de schimbat uleiul + filtrele dar na...am zis ca e prima revizie in garantie 🙂 curiozitatea mea e alta. Daca as schimba singur uleiul cum as putea sa resetez indicatorul de viata al uleiului? Multumesc.
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
De la bagheta cu lumini, pe butonul din varf tii apasat
  • wud

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Revizia de 4 ani si 51000 km Corsa E 2015 1.4 benzina 90-115 cp by EDS:

- bidon 5 litri ulei GM dexos 1 gen 2 (din care a ramas ceva si pentru urmatoarea revizie)
- filtru ulei GM
- filtru aer Mann
- filtru polen Mann cu carbon activ.

Revizia efectuata la EDS Pallady, pret piese + manopera 450 lei.

Foarte multumit de calitatea serviciilor, pret si atitudinea fata de client.


Separat am luat eu si s-a adaugat in ulei tratamentul de motor Liqui Moly Motor Protect Molygen.

Liqui Moly Motor Protect Molygen

Eu am folosit inca de la prima revizie aditiv DuraLube, la fiecare revizie, doar ca acum nu am mai gasit si l-am pus pe asta.

L.E. Am rugamintea pentru cei care au de gand sa inceapa cu textele alea ca uleiul are toti aditivii care trebuie si nu mai e nevoie de altceva, etc., sa se abtina.

Da sigur, uleiul are tot ce trebuie, doar ca nu cel GM dexos 1 gen 2, ci poate cel Ravenol REP SAE USVOŸ full sintetic, PAO.
Si e o oarecare diferenta de pret intre cele 2.
  • geob

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Uleiul GM (mai nou Opel) este suficient pentru motoarele produse de Opel, nu trebuie adãugat nimic în el. Doar dacã vrei sã lasi mostenire masina generatiilor viitoare... ca masinã de epocã.
Skip ads

  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Degeaba ca putrezeste tabla de pe ea pana atunci, chiar daca motorul e intact 😁😁
  • blue ray

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am fãcut azi prima revizie (și ultima la reprezentanța din Craiova, mã ... pe garanția lor). M-au jecmanit.
Mi-au luat 835 lei pe 3 filtre și 4 l de ulei, care altfel fãceau maxim 300 lei (iar pe ei i-au costat maxim 200 lei). Asta cu reducere 20% la manoperã, cã am luat mașina de la ei. Manoperã care redusã a costat 368,6 lei, pentru maxim 20 minute de ”muncã”, pe facturã fiind 2 ore, în fapt fiind o orã jumate. Mare bãtaie de joc...
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Nasol, da tu cat vroiai sa-ti ia? Preturile au crescut peste tot in tara, in toate domeniile.

Ca tot veni vorba de opel am fost sa ma interesez de o masina noua si cand am vazut ce scoruri au m-am cacat pe mine de ras, opel acum 15 ani avea super oferte cu super preturi, acum nu stiu cine dracu mai cumpara marca asta cand toate-s cam la fel si poti cumpara "firma" in aceeasi bani.
  • blue ray

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Una e creșterea prețurilor, alta e facturarea unor servicii neprestate. Eu de ultima mã plângeam.
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Asa e peste tot, kia ceed revizie 3 filtre + ulri + completare antigel 1200 lei, ford focus ulei+ filtre + placute fata + lichid de frana + test frana 2100 lei, schimb roti cu echilibrare pe jante (seria 5) 900 si ceva la apan braila (noua milioane!). Trebuia sa ceri pret si in alt oras, aia de la plus au fost foarte serviabili cu mine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa E

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR