Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Una din problemele acestui model sunt proasta proiectare a plasticurilor din jurul sezutului scaunului sofer si pasager dreapta . din cauza ca pe partea interioara lipsesc acele nervuri care sunt menite sa preia din tensiunele suferite atunci cand de exemplu te dai jos din masina ...
pentru a intari structura am folosit un silicon (bison) , lamele de metal si plasa din fibra ....iar in suportul de prindere culindric am introdus o bucata de teava cupru .
in schimb pentru scaunul pasager am folosit rasina si fibra de sticla . am obtinut o duritate foarte buna .


Numai bine
Skip ads

  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Parerea mea este ca plasticul ar rezista foarte bine si original, dar zona aceea a scaunului este foarte solicitata, la imbarcare/debarcare. Chiar si sezutul are de suferit datorita sprijinului pulpei in umarul acela. Fiind ca pozitie mai inalta, masina si scaunul mai in interior, trebuie sa te tarasti efectiv pe scaun ca sa iesi afara, sau sa intri. Mi se intampla chiar mie la 1,86M.
La mine e crapat f putin ornamentul cu pricina, dar mai rau ma doare ca scaunul se deformeaza vizibil. Tot timpul apar cute si firimituri albicioase pe sub el.
Acelas scaun am si pe astra j, identic, dar pozitia fiind mai joasa, la urcare sau coborare, piciorul stang preia efortul pentru a te ridica sau lasa jos si practic faci o saritura peste zona aceea.

Anyway "great job" ...corbu.
  • cmihai

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
din ce am observat pe net la masinile care sunt de vanzare...cam toate au cuta pe scaunul sofer in partea stanga
  • D@N
  • *
  • 40 mesaje
  • din 01 Mar 2007
  • Zafira Tourer 2012 2000
  • zalau
  • D@N

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: zalau
  • Masina: Zafira Tourer 2012 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Din pacate eu deja am crapat acest plastic si nu stiu daca gasesc de vanzare asa ceva. Sa demontat greu ? Ma gandesc sa incerc sa-l repar pe interior.
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Se gaseste ..original costa 100 lei ...se da relativ usor ..trebuiesc scoase clapetele de la reglaj inaltime si pliere...apoi surub fata si spate !
  • D@N
  • *
  • 40 mesaje
  • din 01 Mar 2007
  • Zafira Tourer 2012 2000
  • zalau
  • D@N

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: zalau
  • Masina: Zafira Tourer 2012 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Stii tu unde se vinde asa ceva, sau de unde pot sa-l comand? Multumesc frumos!
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Desfa ca pe interior ai codul pe original ...cu el te duci la un vanzator capabil de piese auto
  • D@N
  • *
  • 40 mesaje
  • din 01 Mar 2007
  • Zafira Tourer 2012 2000
  • zalau
  • D@N

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: zalau
  • Masina: Zafira Tourer 2012 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
ok, multumesc pentru sfat.
Skip ads

  • FloruAndrei

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Buna dimineata ! Am urmatoarea problema. Azi am observant ca parte din plastic stinga de la scaunul soferului este crapata. Am inteles ca piesa s-ar gasi , dar cum demontez piesa crapata ? Cum scot clapetele ? Poate ma poate ajuta cineva cu un sfat. Multumiri.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu esti indemnatic ..mai bine du te la cineva ...suruburile sunt ascunse binisor
  • FloruAndrei

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc mult. Mi-ati fost de un real folos. O zi buna.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu cred ca era necesar sa fi ironic, omul ti-a spus ca daca nu esti in stare sa descoperi singur cum sunt fixate si cum trebuie defacut, nu ai indemanarea neceasara sa poti face toata operatiunea si decat sa strici ceva mai rau mai bine mergi la cineva care se pricepe/mai indemanatic care sa iti rezolve problema. Nu este vorba de rautate dar sunt multi pe forum care vin si intreaba, li se da toate detalii si apoi dupa ce au incercat vin si isi varsa amarul si neputinta asupra celui care le-a dat informatia ca din cauza lui nu le-a iesit lor treaba. forumul ofera informatii dar nu contine chiar toate detaliile si in nici un caz nu iti da mainile si mintea celui care a oferit acele informatii.
spor la treaba la toata lumea
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Am vrut sa fiu scurt dar uite ca ma lungesc .....plsticul este prins cu suruburi in fata spate si lateralul scaunului...astea le gasesti cu siguranta daca bagi capul destul de adanc sub scaun...problema cea mai spinoasa sunt clapetele pentru reglaj...au niste cleme interioare care necesita folosirea a doua sau mai multe surubelnite finr si drepte simultan pentru a extrage ... eu nu pot decat sa ti urez spor la treaba !
  • FloruAndrei

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Buna dimineata si multumesc mult. Azi probabil ca ajunge piesa. O sa ma descurc. O zi frumoasa.
  • ABalint

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira Tourer 2016 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Mi-a aparut si mie crapatura minune la plasticul din lateral stanga de la scaunul soferului, dupa 2 ani si jumatate, la 43.000km. Mi se pare cam repede. Deocamdata celelalte plastice stau bine,sunt inchegate, nu scartaie nimic, sa speram ca doar asta de la scaun e cu probleme. Pana acum, in afara de partea estetica nu stimt nici o alta diferenta la sezut, asa ca n-o sa-mi bat capul cu el daca nu se crapa mai tare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR