Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • mmoctav

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Buna seara.
Numele meu este Octavian, sunt posesor al unui Opel Astra G, si va cer sfat in legatura cu articolele de lege pe care ar trebui sa le trec in contestatie.
Zilele trecute iesind de la cumparaturi dintr-o parcare am dorit sa intru pe un DN4 insa nu am mai apucat Smile. Am ajuns la intersectie unde am oprit caci era semnul stop si am semnalizat stanga. Am permis trecerea mai multor autovehicule si cred ca am stat vreo 30 de secunde. DN4 are cate 2 benzi pe fiecare sens. S-a eliberat intersectia, am vazut ca in stanga mea pe diagonala este un auto care doreste si el sa intre in intersectie, semnalizand tot stanga. Eu sunt cel care am intrat primul in intersectie urmarind axul benzii, insa acesta a taiat intersectia si m-a lovit, accidentul producandu-se fix pe mijlocul drumului. El nu avea niciun indicator la capatul drumului din care iesea.
Important:
1 - Cele 2 drumuri sunt paralele, axele lor fiind la aprox 4 m distanta.
2 - Eu am patruns primul, acesta a recunoscut ca nu stie de unde am aparut, insa nu stiu ce a scris in declaratie.
3 - Am accelerat, am intrat in intersectie, acesta a plecat si el, si vazand ca se indreapta drept spre mine am franat si claxonat. Acesta pe toata deplasarea sa s-a uitat doar in dreapta de unde venea un auto, si nu a reactionat la claxon.
4 - Accidentul s-a produs chiar pe linia dintre benzi.
5 – Ambele masini au fost lovite stanga fata. Daunele s-au produs din cauza demarajului acestuia, eu reusind sa opresc masina.
6 - Am vazut schita pe care a desenat-o si isi desenase masina pe banda 2, ca si cum ar fi intrat pe sensul de mers. In poze se vede clar ca masinile erau in diagonala iar politistul constatator nu a vrut sa se uite la poze.
7 – Am fost dat vinovat ca nu am oprit la STOP si ca el a patruns primul in intersectie.

In 10 ani nu am avut niciun accident si nici o amenda. Iar acum am avut de platit 435 lei si mi-a suspendat pe 60 de zile permisul.
O intersectie poate sa fie dirijata si nedirijata in acelasi timp? Eu consider ca nu este cu putinta. Se poate consider ca acolo este vorba despre 2 intersectii cu drumuri fara prioritate decalate, o intersectie nedirijata si una dirijata?

Rog pe cei cunoscatori in cauza, sau care cunosc spete asemanatoare, sa-mi confirme daca dreptatea este de partea mea si sa ma sfatuiasca ce trebuie sa fac in continuare.

Va multumesc.
Octavian





Skip ads

  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Mai pe simplu tu esti vinovat. Virajul la stanga se face de pe banda de langa mijlocul carosabilului daca sunt doua sau mai multe benzi pe sens, iar pe romaneste si pe intelesul oricui, cand faci stanga, treci prin stanga centrului imaginar al intersectiei. Simplu: il lasi pe cel din sens opus care face tot stanga, in dreapta ta, iar tu esti in dreapta lui. Tu te-ai tot dus prin dreapta centrului intersectiei, si acum ai de platit..

Ia vezi, se potriveste filmuletul asta cu schita ta?

http://www.youtube.com/watch?v=REFU5paclPw

Ce sa faci in continuare? Invata legislatia bine de tot..
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@mmoctav
Din pãcate, ptr tine, lucrurile sunt destul de clare dpdv legal (de-aia polițistul n-a fost interesat de poze), poziția ta din momentul coliziunii te incrimineazã, pe când celãlalt are poziția corectã ptr tipul de viraj dorit, cum zicea și @corsa.timis, tu trebuia sã ai celãlalt autovehicul în dreapta ta. Dpdv moral, v-ați întâlnit 2 ”cãscați”, unul mai mare decât altul, celãlalt are și el partea lui de vinã, opinia mea de 2 lei... Dar dacã ai învãțat ceva de aici, tot e bine... altfel, bine cã n-a fost mai rãu!
  • mmoctav

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2017

  • Mesaj Privat
@corsa.timis
Sunt perfect de acord ca atunci cand faci stanga, treci prin stanga mijlocului imaginar al intersectiei, atentie pentru drumuri coliniare. DN4 este in arc de cerc, iar eu din punctul meu nu aveam vizibilitate mai mare de 20 m. Cele 2 drumuri nu sunt coliniare, iar eu trebuia sa merg, pentru o astfel de manevra, cel putin 6m pe contrasens. Insa drumul nu imi permitea o astfel de vizibilitate.
Atasez poza 1.
@bibu16v
Dupa accident am stat sa surprind 2 masini care faceau stanga, in aceleasi conditii. Ele s-au ocolot prin dreapta centrului imaginar.
Atasez poza 2.


Skip ads

  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Legea spune ce spune, fara interpretãri. Aia fac si ei aceeasi greseala.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Am observat detaliile intersecției... Sã nu uitãm cã tu ai indicatorul STOP, iar el nu are nimic...Altfel rãmân la pãrerea mea, cã dupã legea bunului simț, dacã erați mai atenți si mai prudenți, lucrurile ar fi evoluat fãrã incidente (ca în ultimele poze), chiar dacã nici ei nu procedeazã corect/legal...
Pe de altã parte, dacã te simți nedreptãțit, poți sã apuci calea justiției (e dreptul tãu) și sã contești decizia polițistului... Restul e can-can.
  • mmoctav

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Scuzati-ma insa nu am gasit articolul care se refara la trecerea prin stanga mijlocului imaginar al intersectiei.
Insa am mai gasit ceva din 2013. Efectuarea virajului propriu-zis: rotim volanul spre stanga si trecem prin stanga centrului imaginar al intersectiei cand drumul este in aliniament, iar cand drumul nu este in aliniament ocolim prin dreapta centrului imaginar ar intersectiei.
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
https://legeaz.net/regulamen...uli-de-circulatie
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
mmoctav a scris:Scuzati-ma insa nu am gasit articolul care se refara la trecerea prin stanga mijlocului imaginar al intersectiei.
Insa am mai gasit ceva din 2013. Efectuarea virajului propriu-zis: rotim volanul spre stanga si trecem prin stanga centrului imaginar al intersectiei cand drumul este in aliniament, iar cand drumul nu este in aliniament ocolim prin dreapta centrului imaginar ar intersectiei.


Cum spuneam și mai sus, în baza convingerii tale cã ai procedat corect și ai fost nedreptãțit, deschide acțiune în justiție. Restul sunt vorbe de clacã, zic...
Amenda ai plãtit-o?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pana la urma unde v-ati lovit?
In prima poza pare desenat ca v-ati lovit fix pe mijlocul drumului...
Insa daca politistul te-a declarat vinovat, probabil s-a intamplat pe sensul din partea de jos a desenului pus de tine, pe unde veneai tu, corect?
  • mmoctav

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Buna dimineata,
@bibu16v
Amenda am platit-o in termen de 48H.
@jgyprime
In poza pe care am atasat-o in prima postare se vede ca locul impactului a fost fix pe mijlocul drumului.
  • mmoctav

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Va salut
Am castigat atat prima cat si a doua infatisare, iar hotararea este definitiva si pot recupera paguba.
Zi cu folos!
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bravo, dom”le, vãd și eu un român care-și apãrã dreptatea acolo unde se poate ea apãra, aici, pe pãmânt, adicã în justiție! Nu ca alții, care se bat cu cãrãmida-n piept, tânguindu-se lamentabil în stânga și-n dreapta oricui e dispus sã-i asculte, cã le-a fost furatã dreptatea...Mã bucur cã ai fost convins de dreptatea ta și ți-ai susținut-o și câstigat-o în instanțã! Așa se face, cel puțin în lumea civilizatã...la care, chipurile, toți aspirãm! Embarassed
  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
O fi meritat doar prin prisma satisfactiei de a arata ca ai avut dreptatea de partea ta, dar din punct de vedere al timpului pierdut & stres nu prea.
O sa recuperezi banii de amenda cand o sa binevoiasca statul sa-i restituie. Poti spera ca vei fi dintre cei norocosi care au rezolvat intr-un interval de timp rezonabil.
Cu suspendarea permisului cum a ramas?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu-i vorba numai de amendã...sunt și niște pagube materiale în discuție.
Cu suspendarea e cam așa: se anuleazã(dacã nu a fost pusã în aplicare) sau se șterge din fișa conducãtorului auto. Ptr faptul cã i-au fost afectate, poate, interesele pe timpul suspendãrii(dacã aceasta a avut loc) se poate adresa instanței civile împotriva poliției.
  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Alt stres si timp pierdut; inclusiv bani de avocat.
Poate ne spune initiatorul cum a fost. Este posibil sa se fi amanat suspendarea permisului la data introducerii actiunii in justitie.
  • mmoctav

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2017

  • Mesaj Privat
- Permisul l-am lasat atunci la politie si l-am laut dupa 2 luni. Asta a fost alegerea mea.
- Amenda se recupereaza in 30-45 de zile de la data depunerii cererii.
- Incerc acum sa recuperez macar o parte din banii cu care mi-am reparat masina de la asiguratorul lui.
- Iar el o sa fi dat in judecata de firma asiguratoare, cea la care am avut eu polita incheiata, pentru recuperarea prejudiciului.

Si nu am avut avocat!
Daca nu luptam pentru dreptul si dreptatea noastra, inseamna ca deja am pierdut!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
mmoctav a scris:

Si nu am avut avocat!
Daca nu luptam pentru dreptul si dreptatea noastra, inseamna ca deja am pierdut!

Bine spus, te felicit!
  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Felicitari.

PS Probabil eu as fi renuntat. Si da, probabil ca nu este ok, dar fiecare judeca si actioneaza prin prisma prioritatilor sale.
Numai bine!
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR