Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • vlad_vlm

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua ,

Am avut ceva probleme la caseta de directie cu senzorul din interior . Dupa mai multe discutii cu mecanicii am ajuns la concluzi ca nu pot sa scchimb doar senzorul acela din caseta . Asa ca am apelat sa cumpar o caste la mana a 2-a de la dezmembrari . Toate bune si frumoase am monatat caseta si chiar daca multi au zis ca nu trebuie rescrisa seria de caroserie pentru caseta de directie ...de fapt trebuie . Am fost la niste oameni care ziceau ca pot sa faca treaba asta . S-au chinuit vreo 4 ore cu tot felul de testere chiar si cel original GM si nu au reusit sa faca sa recunoasca noua caseta . Ei au spus ca daca caseta era noua era usor de rescris , dar ea fiind de la dezmembrari nu pot sa o rescrie .
Intrebarea mea este : as putea sa rezolva sa rescriu cumva caseta asta la mana a 2-a ? sau ce alta varianta mai am sa pot sa rezolva sa imi mearga servo directia ?
Cei care se ocupa de reconditionat casete de directie pot sa rescrie casete la mana a 2-a ?

Multumesc !



Model: Astra
An fabricatie: 2010
Cod motor: A17DTR
Skip ads

  • catalin_908

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 asta nu mai stiu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ce problema ai avut la caseta, sau cu directia, de ai decis sa cumperi alta?
  • vlad_vlm

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2017

  • Mesaj Privat
greseala de montaj la kitul de ambreiaj nu a fost pusa calumea protectia din cauciuc la caseta de directie , mi-a intrat apa in caseta cu timpul ...si nu a mai mers deloc ! a trebuit sa merg la caseta la un service specialiat in reparatie casete de directie , si mi-a facut-o ca noua .
  • RLucaciu361

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2021

  • Mesaj Privat
Salut. La ce service ai fost?
Skip ads

  • vasilii242

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
vlad_vlm a scris:Buna ziua ,
Orice caseta sh de Opel electrica o pot rescrie inclusiv pe masa .

Am avut ceva probleme la caseta de directie cu senzorul din interior . Dupa mai multe discutii cu mecanicii am ajuns la concluzi ca nu pot sa scchimb doar senzorul acela din caseta . Asa ca am apelat sa cumpar o caste la mana a 2-a de la dezmembrari . Toate bune si frumoase am monatat caseta si chiar daca multi au zis ca nu trebuie rescrisa seria de caroserie pentru caseta de directie ...de fapt trebuie . Am fost la niste oameni care ziceau ca pot sa faca treaba asta . S-au chinuit vreo 4 ore cu tot felul de testere chiar si cel original GM si nu au reusit sa faca sa recunoasca noua caseta . Ei au spus ca daca caseta era noua era usor de rescris , dar ea fiind de la dezmembrari nu pot sa o rescrie .
Intrebarea mea este : as putea sa rezolva sa rescriu cumva caseta asta la mana a 2-a ? sau ce alta varianta mai am sa pot sa rezolva sa imi mearga servo directia ?
Cei care se ocupa de reconditionat casete de directie pot sa rescrie casete la mana a 2-a ?

Multumesc !



Model: Astra
An fabricatie: 2010
Cod motor: A17DTR

  • vasilii242

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Orice caseta sh electrica de Opel se rescrie pe masina sau pe banc
  • Catalin1088

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Stie cineva daca o caseta de directie opel astra j 1.7 cdti 2010 este compatibila cu o caseta de directie opel astra j benzina 2010?
  • coman.dragos

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2012 A20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare! Saptamana trecuta am cumparat un Opel Insignia, an 2012, cod motor A20DTL si fostul proprietar a schimbat caseta de directie electica cu una din dezmembrari dupa care senzorul de unghi la volan dar fara sa ii faca o calibrare. In bord apare mesajul "service power steering" si martorul aferent.
Am conectat op-com - ul si am 2 erori dar nici una nu pare sa aiba legatura cu directia :
- U0415-00
- B1480-02

Trebuie programata caseta de directie montata pentru a scapa de acel martor? Daca da unde se poate face in Ploiesti?

Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR