Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • razvanrazvan95

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Salut. Am o problema la o Astra G Bertone 2002 motor 1.6 16v, Z16xe. Pe tester nu imi da nicio eroare si nu stie niciun mecanic ce poate avea, toti o pun pe tester si imi spun ca masina este buna. Merg cu masina indiferent de treapta in care este ajung cu masina pe la 2500 rpm si iau piciorul de pe acceleratie, in timp ce coboara in viteza si in ture masina da in nas constant pana pe la 1200-1300 rpm. Mentionez ca am schimbat bujii, bobina, clapeta, egr, senzorul de presiune in galeria de admisie, senzorul de temperatura pe galerie, distributie schimbata acum 5000 km, revizii facute la fiecare 10.000 km catalizator si sonda lambda.
Va rog, o idee ce ar putea avea.

Multumesc


MODEL: Astra 2002
MOTOR: Z16XE

CODURI EROARE: 0
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Cand iei piciorul de pe acceleratie, motorul nu mai functioneaza, este invartit de catre roti, prin intermediul transmisiei.
Daca nu ai probleme cand functioneaza motorul, de ce ai schimbat toate cele enumerate?
Sau nu au fost schimbate pentru a remedia aceasta problema?
Inainte da a schimba clapeta de acceleratie, facea la fel?
Daca da, suspectez tampon/tampoane motor - cutie.
  • razvanrazvan95

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Sonda lambda si catalizatorul le-am schimbat pe tru ca mi-au dat eroare si a trebuit sa le schimb. Clapeta am schimbat o pentru ca atunci cand plecam de pe loc tremura masina si mi a zis un mecanic ca am clapeta “lenesa” si ca trebuie schimbata. Iar restu le am schimbat pentru ca in mers daca apas acceleratia mai tare putin in timpul accelerarii da in nas, accelereaza dar tot procesul de accelerare da in nas, intre 1000-2000rpm, gen bagi a 2 a iei curba si automat are 1300-1400 rpm, si acolo incepe problema, cand accelerez in loc sa accelereze normal da in nas constant. Acelasi lucru se intampla si atunci cand iau piciorul de pe acceleratie, nu da in nas doar o data, da pe tot parcursul procesului de decelerare
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR