Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • CMariusManaila

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Ma confrunt cu o problema, din ratiuni de mentenanta doresc sa curat admisia, clapeta de acceleratie, EGR, MAF si nu reusesc sa gasesc un mecanic care sa nu strambe din nas sau care sa zica ca o face si sa nu se razgandeasca. Sa explic speta :
Mecanic 1 - " aaa pai trebuie dat jos alternatorul, trebuie date jos furtune, e complicat, te sun eu sa te reprogramez " asta dupa ce a zis ca o face, si se invartea de 30 de minute in jurul masinii .Binenteles ca nu ma mai sunat.
Mecanic 2 - " aaa pai trebuie refacuta distributia ca dau jos pompa de injectie si nam scule " asta dupa ce a zis ca face, ma trimis sa cumpar garnituri, si am venit cu masina la programare.
Cautand pe net am gasit urmatorul document :
LINK
Care nu mentioneaza nimic de distributie.
A efectuat cineva aceasta operatiune ? care a fost costul ? implica cele mentionate mai sus ?
Nu neg ca cele de mai sus or fi adevarate, dar nu inteleg dece se feresc, este asa o operatiune complicata?

Multumesc.




























MODEL: Astra 2011
MOTOR: A20DTH
  • deleted-113157

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salut,
Din propria experienta iti spun ca mai toti mecanicii se feresc sa curete admisia. E o operatiune care face multa mizerie si destul de migaloasa. Mai mult, daca nu esti langa ei, nu ai garantia ca ti-a facut lucrarea cum trebuie. Personal am curatat-o singur, dar la alt model de masina unde admisia era in fata si era usor de demontat si am fost foarte multumit de rezultate. Din link-ul care l-ai dat nu pare atat de complicat, ti-as sugera sa incerci singur daca ai un pic de experienta. In orice caz, orice mecanic ai gasi, iti sugerez sa stai langa ei sa ai garantia lucrului bine facut.
P.S. sa nu uiti sa cureti cat poti de bine in interiorul blocului motor. Gasesti foarte multa mizerie si acolo.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
CMariusManaila a scris:Ma confrunt cu o problema, din ratiuni de mentenanta doresc sa curat admisia, clapeta de acceleratie, EGR, MAF si nu reusesc sa gasesc un mecanic care sa nu strambe din nas sau care sa zica ca o face si sa nu se razgandeasca. Sa explic speta :
Mecanic 1 - " aaa pai trebuie dat jos alternatorul, trebuie date jos furtune, e complicat, te sun eu sa te reprogramez " asta dupa ce a zis ca o face, si se invartea de 30 de minute in jurul masinii .Binenteles ca nu ma mai sunat.
Mecanic 2 - " aaa pai trebuie refacuta distributia ca dau jos pompa de injectie si nam scule " asta dupa ce a zis ca face, ma trimis sa cumpar garnituri, si am venit cu masina la programare.
Cautand pe net am gasit urmatorul document :
LINK
Care nu mentioneaza nimic de distributie.
A efectuat cineva aceasta operatiune ? care a fost costul ? implica cele mentionate mai sus ?
Nu neg ca cele de mai sus or fi adevarate, dar nu inteleg dece se feresc, este asa o operatiune complicata?

Multumesc.
MODEL: Astra 2011
MOTOR: A20DTH
[quote]


Da, ca sa dai jos galeria de admisie trebuie sa dai jos pompa de inalte, implicit sa dai jos si cureaua de distributie care antreneaza pompa de inalte.
Acest lucru scrie si in link la pct 12.:
"12. Remove the fuel injection pump. Refer to Fuel Injection Pump Replacement ."
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR