Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Mokka
  • alpha_one27

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014 17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut, am achizitionat de curand un Ople Mokka din Germania, i-am facut schimbul de filtre si ulei ( aveam in bord oil 0% ) si vreau sa stiu si la cati km se schimba kitul de distributie, mentionez ca este un Mokka din 2014, diesel, 17DTS.


MODEL: Mokka
MOTOR: 17 DTS
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Schimba fara discutii ca tine 150,000km sau 6ani, pe km nu pune baza ce scrie in bord sau pe acte, verifica si jocuri la pompa ulei si apa.
  • alpha_one27

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014 17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc pt raspuns, intre timp am fost la Radacini cu talonul si am facut verificari pe seria de sasiu si km sunt reali, distributia se schimba la 10 ani sau 150000 km intradevar... si costa 1500 lei cu tot cu piese la ei, sau cu piesele tale 500 lei si dau garantie doar la manopera, garantia pieselor o da producatorul.
Nu are cod de casetofon sau ceva de genu ( daca scoti borna )
  • deleted-136510

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Salut.

Am acelasi motor A17DTS pentru Mokka. M-am interesat la mai multi mecanici inclusiv la reprezentanta si intervalul de schimb este la 150.000 ori 10 ani dar in afara de un singur mecanic care mi-a spus ca pana la 150.000 nu exista sa se rupa cureaua,toti au mentionat ca pentru Romania intervalele de schimb sunt reduse la jumate,75.000 si 5 ani.

Am 88.000 km acum si inca nu stiu daca la 90.000 ori la 100.000 sa fie facuta distributia.

Daca cineva stie si un magazin bun de unde pot sa achizitionez piese originale,please let me know Smile
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sunt si eu curios ce e snoava asta folosita de unii mecanci referitor la intervalul de schimb al distributiei 'pentru Romania' aici trece timpul mai greu km are 2000 de metri sau cum?
In 30 de ani nu am gasit o distributie rupta mai devreme fara motiv, de genul intinsa aiurea,piese cazute in carcasa,lipsa ungere si gipaj ax came.,impins masina..etc si am gasit curele vai de mama lor producatori de n-am auzit de ei.
Multi se bazeaza pe frica omului sa nu dea de paguba si ...hop gaselnita in Romania distributia se schimba la jumate de interval.
  • deleted-136510

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Principiul de baza explicat de mecanic a fost faptul ca stilul de mers din Romania nu este la fel cu cel din alte tari,si ca la noi soliciti motorul mult mai mult.
Personal,acest lucru il consider o prostie deoarece atat timp cat producatorul specifica anumite intervale stie de ce alege intervalele respective.
Daca cineva din grup a mai intalnit si alte povesti poate gasim o solutie comuna Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Mokka

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR