Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • kleinechrystyan

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,
Sper sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi legate de urmãtoarea problema:am cumparat acum cateva zile o masina marca opel astra h break cu motor de 1.6 benzina model 2005,în prima zi cat si la probe nu a scos gram de Fum,ieri i am fãcut plinul cu benzina de 99 de la petrom,iar la plecarea din petrom a inceput sa scoatã Fum,de atunci aproape la fiecare plecare scoate Fum,nu la fel de mult ,dar scoate si nu la toate plecãrile de pe loc,ce ma sfãtuiți sã fac deoarece pe 30 iulie am si programare Rar 😕.Am fost la un service auto si mi a zis ca sunt supapele uzate si ca trebuiesc schimbate,cicã asa se intampla la motoarele pe benzina(cost aproximativ 1500-1700 ron).Credeti ca o decarbonizare ajuta cu cv?Tin sa precizez faptul cã masina merge foarte Bine.Si inca cv,la relanti acul de la turatii sta cam pe la 1000,sa aibe legatura?Va multumesc.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Sunt posibile mai multe cauze: simeringuri supape, segmenți...Un test de compresie la cilindri, fãcut ca la carte, poate lãmuri lucrurile...
Decarbonizarea nu te ajutã cu nimic...
E cam mare ralantiul...n-are legãturã cu consumul de ulei.
  • kleinechrystyan

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Multumesc.Sa inteleg ca un mecanic bun dacã face un test de compresie la cilindrii isi poate da seama ce problema are ?o sa vad unde gasesc pe cineva sa faca un astfel de test.Imi poti spune mai multe de acest test de compresie,ce rezultate ar trebui sa aibe ca sa vad daca mecanicul se pricepe la ce face sau Nu.Multumesc.
  • arclt

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Fum albastru inseamna ulei in admisie.
Inainte sa te bagi la schimbat semeringuri si supape, verifica capacul culbutori, care are o supapa PCV si care poate e blocata. Anulezi furtunul care iese de acolo si vezi apoi daca mai scoate fum. Acea supapa este o problema foarte comuna la Opeluri.
La mine este complet dusa si consuma ulei la greu, aproape 1L in cativa km si iesea fum albastru de peste si se tura singura in mers si la ralanti.
Skip ads

  • kleinechrystyan

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Am inteles,aceea supapã se poate repara sau ma gandesc ca se poate inlocui,Nu?
  • arclt

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2015

  • Mesaj Privat
La toate service-urile mi-au zis ca trebuie inlocuit tot capacul (peste 800 de lei nou), dar pe olx vad ca se gaseste si supapa de vanzare separat pe la 200 lei. Alea probabil sunt de pe aliexpress, unde se vand cu 10-15$ Smile

Un mecanic mi-a anulat acel furtunas si mi-a zis sa merg cu ea asa cateva zile si daca nu apar probleme sa o las asa. Deocamdata pare ok, dar nu-s convins ca e bine, de aia si am intrebat despre asta aici pe alt subiect. Poate ca mai sunt care au anulat acel epurator blestemat si ne pot da mai multe detalii. Am citit undeva ca acea supapa ar avea si rol de ungere, in sensul ca colecteaza vapori de ulei care apoi sunt trimisi sa lubrefieze ceva prin motor, nu mai stiu exact..

Ca sa intelegi cat de des intalnita e problema asta.. l-am sunat pe unul din cei care vand pe olx supapa separat incercand sa obtin un pret mai mic si omul a refuzat pentru ca se vand foarte bine. A zis ca are cate un client in fiecare zi. Nu stiu cat de adevarat este dar si in service mi-au zis ca e ceva obisnuit la motoarele astea
  • kleinechrystyan

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,am fost la un service si mi a zis acelasi lucru,trebuie schimbat tot capacul,cicã ar fi înfundat,dar de acea supapã Pcv nu mi a zis nimic,oare a zis asa ca ar fi de fapt mai usor pt ei sa înlocuiascã tot capacul,costul ar fi undeva la 1300 de lei.Ce ma sfãtuiți sã fac?
  • arclt

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2015

  • Mesaj Privat
1300 e cam mult. Gasesti capac si sub 1000.
Nu stiu daca se poate inlocui doar supapa pt ca din cate am inteles la unele modele este parte din capac. Orice faci, sa il pastrezi pe cel vechi, poate se poate schimba doar supapa si atunci data viitoare nu mai trebuie sa cumperi alt capac
Skip ads

  • kleinechrystyan

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Pe net am gasit ca ar fi separatã si ca se poate schimba,în seara asta merg la un alt mecanic sa vad ce imi zice,va tin la curent.
  • kleinechrystyan

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Stie cineva dacã ai nevoie de cheie dinamometrica pentru capacul culbutori si bujii?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La bujii de obicei scrie pe cutie cate grade dar noi nu la vechituri, eu numai la mana ca la cate am schimbat dino il am la incheietura, vezi scaunul sa fie curat.
La capac culbutori cuplul este valabil numai la garnitura noua si ordine ca la chiulasa, fara silicon doar curat si cuplul la incheietura, ceva 8-9 Nm parca. Grija ca tu ai sigur garnitura varza si suruburile stranse miseleste, unele se rup, asta este.
Cumpara cauciuciul PCV si il schimbi singur daca te duce inzestrarea, daca nu inca 200lei la unul dar sa stie ce face ca de tari in gura e plina tara.
  • kleinechrystyan

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Salutare din nou,problema cu supapa Pcv s a rezolvat,din pacate a apãrut alta problemã,2 șuruburi de la capacul culbutori rupte.Intrebarea este cum as putea sa le extrag si de unde as putea sa vumpar altele,pt ca pe net nu le gasesc. Multumesc .
Skip ads

  • arclt

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Pai daca sunt rupte, le tai capul cu ceva si ar trebui sa iasa usor..
Dar nu cred ca poti baga identice. Cauti altele care au acelasi filet si lungime si asta e.. Altfel iar trebuie sa iei alt capac Smile
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Suriburi gasesti la dezmembrari sau noi pe comanda.
  • kleinechrystyan

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2019

  • Mesaj Privat
In cazul in care nu gasesc in timp util aceste șuruburi credeti ca este buna ideea dea pune șurub normal sau stil prezon?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pune ce gasesti la indemana lungimea sa fie la fel.
  • kleinechrystyan

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Salut,stie cineva ce tip de ulei(Ce vascozitate)trebuie sa folosesc la un opel astra h cu un nr de km de aproximativ 190 de mii?multumesc.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
0w40 sau 5w40
  • kleinechrystyan

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Salutare,stie cineva ce nr are siguranța de la electroventilator la un opel astra h 2005,1.8 benzina?Multumesc
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Care este titlul discutiei ?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR