Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • akew

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Salut
De curand am vazut, ca masina nu are putere, cand apas pedala la fund si merg mult timp asa se incalzeste apa aproape la 100 grade, cand o las mai moale sau asa scade temperatura normal la 90 grade. Miroase tare a benzina parca nearsa...
Iar cand se incalzeste motorul uneori cand accelerez smunceste putin. E numai de la catalizator sau poate fi si altceva?


MODEL: Corsa 2001
MOTOR: Z14XE
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
De ce nu cauti eu nu inteleg, poate generatia FB.
Motorul tau este renumit pentru consum ulei, evident infunda catalizator. La fel mai pica bobina sau ecu si ai benzina nearsa si nu ai postcombustie ca nu este f16.
  • akew

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Daca e bobina, la itp se poate sa nu iasa noxele cum trebuie?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Evident ca nu vor iesi.
Skip ads

  • dan costea

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 x14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ceva martori aprinsi in bord sunt? Erori?Listing valori reale?
  • akew

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Nu am niciun martor, am avut o erroare p0405 cum ca egr sensor low ceva de genu, am schimbat egr nu a mai aparut
Iar la itp mi a spus ca e catalizatorul infundat , miroase a benzina, dar se poate sa fie si de la vreo bobina?
Masina cand merg si o accelerez putin mai tare, creste temperatura la 98 grade , si cand schimb vitezele si accelerez cateva secunde in fiecare treapta la inceput smunceste
Cand o las mai moale 50-60 scade temperatura la 90-92 grade
E de la catalizator sau posibil vreo bobina?
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu putem ghici,........... la tester te mai uiti in valori,ce zice despre debitmetru detonatii,corectii avans,timpi injectie,valori sonde lambda,etc,daca vrei sa primesti o parere cat mai apropiata de o constatare profesionala pune valorile aici sa le vada tot romanu stiutor in ale mecanicii....parerea mea.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Egr schimbat inseamna ca papa ulei si deasemena mecanici incompetenti care ar fi trebuit sa il curete daca erau sanse.
Ce valori doriti cand omul este probabil la prima masina si mecanicii sunt plutasi pe Bistrita.
Akew pune si tu o locatie poate te indrum la cineva care nu te pune sa schimbi inutil diverse ca asa fac mai toti.
Catalizatorul daca este infundat se curata, unul second poate gasesti bun dar costa cat unul universal nou dar cine sudeaza otel pe fonta...
Este plina tara de incompetenti gen Caracal si Apuseni, eu cu un telefon ieftineala vechitura de sase ani ma localizez cu precizie de 5-10m. O aplicatie venita cu tel si una free. Ce a facut STS cu banii stie o tara intreaga.
Baga un deget pe esapament si fa poza.
  • akew

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Am fost pe la diversi mecanici si toti se uita la motor ca la o icoana...
Unul ma pus sa scot termostatul, ca a zis ca poate e defect, si de asta se incalzeste temperatura
Chestia e ca motorul trage greu, am intrat in depasire la un agila motor 1.0 cu pedala la fund si abea a prins 120, si tot nu lam putut depasi. Si atunci cand am tras tare de el sa incalzit apa la 98 grade aproape. Cand o las moale in localitati cu 50 cam asa revine la 90 grade temperatura.
Vreau ceva sigur, am fost pe la diferite service, dar niciunul nu mia spus ceva exact, toti se uita si imi spunea sa schimb aia sa schimb aia.
Cand se incalzeste motorul in fiecare treapta de viteza dupa ce schimb smunceste, iar la drum intins cand ii dau 100 cam asa parca da un rateu, parca im taie acceleratia
La itp mi a spus ca, catalizatorul este infundat, dar ma gandesc ca de la catalizator nu ar smunci...
Sunt din Piatra Neamt
  • akew

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Astazi am observat ca mie nu mi e se aprinde martorul ala motoras care indica gazele, sau ceva legat de ele scrie in manualul masinii, nu se aprinde nici cand pun contactul, deci cred ca cel de la care am cumparato fiind mecanic, a scos martorul, dar nici eroare la diagnoza nu mi a dat...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR