Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • VAndrei608

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Deci, mergeam cu mașina spre casa și deodatã sa aprins check. Ce am observat. Merge în 3 pistoane și nu trage. + ca în momentul în care accelerez clipea check. Am fãcut testul cu pedala si mi-a dat P0304 defect pe cilindrul 4. Am dat bujia jos și. Nasol e ca din 4 pini am rãmas doar cu 1 pin. Am schimbat bujia merge mai bine dar tot da rateu adicã merge rãu ce ar putea fi? Am vãzut ca ar fi mai multe ori fise ori bobina! A instalnit careva problema asta?


MODEL: Astra 2002
MOTOR: Z16SE

CODURI EROARE: P0304
  • dan costea

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 x14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
cand spuneti de pini banuiesc ca va referiti la electrozii bujiei.daca chiar afost bujie cu 4 electrozi si 3 sunt rupti treaba intradevar este nasola.o parte din vina o aveti si dvs pt ca a-ti neglijat inlocuirea acestora la timp.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa stiti ca bujiile se pun dupa cum spune producatorul si nu dupa idei nastrusnice ca mai bine enspe electrozi, o singura strangere la cate grade scrie pe ambalaj si asta numai pe filet curat. Unele bujii functie de producator vin cu intrefier facut, la altii se va face cu lera plata sau rotunda.
Electrozii de masa lipsa si sunt trei lipsa pot cauza santuri pe cilindru, deteriorare scaun supapa sau blocare pistonas egr. Totul se poate verifica scule si putin creie pus la treaba.
  • serban sorin

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2019

  • Mesaj Privat
E de la clapeta egr simptome :motoru se aude ca si cum ar merge in trei ,check engine palpaie cand acelerezi si motoru trage in greu.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR