Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • AIonutSandu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Salutare!

Daca aveti timp si doriti sa ma ajutati cu sfaturi si pareri, va sunt recunoscator Smile

Am achizionat un Opel Astra J 2010, urmatoarele specificatii:
Felul caroseriei: HATCHBACK
Tipul combustibilului: BENZINA
Capacitate cilindrica [ccm]: 1598
Anul modelului 2010 Seria J
Codul motorului A16XER, Motor 1.6
Tipul motorului INDIRECT INJECTION
Norma de poluare EURO 5A
Masã maximã tehnic admisibilã (kg): 1905
Masã în ordine de mers (kg): 1393 - aceasta presupun ca este greutatea masinii.

Masina pe care am cumparat-o nu are foarte multe dotari, dar am preferat-o in detrimentul altora gasite, cu mai multe dotari.
Ce nu are, dar as fi vrut/vreau sa aiba:
1. Senzori de parcare fata/spate:
- ce recomandati sa aleg? Trebuie sa caut un cod anume sau universali? Imi este suficient si doar cu sunet, nu neaparat cu display.
Am gasit aici ceva. Sunt buni? Daca da, care e mai ok? Am nevoie de 8: https://www.autokarma.ro/pie...=Sensor%20parcare
2. Navigatie:
- este utila sau mergem pe varianta "Waze"? Smile
3. Bluetooth:
- am vazut pe forum ca nu prea ar fi variante bune, iar masina pare sa aiba doar pentru vorbit.
4. Mufa USB:
- are doar mufa Jack, sub consola. Merita sa-i pun un modul USB in slotul liber sau mai bine raman la Jack-to-Jack, pentru muzica de pe telefon.
- are CD player, insa nu l-am folosit pana acum.

Extra:
1. Ma gandesc sa-i pun si alarma, dar costa cam 800 lei si o sa mai astept putin.
2. Pe bord nu este afisata presiunea pneurilor. Cum pot verifica presiunea?


La anvelope/jante am asa:
205/60 R16 92 H-6.50J x 16
215/60 R16 95 H-6.50J x 16
As dori sa cumpar "All season".
Care sunt mai bune, fiabile, sigure?
Ce branduri recomandati?

Combustibil:
La prima alimentare am pus MOL 95. Am vrut sa pun 100, dar nu avea pompa Smile)
Masina va fi folosita, in principal, la drumuri mai lungi(in afara Bucurestiului).
Voi ce benzina folositi/recomandati?

Pe consola am vreo 2 butoane cu vopseaua luata. Se pot inlocui individual?



Pe o usa am aceasta zgarietura. Iese la polish sau trebuie revopsita? Mai are cateva mai mici, dar asta este mai pronunstata si nu as vrea sa creeze conditii de rugina.


Ultima problema, rama oglinda sparta. Se poate inlocui doar rama sau trebuie rama+oglinda sau toata oglinda?



MODEL: Opel Astra J 2010
MOTOR: A16XER
Skip ads

  • enervantul

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Bun venit pe forum, sa te bucuri de masinuta. Am sa incerc sa iti raspund la cateva dintre nelamuriri,cat am stiut si eu, oricand pot fi corectat daca gresesc.
1. Ceea ce ai gasit pe Autokarma si arati in link sunt senzorii, tie iti trebuie si unitatea centrala si display-ul, arunca un ochi pe aici si te prinzi care este ideea: https://www.emag.ro/search/a...c?ref=autosuggest. Nu o luati ca reclama.
2. Navigatia, daca nu are, implica multe alte inlocuiri si costuri ridicate, in acceptia mea nu merita.
3.La mine merge si pentru vorbit si pentru ascultat muzica de pe telefon.
4.Daca nu are USB aparatul nu cred ca poti sa pui ulterior, daca a avut si s-a deteriorat clar DA.
Alarma este o idee foarte buna, gasesti pe CAN pentru model de masina, documenteaza-te inainte sa sti ce vrei cand te duci sa o monteze.
Asta cu presiunea nu stiu ce sa zic, la mine o afiseaza.
Daca nu te deranjeaza, sa completezi si localitatea, poate sunt colegi cu care ai putea sa te vezi si mai schimbati pareri.
  • AIonutSandu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi Smile
O sa caut senzori cu set complet.
O sa renunt la navigatie. Era doar curiozitate, nu un moft.
Am butoane pentru telefon pe consola si volan, insa nu stiu cum sa fac legatura cu telefonul sau care este rolul lor, mai exact. N-am avut timp sa rasfoiesc manualul, momentan.

Pentru alarma, ar fi ok acestea? Masina are si inchidere centralizata. Se bate cap in cap cu alarma?
https://www.emag.ro/alarma-a.../DM24VBBBM/?ref=#
https://www.emag.ro/alarma-a...d/DTKZ93BBM/?ref=

As vrea schimb si carcasa de la cheia briceag pentru ca fostul proprietar a cam deteriorat-o.

Pentru senzori, cred ca ar fi buni acestia, mai ales daca ii pot cumpara direct albastri.
https://www.emag.ro/senzori-...0568/pd/D2MF5BBBM/
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Daca masina e produsa pentru Ro, atunci butoanele pentru tel.sunt de decor ( MY 2010 produse pentru Ro nu aveau bluetooth ).
MY 2010 nu a avut senzori de presiune.
Butoanele de pe consola si rama de la oglinda se pot inlocui individual...incearca la dezmembrari.
Zgarietura e prea adanca ca sa iasa la polish...o poti remedia local , destul de ok , cu vopsea preparata la culoare ( exista tutoriale pe you tube).
Benzina CO 95 , Rompetrol/Petrom.
Anvelope all season Michelin crossclimate.
Alarma cu actionare de pe cheia masinii Viper Can 3902V ( am avut pe fostul J).
Ca sa poti monta modul usb , trebuie sa îi pui si navigatie dedicata , insa costul e destul de mare ...dar daca doresti , totusi, puneti cu android, face toti banii. https://www.google.ro/imgres...ct=mrc&uact=8
Senzori de parcare gasesti peste tot, preferabil ar fi sa cumperi cu afisaj.
Skip ads

  • AIonutSandu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2019

  • Mesaj Privat
@mariocb

Din ce am observat, butoanele de telefon doar imi opresc muzica. Din informatiile gasite, esti destinata pentru Ungaria.
Daca masina nu afiseaza presiunea in roti, cum este recomandat sa o fac eu? Apas cu piciorul pe anvelopa, ca la bicicleta? Smile)
O sa caut piese pentru butoane si oglinda la dezmembrari, dar cred ca tot trebuie sa duc la un service sa mi le schimbe.
Mi se pare ca merge bine cu benzina 95 de la MOL. Pe asta ai incercat-o si nu ti-a placut sau preferi Petrom?

Multumesc si pentru recomandarea sistemului de alarma.
La zgarieturi as prefera sa apelez la cineva care se princepe. Eu nu prea m-as baga si nici nu prea am timp.

Referitor la senzori, cred ca o sa-i cumpar cei din link-ul pus de mine. O sa caut si anvelope Michelin.

  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Nu e nevoie sa apesi cu piciorul ca la bicicleta, doar lovesti tare cu pumnul in anvelopa si apoi cu telefonul lipit de roata si cu aplicatia deschisa "sonometru " de pe android , vezi ce valori trebuie sa aiba Very Happy ....acum , serios, tu nu stii cum se face o presiune ? ...vezi ca are o eticheta in dreptul stalpului usii soferului , in care este precizata valoarea presiunii , pentru diferite situatii ! Referitor la "decor" pentru telefon, ma referisem strict la functia de bluetooth .
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
https://www.emag.ro/sistem-a...401/pd/D2XG97BBM/
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
AIonutSandu a scris:
La anvelope/jante am asa:
205/60 R16 92 H-6.50J x 16
215/60 R16 95 H-6.50J x 16
As dori sa cumpar "All season".
Care sunt mai bune, fiabile, sigure?
Ce branduri recomandati?

Depinde cati km faci si pe unde. Zici ca vei folosi masina mai mult extraurban. Cati km faci pe an?
Daca faci pana in 10.000km, allseason e o varianta. Daca faci mai mult, spre 15.000-20.000km pe an, merita sa iei anvelope dedicate vara/iarna.
Sotia mea face intre 5000 si 7000km pe an, marea majoritate in oras. Eu am optat pentru BF Goodridge Allseason 2 ( sunt facute de Michelin ). Pentru ce are nevoie sotia, sunt foarte bune.
Skip ads

  • AIonutSandu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2019

  • Mesaj Privat
@SKA si Tai-Pan, multumesc pentru ajutor Smile am salvat acel sistem de monitorizare. Anvelopele vor fi acestea https://www.emag.ro/anvelopa...-favorite_products . am deja de iarna si o sa folosesc 2 seturi.

@mariocb, stiu ca poate suna amuzant ce intreb, dar este prima masina pe care o detin si nici nu prea am avut ocazii de a discuta/face chestii tehnice la alte masini. De aceea, apelez acum la acest forum si la cunostintele voastre, ca sa invat diverse chestii, chiar daca tie si se par banale Smile
  • enervantul

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Ia vezi si pe aici de anvelopele alea. Ele sunt foarte bune, dar se poate si mai ieftin:https://www.compari.ro/anvelope-c3615/dunlop/sp-sport-blue-response-205-60-r16-92h-p139697872/
Presiunea se rezolva imediat. Iti iei un compresor cam ca cele din link, dupa preferinte, citesti pe stalpul usii si te conformezi.https://www.emag.ro/search/compresor+umflat+roti. Mai este si varianta cand bagi benzina, au la statia de alimentare compresor.
Viper-ul recomandat de @mariocb este chiar jmecherie, foloseste cheia masinii (nu vei avea buzunarul plin de chei si telecomenzi) si, cel mai important, este in partea de sus a clasamentului producatorilor de alarme.
  • AIonutSandu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2019

  • Mesaj Privat
@enervantul, multumesc pentru idei si recomandari Smile am gasit anvelopele la pret mai bun si fac economie cam 150 RON, la fix pentru un compresor Smile). O sa raman la acea alrama, dar mai astept putin. Nu are un pret prea mic si vreau sa pun si scut pentru motor.
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Cum ti se pare motorul 1.6?
Skip ads

  • AIonutSandu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2019

  • Mesaj Privat
@damnatu. Foarte bun! Accelereaza bine, nu este zgomotos, nu are vibratii. Este masina din 2010, dar sunt foarte multumit de cum functioneaza. Il alimentez cu MOL 95. Un avantaj pentru incepatori este ca "moare" mai greu daca gresesti ceva la schimbatul vitezelor sau plecat din panta cu insuficienta putere.
L-am ales pe baza recomandarilor de alti posesori de Opel Astra si nu regret Wink
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Iar ca si consum in bucuresti? Cum stai?
  • AIonutSandu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2019

  • Mesaj Privat
O am de 3 zile, iar la consum a ramas media de la vechiul proprietar...in jur de 12%. Precizez ca am mers doar in 2 zile cu ea, prin Bucuresti, la ore de varf, cam o ora dus, una intors...Eu am luat masina in special pentru drumuri in afara orasului, insa o mai scot din cand in cand ca sa ma obisnuiesc cu traficul infernal din Buc. La drum lung sper sa mai scada consumul.
  • AIonutSandu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2019

  • Mesaj Privat
UPDATE
@damnatu, am facut un drum dus-intors Bucuresti-Braila + un ocol la intoarcere, prin Calarasi, cam 40km, cu 200 RON. Am ajuns la consum 8.4. mod condus incepator.
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Destul de mare. Ce viteza medie atat in bucuresti cat si afara?
  • AIonutSandu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2019

  • Mesaj Privat
In afara, sa zic 100.
In Bucuresti...30
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR