Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • rockyy

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Salut,

Vreau sa iau pentru nevasta-mea (si pentru comoditatea mea in oras, ca sa fiu sincer) o astra din asta mai veche, neaparat automata, avem deja masina manuala. Nu ma intereseaza ceva mai nou, motorul daca e fiabil iar e ok, nu ma intereseaza consumul. Am gasit una cu 1.8 benzina si cutia pare sa fie aisin nu easytronic din ce poze a pus.

N-am fost inca sa o vad, maine ma duc. Problema e ca e vanduta de un samsar si masina n-are numere scoase , deci mai departe de o parcare nu am unde sa ma duc ca sa fiu sigur ca e in toate mintile cutia si sa nu decartez degeaba pentru tester si inspectie. Cere 2500 pe ea.

Ma intereseaza in schimb la ce cutie sa ma orientez. Este pentru oras 15 min dus la munca, 15 intors si facut piata, prostii d-astea. Estimez ca nu face mai mult de 10.000/an, daca i-o face si pe aia. Eu nu am avut cutie automata pana acum, habar n-am la ce sa ma uit. Daca aveti sau ati avut as aprecia ceva sfaturi.


Mersi fain


MODEL: (Model) 0
Skip ads

  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
eu sunt fan automatice. dar nu te sfatuiesc sa iei la mana a doua asa ceva. dupa 200.000km cutia automatica te lasa.
si pe urma sa bagi 3500 de euro sa schimbi cutia de viteze automatica, nu e chilipir.
Cand voi cumpara masina noua cu siguranta va avea cutie automatica!
am in prezent si o toyota luata de noua automata, ma apropii de 200.000 km.
  • rockyy

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Daca pica, pica. Cum iti e norocul. Femeia nu e capabila (sau nu vrea) sa conduca manuala si mi s-a luat sa fac pe taxi. Iar noua n-are sens. Astept si o parere easytronic vs aisin, mersi. Very Happy
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
din ce am citit easytronic 2005 e prost. asta recent 2016 easytronic 3.0 e mult mai ok.
nu am experienta decat cu aisin, acest easytronic imi pare ca nu e" nici cal,nici magar".
ia-o pe asta aisin si poate ai noroc sa te tina. eu nu am avut decat masini japoneze cu cutie aisin,iar aceasta de acum e prima pe care am tinut-o pana la 200.000km. chiar daca ma lasa sunt in avantaj sa inlocuiesc transmisia vs o masina noua.
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Am cumparat eu masina mamei automata(bine, vorba vine mamei ca o folosesc si eu pentru fataiala de oras, dieselul ramane pentru deplasarile mai lungi). 1.8 automata este dotata cu cutie automata hidramata AISIN in doar 4 trepte si inca un fel de treapta(un fel de overdrive, se simte la condus diferenta de turatii, gen 300 rpm in treapta 4), codul acesteia fiind AF-17 neservisabila din nefericire(nu se poate schimba filtrul de ulei fara a demonta cutia). Cutia este buna, ba mai mult fiind una chiar stralucita si simpla. Este modelul vechi de hidramata rezistenta ce are si putina electronica: afisaj in bord a treptei, modul iarna, modul sport(modulul sport vine la pachet oricum cu cutia automata) ce blocheaza treapta de viteza pana la atingerea turatiei maxime(6000), cuplare punct neutru cand se sta la semafor cu piciorul pe frana si nemiscata cateva secunde. Sincer sa fiu eu m-as feri de cazatura samsarului chit ca si eu m-as putea numi samsar ca deh, am adus masina cu scopul de a o revinde dar i-a placut prea mult mamei cum s-a condus asa ca a ramas. Eu am platit 24xx euro pe masina+transport+taxe de licitatie+taxe transfer bancar+rar.
Daca este intreaga sau nu chiar nu ai de unde sa stii. Se verifica uleiul pe joja sa fie proaspat schimbat(desi ma indoiesc, nici automatika nu il avea schimbat desi a rulat in germania pana la 134xxx km) dar l-am schimbat treptat pentru a nu misca prea mult depunerile prin cutie(daca erau). Cutia necesita 3-3.5 litri de ulei la un schimb normal(doar baia de ulei) si undeva la 7 la un schimb complet, eu recomand ca uleiul sa se schimba anual/la doi ani 3.5l baia de ulei sau complet la 4 ani/60000km(4 ani/60k km o zice manualul haynes). Anul asta i-am schimbat tot uleiul, 3.5 litri au intrat in flacon iar inca vreo 3 au ajuns pe beton Sad (s-a sters rapid si nu se vede urma). Un flacon de 1 litru costa undeva la 50 de lei(eu am folosit ulei de la af13/af40, cel pentru af17 costa 350 de lei litrul...). Schimbul de ulei se face usor, se desface busonul cutiei, se lasa la scurs uleiul(recomandat a se merge la o mica plimbare pentru a incalzi uleiul), se pune busonul si se umple cu cat a iesit prin joja cu ajutorul unei palnii(uleiul trebuie agitat foarte bine inainte de a se completa)
PS: la ce sa te uiti? sa nu fie pierderi la garnituri, si sa nu loveasca cutia cand ai luat piciorul de pe frana, de asemenea schimbarea treptelor la turatii mici nu ar trebui sa se simta si desigur vezi cum raspunde la kick-down
PPS: eu i-am pus si gpl pentru ca este gurmanda, 11% gpl oras
Desigur doresc ca aceasta discutie sa fie mutata la topicul aferent https://www.clubopel.com/vie...p=1408783#1408783
  • rockyy

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Salutare. Am fost astazi sa o vad, se prezinta binisor. Lufturile nu sunt perfecte dar sincer era de asteptat la o masina de 15 ani. I-am scos raport auto dna este luata din licitatie, a fost troznita in partea dreapta fata far, bara si aripa, din ce am vazut in poze lonjeronul nu parea afectat si nici n-am vazut nimic la ochi astazi, e reparata destul de ok. Lufturile la haion iar sunt un pic inegale. Am pozele din anunt si ce am facut eu astazi si din licitatie dar nu vad cum pot atasa. Capacul ala de plastic sub care cred ca este distributia era crapat si lipit cu ceva poxipol. De asemenea, radio este cu caseta! Deci trebuie inlocuit si ala.
In rest, na, cat am putut sa o fatai un pic printr-o parcare.

Din punctul meu de vedere daca se aseaza bine pe drum si nu ploua in ea e suficienta ca prima masina, trebuie sa-i zic astuia daca vreau sa-i scoata numere rosii ca sa pot sa o scot pe drum si sa ajungem cu ea la service. Ultima inregistrare din germania de la licititatie a fost cu 160k in bord, alte inregistrari nu erau in raport. O sa incerc sa sun la opel sa vad daca au ei altceva.

edit: Daca mi-o lasa la 2000-2100 eu zic ca ar fi un pret mai corect.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu unul sugerez sa o uiti. Sunt curios cum se poata crapa acel plastic... pozele le pui prin a da click pe raspunde si sub caseta de text ai adauga imagine. Eu zic sa iti cauti alta masina.
PS: cum mama naibii sa aiba astra h radio cu caseta? La astra h minimul este cd30...
  • rockyy

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Este cu caseta Very Happy. Dar cred ca ai dreptate, imi inving lenea si ma duc sa caut in afara localitatii cu toate ca mi-e scarba.


Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Mnoah asta da. Serios vorbesc, renunta la ea... nu ti se pare nimic dubios pretul? Cat crezi ca a costat masina respectiva? Socoteste in felul urmator: transport 400, profit 300(cel putin), echipare zero + ce a mai cheltuit sa inlocuiasca, merge a/c?
Pana una alta este ca nu ai citit regulamentul? Vezi ca este topic dedicat pentru vreau sa cumpar astra h. Este chiar primul, cel de sus, lipit...
Pana una alta da-ne si noua detalii, kilometri, ani.
Accidentul nu pare a fi mare lucru, o bara, aripa, trager(?), far, si teava aia de la aer conditionat rupta
  • rockyy

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Era un topic acolo cu sfaturi achizitie astra H, dubios de prin 2009... in ala trebuia?

Nu stiu de pret, eu am vrut sa iau din zona, nu stau sa ma duc pana la cocorasti munte pentru o astra din 2005... Are 166.000 in bord, ultima inregistrare din ianuarie 2019 cu 164.000 la licitatie, altceva nu este in raport. O sa ma uit prin Bucuresti, poate gasesc una mai acatarii.


Edit: trager nu cred ca l-a schimbat. In poza facuta astazi se vede diferenta la lufturi, pe stanga cum te uiti e aproape lipita capota de aripa.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Da da, cel din 2009 si cu multe pagini. Daca kilometrii sunt reali si cv/motor se prezinta in stare buna poti sa o cumperi, adica na, e cheala dar pentru cativa km pe zi ar trebui sa isi faca treaba. Daca te decizi, sa ii faci un test de compresie si verificare la lonjeron sa nu ai surprize.
Nu scrie pe ce site de licitatii s fost masina?
  • rockyy

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Din pacate nu. Sunt 3 lulele in raport.


Skip ads

  • Lord_Zeus

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Arges
  • Masina: Signum 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Salut ,eu am un signum 2005 cu cutie easytronic care are 364000 km si schimba perfect,deprinde cum a fost exploatatã si daca sau facut reviziile la timp.
  • PMarghidan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Salutare
Ma poate ajuta și pe mine cineva cu o pãrere
Am un Opel astra h 2004 1.8 benzina automat 4 trepte semi automat de ceva vreme îmi tot face figuri cutia. Erg cu ia ma urca pan în a 4 viteza și pe urma pana nu calc frânã sa se opreascamasina nu mai sare în treapta inferioare când dau înapoi uneori îmi pocnește ceva sub ia
Mașina nu are mulți km numai 159.000habar nam uleiul îl are schimbat de 3 luni
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Tu nu ai habar ca l-ai schimbat acum 3 luni? Cati litri ai schimbat? 3 litri sau 7(adica schimb total de ulei)? Iti pocneste ceva sub masina vezi suporti. planetare. suspensie. Cum adica semi automat? Pe astra h 1.8 este un singur tip de cutie, automat hidramat in 4 trepte aisin AF17.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR