Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • janicahd

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra OPC 2007 h
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Lipsa frâna pe roata din dreapta fata
Nu vine lichid la roata din unitatea ABS
Se poate schimba doar partea mecanicã la modulul abs ,?fãrã sã mai fie nevoie de tester.deoarece nu am gasit modulul abs cu aceeași seria cu care este corsa mea..
Skip ads

  • ney

  • Mesaje scrise: 966
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ce sa faci cu testerul?
Se poate
  • janicahd

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra OPC 2007 h
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cine are o pompa ABS cu seria.?
0265235163. AR 13236013.?
  • CCozma430

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Salutare. Am o masina cumparata de noua in 2010. Am tinut-o mai mult in garaj si pana acum am reusit sa fac cu ea 24.000 km. Saptamana trecuta cand sa-i fac ITP-ul am descoperit ca pe roata dreapta fata nu prinde frana deloc.
Am fost cu ea la Opel Service si nu au gasit nicio eroare la ABS dar au vazut ca nu pleaca lichid din modulul ABS pe roata dreapta fata.
Am facut o sesizare la Opel Romania pt ca partea deranjanta nu e faptul ca s-a stricat modulul (chiar daca are doar 24k KM!) ci faptul ca fiind o chestiune de SIGURANTA = FRANA FATA nu am vre-un martor de frana sau ABS aprins pe bord.
La franare masina trage puternic stanga cu risc de accident.
Astept raspunsul celor de la Opel...
Skip ads

  • pati

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2019

  • Mesaj Privat
ati rezolvat problema?ce a fost pana la urma?acelasi lucru mi se intampla si mie.
  • pati

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Lipsa frâna pe roata din dreapta fata
Nu vine lichid la roata din unitatea ABS .
Nu se aprinde martorul abs in bord?
pareri ,va rog
  • CCozma430

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Salut. Am vorbit cu cei de la Opel Bucuresti si mi-au explicat ce masina are 9 ani , chiar daca are 24.000 km parcursi si cumva eu sunt vinovat ca nu am schimbat lichidul de frana. Smile
Pompa de ABS costa 4000 RON fara montaj la OPEL si de pe KARMA Auto 3000 RON, doar pe comanda.
O sa merg mai departe catre protectia consumatorului pentru ca am pretentia de la masina sa ma anunte ca nu am frana pe o roata prin aprinderea unui LED pe bord.
Ce se intampla daca se blocau toate pistonasele din pompa ABS? Rameneam fara frana total fara nici un avertisment?
  • ccc35

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Buna ziua , am aceiasi problema cu un opel corsa 1.2 benzina din 2010. Eu am rulat cu ea si am facut revizia la timp, am doar 65k km , si am aceiasi problema , se blocheaza roata din dreapta la franare , mi s-a spus ca nu ajunge lichid de franare la roata si ca de vina e unitatea centrala abs care costa in jur de 2000 euro piesa noua.
Din ce am inteles este o problema destul de comuna la corsa d , dar se pare ca cei de la Opel nu au facut o rechemare pentru a schimba piesa , acuma mi se spune doar ca are deja 10 ani , deci ...
In caz ca aveti un raspuns de la protectia consumatorului , va rog sa imi scrieti caci nu mi se pare corect ca dupa 9 ani de zile sa fie o problema asa comuna si totusi cei de la opel sa nu faca nimik. Va multumec.
  • mariuseek

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Ai schimbat vreodatã lichidul de frana de când ai mașina?
  • CCozma430

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Salut.
Schimbarea lichidului de frâna nu e elocventa. Am un golf de 18 ani și in afara de a completa lichidul la schimbarea plãcuțelor nu i-am fãcut nimic. Nu are treaba lichidul.
In ce privește protecția consumatorului, aceștia mi-au rãspuns ca trebuie sa contactez eu o instituție de genul RAR , care sa constate dacã-i o problema faptul ca nu se aprinde becul ABS pe bord.
Am ajuns sa vb cu cei de la Opel Service din Germania care s-au tot eschivat prin prisma faptului ca nu i-am fãcut eu reviziile la timp. Când le-am spus ca problema mea nu e faptul ca s-a defectat pompa ci ca nu se aprinde martorul mi-au zis ca poate am resetat eu eroarea. Le-am explicat ca accesarea calculatorului se vede in Log-uri dar nu am ajuns la consens cu ei. Urmãtorul pas era ADAC , sa-i reclam ,dar m-am plictisit de birocrație ( nu numai din România )
Pompa noua la Opel era 3000 RON + manopera , dar eu am luat una seccond hand cu 300 RON, aceeași serie și am montat-o la Opel . Preț montaj 140 RON fãrã test de frâna (l-am fãcut testul la ITP, ulterior)
Acum frâna merge perfect .

Oricum, subscriu, trebuiau sa facã recall pt mizeria asta de pompa fãcutã de Bosch.

Pe toate site-utile din Europa vãd problema asta și ei zic ca e singulara... Sad
  • mariuseek

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Eroare da daca pica ceva pe partea electronica. Cele mai multe probleme sunt insa de natura mecanica, canal obturat, valva blocata cel mai probabil. Corpul ala e din aluminiu si as zice ca ceva se corodeaza acolo. De asta nu as scoate lichidul de frana din ecuatie.
Daca vei schimba modulul, incearca sa il desfaci pe cel vechi poate gasesti buba, eventual faci si niste poze.
  • MBadea

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2019

  • Mesaj Privat
salut.nici eu nu am frana pe roata dreapta fata,abs defect,
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR