Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • ionutdunitrascu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 WOLOAHL35551261
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2019

  • Mesaj Privat
atunci cand turez masina si ajung la 2600 2700 de turatii imi apare un martor masina+cheie in bord
am pus un test la un prieten care mi-a spus ca ar fi vorba despre o electrovalava . are dreptate ?
P 0234 -Regulator presiune turbo
-Negative deviation
-Intermitent
am adaugat si o poza cu rezultatul testului
  • alin263

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Da așa este. La fel am pãțit si eu. Se numește senzorul MAP si se gãsește pe admisie. Datorita acestuia, mașinã nu se mai tureaza decât pana max in 3000 rotații dupã care intra in protecție si aprinde mașinã cu cheie. Mare atenție! Se desface senzorul si se scoate din mufa si se curata prin suflare cu aer sau cu un spray curãțitor de frane daca depunerea este persistenta. Sa nu cumva sa cureți cu vreun obiect ascuțit pt ca acolo ai o lamela f subțire si care o poți deteriora. La mine senzorul era curat si pana la urma a trebuit înlocuit. Daca dupã curãțire face tot la fel, necesita înlocuire. Sa nu cumva sa faci greșealã sa cumperi second. Se gãsesc pe baza de cod pe original marca Bosch undeva pe la 300 Ron. Sa nu cumperi decât Bosch si cu codul tau pt ca altfel nu va tine mult. Așa am pãțit eu de aceea te sfãtuiesc astfel. Succes.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR