Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Paddy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salutare, am și eu de fãcut cîteva schimburi de piese la Astra mea J 2010, 2.0, CDTI.
Kitul de distribuție și frînele...

Am primit de la un service o listã de prețuri și am bãgat de seamã cã sunt mai scumpe cu cîte cel puțin 50 de lei/fiecare, fațã de un dealer de piese online.

Așa cã vreau sã mi le cumpãr eu în regie proprie, dar sunt prea multe opțiuni și nu am mai avut ocazia sã fac asta pînã acum. Așa cã vã cer sfatul pentru urmãtoarele:

Kit distributie - BOSCH, AIRTEX, DAYCO

Pompa apa - SKF, AIRTEX, FEBI, HEPU, VALEO
Discuri frînã - TRW, TEXAR, BREMBO, ATE - ce aleg? Pline, ventilate? Grosimea lor e importantã? Diametrul conteazã?
Plãcuțe frînã - ATE, BREMBO, TEXAR, TRW - iarãși... ce aleg? Smile lãțimea lor variazã, care sunt cele mai potrivite? Sau nu conteazã?

Mulțumesc anticipat!


MODEL: Astra 2010
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
la discurile de frana mergi pe ceva de firma: Brembo, ATE cat despre ventilate sau nu, pe fata eu stiu ca sunt doar ventilate iar pe spate sunt pline sau ventilate. Eu recomand ventilate si pe spate dar asta tine de ce ai tu acum pe masina ca si dotare. nu vei putea sa pui ventilate pe spate daca tu ai acum pline decat daca schimbi sistemul de franare (etrierul). Alege niste discuri tari si niste placute moi (chiar daca se vor uza mai repede placutele vei avea o frana mai buna). Eu am din 2009 discuri EBC si le-am schimbat de vreo 2 ani placutele si arata aproape ca noi. Sunt mai performante si au fost ok ca pret.
eu as cauta ceva set-uri complete Disc+Placuta ca alea sunt alese de producator si facute sa ai performanta maxima. Oricum ar fi trebuie sa fie potrivite cu ce ai tu acum pe masina si asta inseamna ca trebuie alese dupa seria de caroserie.
Pompa de apa alege Hepu, Valeo, Behr ca sunt specializati in asa ceva
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Distribuție îți recomand Conti.
Discuri și plãcute comanzi dupã seria de sașiu. Eu am luat plãcute ATE pe fata și sunt incantat de ele. Pe spate am luat GM: sunt ok.
De discuri trebuie sa ma pregãtesc și eu: probabil voi alege ATE.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
distributia si eu iti recomand tot conti, eu am schimbat-o dupa 100k pe a originala si am 27k de la inlocuire cu conti (calitate pret ok) eu pompa de apa nu am schimbat-o poate la urmatoarul schimb nici macar antigelul doar am completat cu concentrat....placutele cele mai moi sa se consume ele nu discul vezi ca sunt mai multe discutii pe aceasta tema pe forum iar la discuri daca te referi al perforate nu ventilate ia brembo, sau ZIMMERMANN daca gasesti perforate da astea toaca mai repede placutele de frana..Smile
Skip ads

  • fratie

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eu aș alege.....
Frânã : ATE, Brembo,
Pompa de apã : Valeo sau Hepu,
Distribuție : Valeo sau Bosch,
Dacã nu gãsești din cele de mai sus, rãmâne sã iei : GM,
Spor la treabã !
  • Paddy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salutare, pînã la urmã m-am decis - presat de timp ºi cu sprijinul celor care mi-au fãcut oferta - pentru:

discuri ºi plãcuþe de frînã (faþã/spate) - ATE
distribuþie - CONTITECH
pompã de apã - HEPU
amortizoare faþã (cã uitasem de astea) - SACHS
bucºe braþ suspensie - LEMFOERDER

În plus, m-am mai trezit cu un litru de spray de frînã TRW, 3 litri de antigel HEPU ºi 3 litri de apã distilatã. Eram curios dacã e nevoie de cantitãþile astea Smile)

În fine, totalul pentru toatã lucrarea e de aproape 4000 de lei - piese de la autoeco, service autoeco. Sper sã fie totul ok.

Mulþumesc pentru ajutor, dacã e cineva interesat de detalii... vã þin la curent.
  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salut,

Te rog sa revii cu impresii despre service. Este cel din cartierul Berceni?
Ms
  • Paddy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Da, e service-ul magazinului de piese autoeco.ro.
Pentru cã sunt deseori liber ziua, am de gînd sã stau pe acolo cîtã vreme or sã schimbe piesele, așa cã sper sã-mi fac o idee cît mai bunã.
Chestia e cã, nefiind mecanic auto și nepricepîndu-mã, nu o sã vã pot spune cum lucreazã... dar vã pot spune cum e cu relația cu clienții.
O sã vãd eu cumva, dup-aia, ce treabã au fãcut.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR