Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • gabi_ronl

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1999 x2.0dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.Intampin si eu o problema serioasa la tigaia mea de opel corsa D 1.2,16v xep din 2007.Totul a plecat de la ventilatorul de racire radiator.
Am schimbat garnitura chiuloasa,pompa apa,termostat,cadru ventilator complet,planeitate facuta,2 zecimi la rectificat.Dupa toata operatiunea de schimbare a tuturor celor mentionate mai sus ,tot imi da apa afara din vasul de expansiune,pe returul pompei de apa iese doar vapori de aer cald....s-a mai confruntat cineva cu anomalia asta ? Orice sfat,idee mi-ar prinde bine.


MODEL: Corsa D 2007
MOTOR: 1.2 16v xep
  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Vezi ca era pe forum o discutie ref. la garnitura pompei de apa (in functie de tipul de motor si tipul pompei de apa, am inteles ca difera).
La cate ai schimbat .... cauzele pot fi multe. De la garnitura mentionata, termostat defect, planeitate facuta aiurea (iti baga compresie in circuitul de racire), etc, samd ...
Nu vreau sa te sperii dar mergi inapoi la mecanic sa desfaca motorul si sa puna totul la loc cum trebuie.
Eventual schimba mecanicul daca nu esti 100% sigur pe el.
  • gabi_ronl

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1999 x2.0dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Acidutzu am rezolvat problema dupa multa bataie de cap si studiu pe internet.Prea mult aer in instalatie.Mentionez ca am schimbat singur toate cele mentionate mai sus ,celalalt mecanic care a lucrat cu un an in urma facand aceeasi operatie cu un cost de aprox 2000 lei ...schimband doar garnitura de chiuloasa fara planeitate,fara pompa de apa....acum costul la toate a fost 1467 lei fara manopera Wink Dupa aerisirea sistemului de racire (modelul asta are un dop de aerisire a radiatorului deasupra)si schimbarea busonului de la vasul de expansiune motorul toarce ca nou fara bolboroseala.
Multumesc ptr sfaturi.
  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca ai rezolvat si mai ales ca nu a trebuie sa (te) schimbi mecanicul Very Happy Very Happy Very Happy
Multa bafta in continuare si felicitari ca "iti bagi capul".
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR