Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • lal

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Am opel Zafira pe benzina de 1,6 din 2004. Ma lasã acceleratia in plin drum dar revine normal dupa ce opresc motorul si i dau din nou cheie. O face o data pe luna sau de 2-3 ori intr-o zi,deci nu tot timpul. Un mecanic a zis sa caut pedala de acceleratie si mi-o schimba. Un electrician a zis ca e computerul cu o eroare si il trimite la Bucuresti sa rectifice eroarea care costa 1000lei. Cand a adus computerul a zis ca e ok dar pana sa ajung acasa cu masina , distanta mica,a cedat acceleratia iarãsi, m-am intors si mi-a dat omul banii inapoi si a zis ca nu trebuie pedala de acceleratie schimbata pentru ca eroarea e la corp clapeta acceleratie si o sa imi aduca computer resetat si cu codul pin ce o sa-l obtin de la reprezentanta opel ,o sa m-il seteze si mi-l pune. M-am intors la primul mecanic si dupa capul meu am cerut sa schimbe corpul de clapeta de acceleratie, as schimba si pedala dar nu am gasit la mana a doua si avand in vedere ca nu stim exact ce e nu as cumpara una noua care mu s-a spus de la magazin ca e 1200lei. Sunt intr-o ceatã mare,electricianul si mecanicul doar daca eu intreb ceva imi raspund. Am verificat pe net si am intrebat de egr-u si senzorul de acceleratie. A zis ca nu e murdar si nu se poate schimba ca masina e pe benzinã nu pe motorina si e diferit. As schimba piesele astea mai ieftine pana marti in 24oct cand electricianu aduce computerul resetat care ma va costa in total de 1300lei cel putin. La mecanic l-am rugat sa imi arate ce eroare i da lui pe calculator si mi-am notat :
PO 120- senzor pozitie acceleratie 1-2 corelare
P1550- control electronoc acceleratie administrare putere
P1550-control electronic acceleratie reducere putere
P120- Throttle position (TP) switch A/accelerator pedal position (APP). A- circuit malfunction
P1550-electronic throttle system (ETS)- IN EMERGENCY MOD
Ce trebuie exact sa schimb ,sau trebuie si computerul schimbat cu unu resetat?
Va rog mult cine se pricepe la citirea codurilor de eroare , sa ma sfãtuiascã si pe mine. Precizez ca nu am stiut nici unul din acesti termeni si am cautat pe net , ca electricianul si mecanicul nu imi explica nimic cand intreb care e solutia ..ridica din umeri. Ah,mecanicul a schimbat acum corpul de clapeta de acceleratie si a ferificat firele daca au vreo intrerupere pe undeva si a zis ca e ok. Masina merge fara problema acum dar m-a obisnuit ca dupa o luna doua ,face iar problema cu acceleratia , si pe urma o repeta si de 2 ori într -o zi...nu are " o regula"
Va multumesc mult. Astept sfaturile dumneavoastrã!
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Bine ai venit.
Eu inclin tot spre ECU dar, daca ai posibilitatea, fa proba cu alta clapeta de acceleratie de la dezmembrari.
  • lal

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2016

  • Mesaj Privat
ECU e computerul, nu? Mulțumesc mult pentru sfat !
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Da.
Cu placere.
Skip ads

  • lal

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Mulțumesc frumos!
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Ai rezolvat problema?
  • dan costea

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 x14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Dupa 3 ani ,sigur a rezolvat.Ar fi fost frumos sa relateze si modul in care a solutionat problema.Cred ca ECU a fost problema de la inceput.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR