Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • LLhau

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Salut si eu ca nivel de echipare am tot cosmo cu navi 500 my2009 si nici eu nu am Bluetooth ce pot face mam dus la opel si am cerut sami dea toate opțiunile ce sunt pe masina si am gasit ca are si Bluetooth dar nu merge si miau spus ca posibil.sa lipseascã modulul Bluetooth? (Mulțumesc)
Skip ads

  • RaduGlg

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2009 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.
Sunt nou pe forum. Ma confrunt si eu cu aceiasi problema mentionata mai sus la un Opel Insignia 2009... Intre timp dupa multe investigatii am cumparat modulul bluetooth si harness-ul taiat de la dezmembrari. Ma apuc de crearea legaturilor la dvd800 si revin cu noutati.
  • RaduGlg

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2009 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Am o intrebare: conectorul x2 de la K82 Mobile Telephone Control Module ce rol are? Deoarece o am si pe aceasta. In documentatia de la Adi4Opel nu zice nimic desprea aceasta.
  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
RaduGlg a scris:Am o intrebare: conectorul x2 de la K82 Mobile Telephone Control Module ce rol are? Deoarece o am si pe aceasta. In documentatia de la Adi4Opel nu zice nimic desprea aceasta.

K82 Mobile Telephone Control Module X2 este conectorul folosit pentru modulul de incarcare a telefonului.
Skip ads

  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salutare colegi,
Exista 2 solutii care pot rezolva problema:
- modulator FM cu Bluetooth - 100 -> 150 ron unul mai rasarit
- modul Bluetooth care poate fi lipit pe line-in in interiorul CD playerului (mie mi-a montat asa ceva un coleg pasionat de electronica si merge ok, practic sunetul de la Bluetooth e redat pe Aux)
  • RaduGlg

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2009 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Adi4Opel a scris:
RaduGlg a scris:Am o intrebare: conectorul x2 de la K82 Mobile Telephone Control Module ce rol are? Deoarece o am si pe aceasta. In documentatia de la Adi4Opel nu zice nimic desprea aceasta.

K82 Mobile Telephone Control Module X2 este conectorul folosit pentru modulul de incarcare a telefonului.


Multumesc pentru raspuns. Azi montez modulul pe masina.
  • mariuson

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Știe cineva pașii pentru programarea modului Bluetooth original? Montez zilele astea unitatea și microfonul și as merge în Sibiu la opel sa îl programez. Tipul de acolo a zis ca încearcã dar nu cred ca știe ce e de fãcut. Dacã știe cineva pașii, am fi recunoscãtori...
  • RaduGlg

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2009 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Eu si mariuson am cumparat SH bluetooth si le-am montat dupa schemele lui Adi4Opel. Toate bune si frumoase pana cand am ajuns la partea cu pairing-ul. Cei din Sibiu de la Autohaus Huber care intre timp din cate am inteles nu mai sunt reprezentanta Opel ci doar in colaborare cu ei (in fine) pentru codul un VCI vor undeva la 120eur pe langa programarea in sine.... cunoaste cineva o varianta mai ieftina? Altfel cred ca am ingreunat masina cu vreo 200 de grame... Smile)
Skip ads

  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Din pacate, pentru codul VCI , incepand din Mai 2016, se plateste.
Incearca la un service reprezentanta Opel.
  • RaduGlg

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2009 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2017

  • Mesaj Privat
De mentionat ca dupa ce am instalat modulul bluetooth cand apasam pe butonul de comezi vocale imi afisa pe display si in acelasi timp zicea gagica ca: "bluetooth not available"... inainte nu facea nimic butonul. Mai e ceva de facut suplimentar? Multumesc pt suport Adi4Opel.
  • mariuson

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Salutare. Revin cu update dupã retrofit Bluetooth la în insignia. L am montat dupã schemele prezentate aici pe forum. Dupã montare nu se vede deloc Bluetooth pana ce nu se programeazã. Programarea se poate face cu MDI și fãrã codul VCI. Aveți nevoie de o serie de șasiu fie de la o insignia, fie de la o astra J care sa aibã aceeași configurație ca mașina voastrã + Bluetooth. Programarea dureazã pana în 15-20 min. Dacã aveți drum prin București va pot da eu un nr de telefon de la cineva care face programarea.
  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Felicitari @mariuson . Cat te-au costat piesele? Si la cine ai facut operatiunea? As fi si eu interesat . Toate cele bune.
Skip ads

  • mariuson

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Modulul l am luat din dezmembrãri complet cu antena, mufa, suport și cu tot harness ul electric al mașinii și a costat 200 lei. Montarea am fãcut-o eu, împreunã cu colegul RaduGlg care e tot din Sibiu. Nu e complicat, trebuie urmați pașii din schemele de pe acest forum. Programarea am fãcut-o la un bãiat în București. Dacã ai nevoie, îți dau numãrul lui de telefon în privat.
  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Da, te rog sa imi lasi numarul. Multumesc. Si de asemnea, te rog sa imi lasi si schema, vreau sa i-o trimit electricianului meu pe email.
  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Cat a durat operatiunea de inlocuiere/tragere a cablajului? In ce consta mai exact aceasta operatiune? Multumesc frumos.
  • mariuson

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Dacã știi ce ai de fãcut mai mult de vreo 2 ore nu dureazã. Nu se înlocuiește cablaj ul. Unele fire trebuie adãugate, iar unele se leagã în cele existente conform schemelor ce ți le am trimis pe privat. Este important sa ai chitul complet (modul, carcasa modul, antena, mufa de la modul și microfon cu cablu și mufe).
  • Bogdan77

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 Edition
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salutare. Unde as putea sa instalez si eu bluetooth pe Insignia cu cd 500 in Bucuresti la costuri rezonabile? Multumesc
  • maggicianu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salutare, cine ma poate ajuta si pe mine cu ceva scheme pentru montat, modulul si toate cele, pe masina.Unitatea este un DVD800 si modul, suport si microfon le-am cumparat deja din dezmembrari.Multumesc.
  • vlucian

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2012

  • Mesaj Privat
mariuson a scris:Dacã știi ce ai de fãcut mai mult de vreo 2 ore nu dureazã. Nu se înlocuiește cablaj ul. Unele fire trebuie adãugate, iar unele se leagã în cele existente conform schemelor ce ți le am trimis pe privat. Este important sa ai chitul complet (modul, carcasa modul, antena, mufa de la modul și microfon cu cablu și mufe).

Salut, am o astra j din 2011 cu cd400 si intentionez sa montez modulul de bluetooth dar nu gasesc schema de montaj. Mai ai acea schema? Ma poti ajuta? Multumesc anticipat pt raspuns.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR