Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
https://www.facebook.com/ale...279307916334/?t=5
https://l.facebook.com/l.php...Ru6KwMfzqAb6Kg_LD
Skip ads

  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Urmatorul upgrade , cat de curand : https://cloud.video.taobao.c.../232603385646.mp4
  • Alex Pal

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2018

  • Mesaj Privat
mariocb a scris:Protectie inox pentru bara spate hatch -550 lei


De unde l-ai luat si cu ce pret? E greu de montat? Am un caine care o sa imi pericliteze bara/buza portbagajului...
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Nu am cumparat, doar am postat pentru doritori...l-am gasit pe un site, dar a trecut ceva vreme de atunci si nu mai imi aduc aminte unde anume....am dat un search si am gasit asta : https://www.leoauto.ro/40244...15-crom-1748.html ... e o diferenta de pret considerabila, dar cred ca si calitatea e alta !
Skip ads

  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
FYRE_WALL a scris:Salut.
Pentru masinile cu scut (complet inchis) ce se intampla vara cand temperatura este f ridicata in compartimentul motor?!?
Toate componentele de plastic se vor deteriora dramatic de repede din cauza temperaturii...devin casante, cabluti, conducte...

Modele livrate in 2016 au grila fata inchisa din fabrica, (pentru modelele mai recente grila fata a revenit din fabrica cu gauri pentru ventilatie extra in special la motoarele cu turbina/benzina) au doar o mica fanta de ventilatie ramasa iar daca montezi un scut complet inchis, compartimentul motor aprope ca nu se ventileaza! Daca locuiesti in tarile nordica spatiul de ventilatie de la modelele livrate la inceputul productiei este ok...nu si daca esti din romania unde vara temperaturile sunt f ridicate.
In special vara (aproape 40 de grade la noi) turbina dezvolta temperaturi f ridicate.

Producatorul nu recomanda montare scut...masina are deja o protectie in acea zona...nu este complet deschisa.

Inca o chestie importanta....la un impact frontal motor este proiectat sa se deplaseze sub masina,iar daca zona este blocata cu un scut...motorul ajunge in bratele/picioarele ocupantilor din fata.

In cazul in care vrei sa protejezi acea zona poti monta un scut relativ usor, gen aluminiu si neaparat cu aerisiri multe.

Observ ca majoritatea inca traiesc in anul 1900 cand masina avea volan faruri si roti.
Cercetati mai in amanunt modul in care este proiectata masina. Unele chestii sunt facute sa functioneze fara custi,huse,cutii, lanturi,protectii inventate pentru a fi doar cumparate.

Aceeasi chestie legata de protectiile pentru noroi. Toata lumea cumpara doua bucati de cauciun la pret extrem ...dar majoritatea nu stiu ca intre corpul masinii si acel cauciuc/plastic si monteaza o folie de protectie destinata sa protejeze vopseaua de apa si pietricelele ramase acolo, care din cauza vibratiilor distrug vopseaua si implicit apare rugina. Rugina care nu se observa decat atunci cand depaseste zona acoperita de protectia pentru noroi....deja este tarziu sa mai faci ceva.

Ce au facut altii acum zeci de ani cand a aparut prima dacie.....exact la fel fac unii in 2016 cand masina este radical reproiectata.
Acum fiecare monteaza ce vrea pe masina.....numai ca majoritatea nu studiaza problema pana la capat.


Salutare!Proaspat posesor de Astra K, 1.4 turbo 125cp (cea din semnatura), versiune Enjoy, produsa 04.2019, imi poti argumenta cu ceva foto detaliate acele grile?
De la dealer am luat scut metalic si incerc sa aflu daca o fi bine sau nu.
Sunt la al 3-lea Opel pe care il am: astra H inainte cu scut metalic si corsa c tot cu scut.Toate masinile au fost benzinare.
Multumesc anticipat!
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
mariocb a scris:@wanchope
De la un prieten care se ocupa cu asa ceva...tot el a realizat si montajul ! Daca vrei detalii despre leduri ( dupa cum vezi, din foto , a montat si lampi cu leduri la numar inmatriculare , la plafoniere in interior/porbagaj ) sau vrei sa le procuri de la el, iti pot da numarul lui , in privat !


Salutare!
Fiind proaspat posesor de Astra K 1.4 benzina 125cp *cea din semnatura), te rog ajuta-ma sa imi fac un necesar pentru ceva becuri led atat pentru interior cat si pentru exterior.Precizez ca la faruri am doar lumini de zi led si in rest acele H7 si H1.
Ai idee daca la numar, portbagaj, semnalizarile din aripa fata, cele 2 lampi din interior, apare eroare de bec ars daca nu pui led-uri cu anulator?
Multumesc anticipat pentru informatii!
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@ litian28
Salut !
La varianta enjoy , ai un singur bec pentru marche arriere, asa ca iti trebuie un singur led T15 W16W 30W canbus.
La interior/porbagaj - 6 leduri T10 w5w
La parasolare - 4 leduri tip sofit.
Semnalizarile din aripi- au aparut de putina vreme semnalizari cu led dinamic ( am postat mai sus, urmeaza sa-mi soseasca si sa le montez).
Lampi cu 18 leduri , dedicate , pentru iluminat nr.inmatr.
Toate sunt canbus, nu dau eroare.
Pentru faza scurta, iti spun doar ce am vazut pe la altii ( eu am iLux) : se pot monta leduri, nu dau eroare ( au anulatoare), dar trebuie inlocuite capacele pentru far, care se fac la imprimanta 3D ( este un coleg pe forum , care a realizat asa ceva).
Monteaza scutul fara probleme...il am de 3 ani, montat din prima zi la dealer . Grila( calandru) la modelele noi e obturata ( neobturata la MY 2016.5 si 2017), dar se poate da jos plasticul din spate, care este prins in clipsuri, pentru o mai buna aerisire .
Succes in demersul tau si km. fara probleme !
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mult colegului mariocb.Ai putea pune o poza cu plasticul din spatele grilei care trebuie scos pentru o mai buna aerisire?Se scoate greu?Trebuie dat ceva jos inainte de al scoate?Influenteaza ceva in mersul masinii?Niste poze led dynamic semnalizare si lampile dedicate pentru numar poti pune, te rog?!Daca te gandesti sa aduci asa ceva si pentru revanzare sunt si eu interesat de aceste 2 repere.O zi buna!
Skip ads

  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Eu am avut grila neobturata de la inceput ( am model MY2016.5- fabricat in 07.2016 ) , dar am vazut pe pagina de facebook dedicata /italia , tipul asta de "operatiune" ( inscrie-te acolo si afli amanunte) ..lampi led aripi sunt postate mai sus, lampi pentru nr.in foto ...nu ma ocup de asa ceva, dar iti pot spune de unde le i-au/montez : https://www.facebook.com/xenonledbraila/
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare!Imi poate si mie cineva daca schimb toate becurile normale cu unele led (exceptand cele din faruri) se pierde garantia?O parere ma intereseaza si de la cei care au pus folie pe luneta si geamurile spate.Afecteaza in vreun fel dezaburirea iarna?!Multumesc
  • CostynRo

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2019 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Despre becuri nu știu ce sã spun, mai bine întrebi la reprezentanța.
Dar despre folie, nu afecteazã deloc dezaburirea și eu urmeazã sã îmi pun Very Happy
  • CostynRo

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2019 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Revin cu o întrebare
Diuze pentru spalarea parbrizului stil perdea putem achiziționa de undeva ?

Mulțumesc anticipat.
Skip ads

  • FVoda

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Salut.. Știe careva ce tip de led se poate monta la nr înmatriculare și la portbagaj? Cum se schimba cel din portbagaj? Pe la usita de vizitare e cam greu de ajuns la bec.

Mersi
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@FVoda
La nr.inmatr. se schimba cele 2 lampi cu totul , cu unele dedicate cu 18 leduri (la sports tourer are o singura lampa si este cu led din fabrica )...Ledul din porbagaj este T10 5w5 si se schimba f.usor la fel ca si cele din plafoniere/parasolare ,se trage de lampa care iese imediat si se inlocuieste becul cu unul led ( nu inteleg, care usita de vizitare ?)...citeste topicul cap-coada si gasesti raspunsuri la intrebarile tale.


Ultima modificare facuta de mariocb la Dum 15 Sep, 2019 8:24 pm
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
CostynRo a scris:Revin cu o întrebare
Diuze pentru spalarea parbrizului stil perdea putem achiziționa de undeva ?

Mulțumesc anticipat.

Nu ...nu se potrivesc cele de la alte masini din brand care au sau au avut tipul asta de spalare a parbrizului.
Apropo de folie...eu am achizitionat parasolare laterale si luneta originale , mai scumpe (835 lei) decat folia, evident ,dar care sunt mai eficiente/practice/legale/cool/long life.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Pentru cine este interesat de semnalizatoare aripi cu led dinamic .... http://www.youtube.com/watch?v=iNAOQuaTfsc


Ultima modificare facuta de mariocb la Dum 15 Sep, 2019 8:23 pm
  • CostynRo

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2019 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2013

  • Mesaj Privat
mariocb a scris:
CostynRo a scris:Revin cu o întrebare
Diuze pentru spalarea parbrizului stil perdea putem achiziționa de undeva ?

Mulțumesc anticipat.

Nu ...nu se potrivesc cele de la alte masini din brand care au sau au avut tipul asta de spalare a parbrizului.
Apropo de folie...eu am achizitionat parasolare laterale si luneta originale , mai scumpe (835 lei) decat folia, evident ,dar care sunt mai eficiente/practice/legale/cool/long life.


Și folia este legalã Very Happy
Pãcat cã nu merg schimbate diuzele
Pânã și la vechiul opel le-am schimbat cu cele timp cortinã Smile)
Poate pe viitor fac ceva chinezii aftermarket... Smile)
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Da, dar poate nimeresti unul cu capul in ghips care nu o sa fie de acord cu tine ! Razz
Si eu as schimba duzele, dar pana acum nu a facut nimeni chestia asta , nicaieri in lume ( urmaresc trei forumuri cu cei mai multi useri: anglia, turcia, italia), nici macar asiaticii.
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Legalitatea foliei auto pe spate tine de "aplicarea ei intr-un service autorizat RAR". Cred ca la asta te referi mariocb Smile
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare!
Vizavi de ultimele discutii de mai sus:
- pacat ca nu se pot schimba diuzele cu unele cum erau la primele modele de insignia.eu am avut pe astra H din 2009 si chiar dadeau bine din punct de vedere tehnic.
- folia pe luneta si geamurile spate este legala atata timp cat o montezi in service autorizat RAR si detii toate actele puse la dispozitie de acestia.
- colegul mariocb sunt interesat de acele semnalizatoare laterale de tip dynamic.daca ti-au ajuns si eventual mai faci comanda as dori si eu un set.un pret estimativ si ceva poze/filmulete sa vedem cum arata. P.S sper sa nu pierd garantia daca le montez!
- stie cineva unde gasesc sa cumpar ceva placi cu led-uri pentru numar (ceva raport calitate/pret ok)?! se potrivesc cele pentru astra J hatchback?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR