Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ASTRAF 2017

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Buna,
Cum se schimba amortizoarele la hayon la Astra H Sedan? 2008 Z16xer
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Amortizorul are cate o siguranta pe fiecare capat,ce siguranteaza "nuca".Sigurantele difera functie de producator.Se scot sigurantele si se scoate amortizorul vechi,iar la amortizorul nou,se scot sigurantele,se monteaza(la fel ca cel vechi) si se introduc sigurantele.Cu un mic efort de logica si imaginatie,e destul de simplu...!
  • ASTRAF 2017

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
schimba-le cu grija sa nu iti cada in cap haionul ca este destul de greu desi nu pare Wink
Skip ads

  • zerillos

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salut, am un Opel Astra H, an 2007. Mi s-au cam slabit amortizoarele de la haion asa ca am cumparat unele noi cumparate dupa seria masinii. Sunt de 450 N si sunt extinse, iar de proba am pus unul jos in pamant si m-am lasat cu toata greutatea pe el sa vad daca se strange dar nici macar nu se misca. La fel si celalalt. Ma gandesc sa nu le montez pe haion si sa nu mearga. Chiar asa de greu e haionul si chiar atat de puternice sunt amortizoarele de nu pot eu cu greutatea mea sa le misc putin? Ma gandeam sa nu fie defecte sau cine stie? Am intalnit pe net si valori de 350N dar si de peste 500N. Cineva spunea ca a montat niste amortizoare si ii arunca haionul putenic si repede in sus, dar era o postare veche si nu scria ce putere are amortizorul. Voi ce ziceti, e ok asta de 450N si faptul ca nici cu toata greutatea nu pot sa-l comprim? Voi pe cele de la haionul vostru ce valori aveti inscrise?

PS: Pe cele care le am acum nu am inscrisa puterea sau s-a sters, ca altfel faceam o comparatie.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,491
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Sunt Ok...la unele mașini diferã ”tãria” amortizoarelor în funcție de prezența, în hayon, a boxelor spate...nu știu la AH, dacã au sau nu boxe...
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
La ce masini am avut 350 de nm se pune la capota iar de la 450 nm in sus pe spate...Stabilus ar fi ca si echipare de fabrica.Nu le mai comprima asa ca nu are rost...poate vara o sa fie putin mai ''saltarete'' , dar la iarna din cauza frigului o sa fie mai mult decat ok.
  • zerillos

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Le-am montat. Sunt OK astea de 450 N !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR