Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • catalin4u24

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Sal,
Am nevoie de un sfat, eventual un posesor de tigra sau cineva poate sa -mi spuna si mie cu pot sa desfac consola centrala cea cu comenzile de incalzire. Nu-mi merge nici un bec pe consola centrala si pe timp de noapte este foarte dificil sa vezi ceva. Cum se desface fara sa stric ceva ? Cum pot ajunge la becuri sa le schimb? Presupun ca sunt arse toate ... Trebuie dat jos si afisajul acela central care arata ceasul, data, temp etc.?
Va multumesc anticipat.

Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salutare !

Am desfacut si eu partea aia insa doar din curiozitate(am si eu becurile arse insa atunci cand am desfacut nu aveam becuri pe care sa le pun in loc) .

Pentru inceput trebuie scoase cele 2 guri de ventilatie, din stanga, respectiv dreapta butonului de avarie . Pentru a le scoate bagi usor(sa nu zgarii plasticul) o surubelnita(dreapta) in partea superioara si impingi gura de ventilatie in jos . Acum ar trebui sa vezi in spate un surub, e cate unul in spatele fiecarei guri de ventilatie. Gurile de ventilatie trebuiesc scoase de tot afara. Dupa ce le-ai tras in jos, bagi surubelnita intre gura de ventilatie restul bordului pe lateral si incerci sa ajungi cu ea la mijloc unde e prinsa intr-un capat de ax.

Desfaci cele doua suruburi(vezi ca acestea tin si display-ul TID) . Dupa asta trebuiesc scoase cele 3 butoane(dirijare flux aer, viteza flux aer, rece/cald) .
Cel de rece/cald il dai in pozitia de rece la maxim dupa care tragi de el cu mana si ar trebui sa iasa usor . Cel de dirijare flux aer il pui pe pozitia aer catre parbriz si picioare dupa care , la fel, tragi usor cu mana de el si iese .
Pe cel care comanda viteza fluxului de aer si dezaburirea lunetei nu il vei putea scoate cu mana si vei avea nevoie de o surubelnita micuta pe care va trebui sa o bagi sub buton si sa fortezi butonul sa iasa .

Dupa asta, trebuie scos butonul de sub ele (cel cu recirculare sau aer de afara) . Acesta il scoti cu o surubelnita mica bagata sub el . Dupa ce l-ai scos trebuie scoasa acea bucata de plastic transversala pe care el culiseaza . Bagi o surubelnita in unul din capeta si tragi usor, e prinsa doar in 2 clipsuri .

Sub acesta bucata de plastic vei gasi inca 2 suruburi .

Spor la desfacut .

Iti atasez niste poze(pozele nu imi apartin) , in aceste poze vei vedea si procedurile pentru a schimba lumina tid-ul respectiv cea din bord .

Succes !

Daca ai intrebari , posteaza aici .

De asemenea dupa ce faci aceasta operatiune posteaza aici si zi-ne si noua ce becuri ai folosit si daca ai intampina dificultati .
P.S. Cred ca ai postat topicul gresit, ar fi trebuie la "Cum sa? "











  • catalin4u24

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mersi mult Cosmin, un raspuns mai concret nici ca se putea. Acum pot sa ma apuc sa le schimb. Tot albastre vreau sa le fac avant in vedere ca mi-am pus si ceasuri plasma si predomina tot albastru.
Inca o data multumesc
Bafta
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ca sa nu muncesti prea mult cu LED-uri cauta "prezervative" de ce culoare vrei si le pui pe bec. Sunt dintr-un cauciuc siliconic moale si asta e varianta cea mai buna.
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Deci...ai schimbat ? Daca da spune-mi si mie ce ai folosit(becuri/leduri) si ce tip, pentru ca vreau sa le schimb si as vrea sa stiu ce sa cumpar .
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Ca sa nu muncesti prea mult cu LED-uri cauta "prezervative" de ce culoare vrei si le pui pe bec. Sunt dintr-un cauciuc siliconic moale si asta e varianta cea mai buna.


ciao dane.
"prezervativele" alea..capacelele... sunt speciale pt asa ceva ? unde se gasesc ? nu le topeste becul de la caldura sa ?
da-mi te rog detalii. mersi
  • catalin4u24

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2007

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:Deci...ai schimbat ? Daca da spune-mi si mie ce ai folosit(becuri/leduri) si ce tip, pentru ca vreau sa le schimb si as vrea sa stiu ce sa cumpar .


Am folosit tot becuri normale. Bec de bord normal... N-am gasit nimic sa le inlocuiesc...
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Spune-mi, te rog , ai schimbat cumva si becurile de la afisaj(ceas,data,temperatura) . Eu am incercat sa le scot dar nu am reusit si imi era frica sa trag mai tare ca auzeam cum pocnea ceva .

Alta problema:am vrut ieri(1 dec) sa desfac toata consola cu comenzile de ventilatie(o mai desfacusem insa nu de tot) .

Ideea e ca m-am impotmolit la scoaterea butonului din mijloc(cel cu dezaburirea lunetei) . Nu vrea sa iasa nici mort . Poti sa imi spui , te rog , cum ai reusit sa-l scoti ca am incercat in toate felurile, cu diferite surubelnite bagate sub el .

Mersi !
Skip ads

  • adexpert_com

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
dar daca pe cel cu cald /rece am si actionarea de AC , tot asa il scot? a tot gandesc sa schib becurile de vreo juam de an:D dar n-am avut timp ..........iar cand am avut timp s-a facut frig afara.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ala de la a/c, il scoti la fel ca pe cel cu dezaburire luneta .
Vezi ca aproape de mijlocul butonului, pe lateral(ca si cum te-ai uita la axul butonului ), este o gaura. In gaura aia bagi o surubelnita mica si in timp ce tragi de buton inspre tine, impingi cu surubelnita in gaura aia . Butoanele au niste nervuri de plastic (ca la diblurile care le bagi in perete) .
Informatia asta o am de la catalin4u24 , ca si eu m-am chinuit sa scot butonul .

Insa dupa ce desfaci astea, ramane la final un surub miraculos , pe care catalin4u24 l-a gasit, eu nu l-am vazut pe nicaieri si nu am reusit sa scot consola de tot . Surubul apare in poza 17 .
  • adexpert_com

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ok, multumesc, dupa ce umblu acolo o sa va anunt Wink
  • gabby1984

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2008

  • Mesaj Privat
hm.. si pana la urma...a reusit careva sa puna becuri albastre ? care e faza cu prezervativele colorate... un se gasesc?
Skip ads

  • adexpert_com

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
pai pe frigul asta cine sta in fata blocului sa desfaca? eu o sa ma apuc mai la primavara........
cine are garaj sau acces la garaj da poate, cine nu........
  • gabby1984

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2008

  • Mesaj Privat
eu am o ora de cand am demontat jumat de masina sa ajung la aeroterma... sa vad ce are de nu functioneaza... si ce sa vezi.... avea o punga...care nu ii dadea voie sa bage aer... Smile) aviz amatorilor..daca nu aveti cheie de 5.5 sa nu va apucati sa o dati jos!
  • gabby1984

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am prins o zi cu soare.. si m-am apucat de desfacut consola centrala... si ce sa zic.. am schimbat toate becurile pe care le-am gasit si erau arse sau erau vechi.. toate bune si frumoase...zilele astea...am de gand sa montez acele mici "prezervative"... si am o intrebare... ceasurile de bord au vre-o legatura cu consola?adica treb sa desfac si consola ca sa reusesc sa ajung la becurile din bord? astept un raspuns.. mersi anticipat.
  • adexpert_com

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
la ceasuri am umblat si eu mai de mult dar nu am avut treaba cu consola centrala. adica nu am demontat nimic de acolo.
  • gabby1984

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am desfacut iar consola centrala si am pus becuri albastre...adica leguri... la tid.. sau cum i-o spune...adica la display-u ala cu ceas data si temperatura..se vede frumos...dar la celelalte chestii cu ventilator si alte cele.... mai trebuie lucrat... abia se vede luminita... Sad(
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
@gabby1984-Vezi potentiometrul de sub blocul de lumini(pozitii, faza scurta) poate nu e dat la maxim .
  • gabby1984

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am asa ceva?Smile)) ca eu nu am gasit...adica nu am observat pana acum potentiometru ala Smile)))
  • gabby1984

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2008

  • Mesaj Privat
chestia e ca.. becu bate in toate partile...dar legurile.. bat numai drept...si nu se duce lumina peste tot... intzelegi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR