Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • king2pin

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1.7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2012

  • Mesaj Privat
ia cauta si vezi daca ai siguranta in panou pentru lumini in portiera,
Skip ads

  • craciun mihai

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am pus sigurante si unde nu trebuiesc si tot nu se aprind. Chiar nu stiu ce are.
  • zangor

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1998 X16 SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Verificainstalatia electrica din usa, cea care se mufeaza cu mufa care vine din prag, aceeasi problema am avut-o si eu cu inchiderea centralizata la usa stanha spate si dupa ce am scos mufa aceea si am indepartat burduful de cauciuc am gasit fire rupte.
  • dorucioby

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema. Am pus firele pentru lampi portiere la o Astra H . Am cules minusul de pe o sarma alba ce vine din acuatorul usa. Pe test cu lampa functiona cand inchideam usa, taia masa si se stingea becul. Am luat azi niste lampi de Golf IV si cand am conectat o pe fire nu mai merge. Implicit nu mai merge nici becul din bord.la deschidere inchidere usa. Lampile de Golf aveau o dioda pe ele. Oare asta sa fie baiul? Acum nu stiu ce am bulit o siguranta, sau intreripatorul din acuator
Skip ads

  • GPanduru

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Salut, astãzi am încercat sã montez holograme pe portierele din fațã la un opel astra g din 2003, 1,8 benzina, am luat minusul de pe stâlp (întrerupãtor) și plusul de la geamuri electrice, toate bune și frumoase pânã când am încercat sa închid mașina și surpriza nu am putut s-o inchid decât manual. Nu stiu care este cauza.?
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut
eu as incerca cu buton separat (independent) sau cu o dioda pusa pe unul din firele lampii.
Cel mai sigur ar fi cu buton separat.

Butonul de la sofer de la usa este legat de inchiderea centralizata si calcuatorul "primeste semnal" prin filamentul becului cind usa e inchisa (calculatorul stie ca daca ai usa inchisa pe circuitul de la butonul ala rezistenta e zero ori tu acum ii arati o rezistenta prin filamentului becului de la lampa si atunci da eroare, adica vede usa neinchisa bine).

sper ca ai inteles explicatia, asa cred eu ca este.
cred ca plusul nu are nimic daca l-ai luat de la geamuri.
  • GPanduru

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Ok, Mulțumesc mult. Mai incerc de Luni. Dacã reușesc ceva vã anunț.
  • GPanduru

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Salut, am rezolvat astazi cu hologramele pe portierele din fațã. Sa va spun cum am facut, am luat plusul de pe ușa de la geam si minusul de la întrerupãtor dar pe minus pui o dioda 1n4007 si sa rezolvat. Atât ce este nasol ca atunci când scoți cheia din contact se sting. Sper ca v-am fost de folos. Salutari!
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Pai chiar ca e nasol daca se sting cand ai luat cheia din contact.
Primul lucru care il fac e sa scot cheia din contact, dupa care deschid usa. Deci nu e bine.
  • GPanduru

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Stiu dar alta soluție nu am gasit. Iar chestia cu trasul firelor de la plafoniera nu mi-a placut,adica prea multe fire trase... Cred ca cea mai simpla era aceea cu holograme pe baterie
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
pe schema de la astra g 2001 -2004 in mufa de la motorasul geamului vine un plus permanent de forta pe un fir rosu gros.

el vine din baterie prin sig F1 de 60A din tabloul de la motor si apoi prin sig F20 din tabloul de la sofer.

daca nu ai legat firul acolo nu ai lumina de la portiera aprinsa fara cheie in contact. eu am crezut ca nu te deranjeaza, de aia n-am mai zis nimic dupa raspunsul pe care l-ai postat.

daca vrei poti sa legi acolo alimentarea lampii din portiera, probeaza unde ai plusul de care ti-am zis mai sus (in mufa care intra in portiera).

la portiera de la pasager e acelasi lucru. la portierele spate firul rosu gros vine din sig F17, daca ai montat si acolo lampi.

probabil ca tu te-ai legat pe firul rosu care ajunge la butonul de comanda al geamurilor, acela e trecut prin contactul cu cheie (sig F15).


Ultima modificare facuta de gabimilo1 la Mie 09 Oct, 2019 8:49 am
  • GPanduru

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Da, ms. mult am sã incerc.
Skip ads

  • schwartz84

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2016

  • Mesaj Privat
dorucioby a scris:Am si eu o problema. Am pus firele pentru lampi portiere la o Astra H . Am cules minusul de pe o sarma alba ce vine din acuatorul usa. Pe test cu lampa functiona cand inchideam usa, taia masa si se stingea becul. Am luat azi niste lampi de Golf IV si cand am conectat o pe fire nu mai merge. Implicit nu mai merge nici becul din bord.la deschidere inchidere usa. Lampile de Golf aveau o dioda pe ele. Oare asta sa fie baiul? Acum nu stiu ce am bulit o siguranta, sau intreripatorul din acuator


Salut!Pe ce fire de la actuator te-ai legat cu becul/ledul?Alb si ...?
Daca ai probat cu bec posibil microintrerupatorul din broasca usii s-a dus,am citit undeva pe forum ca acel microswitch trebuie schimbat cu unul capabil sa suporte curent mai mare min1A,cel stoc tine undeva in jur de 300mA.

Sper sa-ti fie de folos.
O seara placuta!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR