Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa E
  • IDumitrache

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2019 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Ce cauciucuri de iarna ati achizitionat pt. masini? Vreau sa cumpar saptamana asta si orice sfat este binevenit. In cartea masinii dimensiunea este 185 65 15 88H. H-ul este cam deranjant tinand cont ca majoritatea anvelopelor vin cu T (indice de viteza inferior).
Multumesc.
Skip ads

  • Catalin-Ionut

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Salut, eu am luat BFGoodrich gForce Winter 2 pe care le tot folosesc de 2 ani doar iarna si sunt super, am iesit din niste zapezi destul de mari cu ele. Foarte ok.
  • critix

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2019 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut.
Si eu doresc sa achizitionez anvelope de iarna.
M-am oprit la Nokian 185/65 R15 WR D4 88T.
Inca nu le-am achizitionat, urmeaza...
Am auzit lucruri bune despre ele...
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
La dimensiunea aia la 1000 lei iti iei cam orice set de top, dar sincer nu vad cine ar da bani pe asa ceva doar ca sa faca 3-4000 km pe sezon de iarna, e cam trist zic eu. Oricum din zapezi nu "iesi" cu masina asta, sa fim seriosi, iar despre nokian ma abtin, stii cum e cu pomul laudat.
Skip ads

  • critix

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2019 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2009

  • Mesaj Privat
"despre nokian ma abtin, stii cum e cu pomul laudat"
Atunci ce recomanzi?
Fac cam 1200km/luna cu masina.
  • IDumitrache

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2019 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Catalin-Ionut a scris:Salut, eu am luat BFGoodrich gForce Winter 2 pe care le tot folosesc de 2 ani doar iarna si sunt super, am iesit din niste zapezi destul de mari cu ele. Foarte ok.


Zilele trecute mi-a recomandat un prieten aceleasi cauciucuri Smile Le iau serios in calcul. Multumesc mult.
  • IDumitrache

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2019 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2019

  • Mesaj Privat
critix a scris:"despre nokian ma abtin, stii cum e cu pomul laudat"
Atunci ce recomanzi?
Fac cam 1200km/luna cu masina.


Si mie mi-au atras atentia Nokian wr d4 si si nokian snowproof, mi se par ok la pret. Intr-adevar au multe reviewuri f bune dar sunt si unele persoane care afirma ca se uzeaza destul de repede. Acuma na, stiu ca mereu se vor gasi si persoane nemultumite Smile Curiozitatea mea este daca nokianurile vandute la noi sunt fabricate in finlanda sau in rusia si daca cele facute in rusia sunt mai slabe calitativ. Multumesc!
  • critix

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2019 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Intr-adevar, sunt multe reviewuri bune, sunt si rele... gasesti reviewuri rele si la BFGoodrich gForce Winter 2...
Skip ads

  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
1. Chiar nu va inteleg la faza cu indicele de viteza. La ce iti poate folosi o garantie a anvelopei ca duce peste 190 km/h ? Ai drumuri pe unde sa ii dai ? E legal sau sigur sa mergi cu atat ? Ai masina care duce atat ? Anvelopa posibil sa reziste, dar masina sau soferul rezista ?
PS: indicii de sarcina si viteza nu ii ia nimeni in considerare la ITP sau RAR. Doar dimensiunile anvelopelor.

2. Nu exista anvelope sa te scoata din zapezi mari. Daca ai pus masina pe burta, nu mai iesi de acolo, indiferent de anvelope. Nu mai faceti confuzie intre IARNA si ZAPADA. Sunt anvelope de IARNA, nu sunt senile. Acolo unde e ditai zapada n-ai ce sa cauti decat cu garda inalta la sol (mai inalta decat stratul net de zapada).

3. Daca vrei anvelope bune de iarna, pretul uneia pleaca de la 200 lei in sus. Rar exista exceptii. La anvelope, firma inca face diferenta in raport pret/calitate (Michelin, BFG, Continental, Dunlop, GoodYear, etc.).
Pe langa asta, cauti ca anvelopa sa aiba clasa de aderenta cat mai buna (A sau B) si, daca tot dai un ban, si clasa de economie cat mai buna (nu mai jos de C).
Pe langa calitatea materialelor, punctul forte al unei anvelope de iarna sunt rizurile mici (de cele mai multe ori in zig-zag). Alea te vor ajuta sa ai aderenta buna pe gheata sau zapada batatorita.
  • IDumitrache

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2019 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2019

  • Mesaj Privat
tannu, ai inteles gresit. pe mine nu ma intereseaza sa duca anvelopa peste 190, nu sunt nebun Smile Eu am vazut in carte indicele H si am crezut ca sunt obligat sa respect indicele, sa nu folosesc indice inferior. Am cautat si pe net informatii despre treaba asta dar nu am gasit ceva concret. Nu stiam ca la ITP nu se tine cont. Ma bucura treaba asta. Multumesc pt. sfaturi, apreciez.
  • critix

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2019 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Nokian 185/65 R15 WR D4 88T sunt undeva la 225 lei bucata. La consum au clasa C, iar la aderenta la clasa A (sau B, pe unele siteuri era trecut B, dar vorbeau de clasa A), cel putin asa am gasit peste tot.
Credeti ca nu sunt bune? Da, am citit ca unii spuneau ca se uzeaza cam repede. Acum depinde si cum ai stilul de mers, nu-i adevarat?
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
IDumitrache a scris:Multumesc pt. sfaturi, apreciez.


Cu multa placere !

Am luat in calcul ca poate inteleg gresit la ce te refereai, de aceea am adaugat acel "PS".

Discutii aberante legate de indicii de viteza si sarcina am intalnit prin alte parti, de aceea am punctat faza cu viteza/drumuri/etc.
Dau 2 exemple din amintiri:
-vizavi de indicele de viteza s a plans la un moment dat un tip cu un Logan 1.4 mpi. Asta era durerea lui, ca nu aveau anvelopele decat T (190 km/h). Adevarul e ca pt racheta lui, nici finele alfabetului nu i ar fi ajuns... Laughing
-vizavi de indicele de sarcina, un tip cu Suzuki Jimny sau Samurai (nu mai retin exact) era temator in privinta achizitionarii unor anvelope MT (mud terrain) care aveau 109 indice sarcina. Adica sustineau minim 1000 kg/roata. Deci, greutatea totala a masini + persoanele din interior + ce ar mai fi putut inghesui in ea (nu au cine stie ce portbagaj), nu ar fi trebuit sa depaseasca 4 tone. No comment mai departe...

critix a scris:Nokian 185/65 R15 WR D4 88T sunt undeva la 225 lei bucata. La consum au clasa C, iar la aderenta la clasa A (sau B, pe unele siteuri era trecut B, dar vorbeau de clasa A), cel putin asa am gasit peste tot.
Credeti ca nu sunt bune? Da, am citit ca unii spuneau ca se uzeaza cam repede. Acum depinde si cum ai stilul de mers, nu-i adevarat?

Nu am avut. Nu am testat. In schimb, am auzit multe pareri bune despre ele. Aderenta pe umed este B si, probabil, este pe bune, nu ca la unele chinezarii, unde clasa reala de aderenta e cu vreo 2-3 trepte mai jos decat pe hartie...
Totusi, la nivel general, fie vara, fie iarna, anvelopa cea mai buna este Michelin. Desi inca raman la parerea asta, totusi, personal, nu m am indurat sa dau atatia bani pe anvelope. Michelin este bun, dar este si scump.
Skip ads

  • blue ray

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am folosit la Corsa cea veche (Corsa C) un set de anvelope de iarnã Tigar din 2008 pânã în 2017, fiind foarte mulțumit de ele.
ÃŽn 2012 mi-am luat tot Tigar și pentru un Opel Astra H Sedan, dar de data asta n-am mai fost mulțumit (erau aproape imposibil de echilibrat, una dintre anvelope chiar nu a putut fi folositã).
Pentru Corsa cea nouã am cumpãrat un set de BFGoodrich (R14), am dat 1000 lei.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa E

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR