Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Verifica:
- Siguranta nr.3
- Releul R10 (tine mana pe el si vezi daca cupleaza cand actionezi butonul)
- Firele din burduful usi (fire/rupte/belite/retezate)
- Vazut daca vine curent la luneta. (cu butonul activat)
https://www.clubopel.com/vie...p=1766690#1766690
https://www.clubopel.com/vie...p=1744828#1744828

Vezi ce spun si colegi.
Skip ads

  • Mihaiepcs

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Am curent nu e asta problema. Doar ca am gãsit un papuc iesit în afara si nu stiu exact dacã se conecteazã tot într-o mufã ca celalat sauare rol de masã. Atasez si 2 poze
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Evident ca trebuie conectat si acest papuc.Din poze nu-mi dau seama care e de masa si care de + dar luneta are 2 "borne" una in stanga si una in dreapta.Una se leaga la masa,cealalta la + trimis de releu.
  • Mihaiepcs

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Papucul neconectat este pe partea șoferului și mufa în care intra înseamnã cã a cãzut în acel orificiu mic unde nu pot ajunge. Mulțumesc mult.
Skip ads

  • vioivo

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Salutare
Am un corsa c din 2004 1.3 diesel la care nu functioneaza dezaburirea lunetei, am verificat cu solutiile de aici de pe forum si nimic.
Cu comanda din opcom am tensiune la bornele rezistentei.Precizez ca ledul din buton sta aprins continuu dar cred ca nu da comanda le releu(releu este schimbat).Daca cineva are vreo ideee va rog

multumesc
  • tuxi

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Verifica partea stânga sus a haionului, existã o protecție de cauciuc care se dã la o parte, sigur vei gãsi fire fãrã protecție care fac scurt.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut
Verifica sig f3, f47 si f45.
Masina are clima sau ac?
  • vioivo

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Salut din nou

Am verificat sigurante,firele din burduf dar este la fel cu comanda din opcom merge, cu apasare buton nu.
Ca si info suplimentar am schimbat modulul cu butoane din cauza asta am vazut ca sta aprin ledul, cel vechi avea pus peste led banda neagra.S-a lucrat sigur la instalatia electrica.La cumparare nu mergea nimic in spate din cauza de conector nemufat in contraparte.
Masina este cu ac
Skip ads

  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut
https://i11.servimg.com/u/f1...0/77/note1010.jpg

este din schema electrica de la corsa c.
elementul acela 104 este rezistenta de la luneta. Din cite inteleg rezistenta este alimentata cu plus de releul k49. Comanda releului k49 este data de plusul care vine din releul k72 (din susul imaginii) si de minusul care la tine vine din BCM, pinul 92.

daca la releul k49 (luneta) ai plusul acela din k72 atunci probabil ca problema este la BCM.
Nu stiu cum comanda opcomul releul k49.

in concluzie, la releul de dezaburire (k49), verifica sa ai plusul de forta pentru luneta in pinul doi si plusul de comanda in pinul 3. minusul de comanda ar trebui sa ajunga in pinul 6.
  • vioivo

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2018

  • Mesaj Privat
sal

nici eu nu stiu, stiu doar ca dau comanda din opcom am tensiune la papuci luneta, daca apas butonul nu se intampla nimic.Tensiunea masurata cu multimetru.
As putea verifica cumva butonul sau legatura cu bcm?Aci m-am pierdut cu verificarile

Multumesc
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
daca te uiti pe schema pe care am postat-o, este elementul ala notat cu 101. Ala este cel care are butonul de aeroterma, beculetele (leduri) si butonul de dezaburire.
Pe modulul asta in pinul 3 trebuie sa ai un fir maro de la masa, cind apesi butonul de dezaburire trebuie sa ajunga minusul asta pe pinul 2, de unde pleaca prin firul negru-galben pina in pinul 7 al elementului 100 (heating unit) si de acolo prin firul negru-alb catre releul de luneta (cel putin eu asa inteleg schema).

sa nu fie o problema intre pinii 2 si 7 de care ti-am scris mai sus (firul negru-galben) sau intre pinul 7 si releul de luneta (firul negru alb.)

sincer eu banuiesc asta cu firele.

din ce cred eu la releul de luneta pe pinul 6 vin 2 fire - unul din bcm si unul de la butonul de dezaburire. cind cuplezi opcomul probabil comanzi releul prin intermediul bcm-ului.

trebuie deci sa fii sigur ca masa aceea (maroul de pe schema care e legat in punctul E5) ajunge la pinul 6 de la releul de luneta prin intermediul butonului de dezaburire.

verifica deci si masa aceea, poate au umblat pe la masina si nu au mai legat toate firele la masa.
  • vioivo

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2018

  • Mesaj Privat
sal

multumesc, revin dupa ce verific cu rezultatul
Skip ads

  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
vioivo a scris:sal

nici eu nu stiu, stiu doar ca dau comanda din opcom am tensiune la papuci luneta, daca apas butonul nu se intampla nimic.Tensiunea masurata cu multimetru.
Multumesc

Bun, ai tensiune la papuci, dar...se si incalzeste rezistenta?...se simte la mana daca se incalzeste.
  • vioivo

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Salutare

Nu știu dacã se încãlzește dar nu are rost sa discutam, pun 2 poze cu cauza cea mai probabilã.
Mulțumesc mult pt idei și explicatii Acu întrebarea este cum sa procedez
  • vioivo

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Mașina cumpãratã de la piata Arad, mașina merge bine dar cu anumite defecte ...foarte ascunse sub cutia de siguranțe
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Postez de pe telefon si nu se vede mai nimic in poze.
Verifica in primul rind sa fie minus pe piciorul butonului de dezaburire.
  • vioivo

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Sal
Tre sa rezolv dezastru de sub cutia de siguranțe
Are masa pe pinii 2,3,4,5,7,8 din conectorul ãla negru de la panou
Problema ii sub cutia aia de siguranțe din compartimentul motor.Ii plin de fire înnodate și bandajate, și dupã aia sa verific înãuntru
  • astrafan257

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Stie cineva unde trebuie sa ajunga firul de la degivrare luneta astra j hatchback? Am observat ca nu se degivreaza toata luneta am demontat masca haion portbagaj si am un cablu intrerupt dar nu se vede unde trebuie conectat. Am atasat o poza.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu stim ce inseamna ca "nu se degivreaza toata luneta"!
...La toate masinile pe care le-am vazut pana acum, rezistenta de pe luneta are multe fire orizontale (fiecare fiind o rezistenta), legate in paralel la 2 benzi laterale verticale. Pe una vine +12V (pe un singur fir), iar cealalta e legata la masa.
"unde trebuie sa ajunga firul?"...la luneta si vine de la releul de dezaburire (sau modul electronic).Daca iti merg o parte din fire (rezistente), inseamna ca ajunge tensiune la luneta. Se pot intrerupe o parte din firele orizontale, caz in care cele intrerupte nu se mai incalzesc, deci nu dezaburesc.
Exista solutii speciale pentru reparare, care refac continuitatea in zonele intrerupte...Detalii gasesti si aici pe forum si in alte parti pe net.
  • astrafan257

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Atasez mai multe poze, poate nu s a vazut clar care este firul intrerupt. Nu este vorba de rezistentele orizontale. Nu stiu exact unde trebuie legat firul deoarece nu am si bucata cealalta, din poza se vede ca lipseste.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR