Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
DA, asa cred. Trebuiesc neaparat sterse erorile.
"Palpaielile" alea de pe esapament pot fi din cauza unei / unor supape (cum am mai zis); sau din cauza distributiei puse gresit.
Nu stiu ce sa zic, poate / sper sa ma insel, dar incercati totusi un test de compresie.
  • kleinechrystyan

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Salutare din nou,am reusit oarecum sa ii dau de cap la problema cu "palpaielile"de la esapament,mecanicul a verificat distributia si este sarita de la punct 1 dinte,dar a intervenit o alta problema,mecanicul meu zice ca nu poate folosi cale pentru a pune distributia la punct pentru ca axele nu au acel spatiu pentru a se putea folosi aceste cale,zice mecanicul ca nu a mai vazut acest tip de axe la un motor opel,mai degraba este asemanator cu cele de la ford,Acum v-as ruga sa imi spuneti cum ar trebui trasa aceasta distributie la punct intalnind aceasta problema cu spatiile lipsa pentru cale,daca se poate un video sau o explicatie cat mai detaliata.Va multumesc.
  • PVlad590

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Vind instalație CNG
Opel Zafira 2005 1.6l
Preț 300€
0736576707
  • kleinechrystyan

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Buna seara,am reusit sa se puna la punct distribuția,problema este aceeași,am facut o compresie la cilindrii si rezultatul este urmatorul:cilindrii 1-255,cilindrul 2-0,cilindrul 3-255,cilindrul 4- 175.Mecanicul imi sugereazã sa desfacem chiuloasa;el considerã cã sunt cv probleme cu supapele,ca s-au îndoit cand a sãrit distribuția de la punct.Vreau sa stiu daca a întâmpinat cineva aceleasi probleme si cum s-a rezolvat,se lasa cu trimiterea chiuloasei la rectificare sau cum se procedeazã?Multumesc anticipat.
  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Citirile date de tine nu sunt corecte.
In general compresia se masoara in Atmosfere sau in Bari .... ar trebui sa fie intre 12 si 16 atmosfere.
Fie ai mancat tu virgulele, fie ti-a masura compresia in KiloPascali, fie era defect aparatul de masura sau nu era pentru masurarea presiunii din cilindri.
Pe de alta parte daca la cilindrul 2 ai compresie 0 atunci foarte probabil acolo este problema. Se da chiuloasa jos, se verifica supapele, etanseitatea lor si apoi se ia o decizie in functie de ce se gaseste acolo (inlocuire supare sau inlocuire chiuloasa sau altceva).
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR