Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • robertutu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
salutari tuturor forumistilor
imi poate spune cineva cum se masoara nivelul de ulei la astra h 1.9....as dori sa stiu cat se introduce joja pana la cele 2 inele de cauciuc sau pana la capat...?
daca masor cu joja pana la partea de plastic unde sunt cele doua garnituri nivelul e ok daca o introduc de tot nivelul este peste max...
precizez ca am facut schimbul acum ...am bagat 4,3 litri....
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Se baga pana la capat.
Destul de ciudata joja la 1.9cdti. Se "manjeste" toata cu ulei de cate ori incerci sa verifici si greu iti dai seama unde e nivelul real... si mult mai greu cand e uleiul curat din cauza ca joja e cromata.
Cum fac eu: Dupa ce opresc motorul scot joja, o sterg si astept cateva minute ca sa se scurga uleiul din motor si de pe teava unde se introduce joja apoi o introduc si verific. Cel mai bine verifici cand inca e cald uleiul(nu dimineata)
4.3l am bagat si eu la schimb, iar nivelul e undeva la jumatate.


Ultima modificare facuta de alexx1402 la Dum 14 Nov, 2010 8:47 pm
  • robertutu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
da asa e si eu am obs faptul ca se manjeste joja de ulei...dar nu inteleg de ce ar fi nivelul peste max daca l-am schimbat acum....sa fi ramas ceva ulei in motor la schimb..?
am scos in jur de 4-4.3 litri din motor dar tot mare imi arata nivelul...de fapt asta a fost motivul pt care l-am schimbat...
precizez ca am cump masina de 2 sapt..second hand germania an 2007..
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Dupa ce scoti joja si o stergi, nu o baga imediat inapoi. Asteapta cateva minute sa se scurga uleiul de pe teava aia ca sa nu mai manjeasca.
Skip ads

  • robertutu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
o sa incerc sa vad daca reusesc sa ma dumiresc cu masuratul nivelului....mersi pt sfaturi..
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Cat ulei intra exact intr un astra h 1.9 dtl?As schimba uleiul si la ce am vazut pe joja este la jumatatea zonei hasurate dintre minim si maxim.Este ok asa sau ar trebui la schimb sa pun mai sus pana aproape de maxim?Intra 4,3/4,5 sau 5 litri , pentru ca am citit ceva topicuri si nu prea am inteles.Rog un posesor sa ma lamureasca si pe mine , multumesc anticipat.
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Deci 4 litri am bagat si este la nivel maxim...am vazut pe anumite tutoriale precum nivelul ar trebui sa fie intre minim si maxim , dar la toate masinile detinute pana acum mereu am bagat asa.Nivelul era fix la jumatatea dintre minim si maxim dupa 8 mii de km deci nu stiu daca a fost pe full sau a mancat restul.Stau intr o zona cu dealuri si expoatarea este facuta ceva mai ''intens'' , iar ca atare nivelul il tin pe maxim...in zona de campie imi permit sa fie sub maxim si asta daca stiu si ca nu il arde.Inca ceva observat in capacul la culbutori nu mai este asa mult fum si asta nu poate fi decat de bine.Ca si ulei am mers pe GM 5w30 dexos 2 cu filtru sofima(ufi) pentru cunoscatori , ceva marca italiana ca si conceptie dar fabricat in china bineinteles din cauza manoperei ieftine(calitatea hartiei este similara cu mann).In trecut am avut LM pe istoricul de service , dar sincer prefer uleiul original recomandat de producator pentru ca nu il recomanda degeaba , iar intervalul de schimb ar fi maxim 8 mii.Sa nu se inteleaga gresit nivelul maxim inseamna ca uleiul se afla pe toata zona hasurata , dar ar mai fi un nivel maxim unde joja este ''decupata''.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR