Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • PCL
  • OP
  • 17 mesaje
  • din 05 Jul 2018
  • Agila 2001 Z10XE
  • Calarasi
  • PCL

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Va salut. A folosit cineva aceasta marca de aditiv pentru curatare lambda si catalizator?
Recomandari,daca aveti va rog.
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu este neaparat nevoie sa fi folosit aceeasi marca pentru ca toate curata prin arderea mai fierbinte in motor si implicit gazele care trec prin catalizator au temperatura mult mai mare, in unele cazuri a curatat,dar sunt si cazuri cand a distrus ceramica din catalizator si s-a infundat de tot....tu alegi. La un Hyundai Elantra 1.8 i am vazut catalizatoru rosu ....asta e metoda de curatire.
  • PCL
  • OP
  • 17 mesaje
  • din 05 Jul 2018
  • Agila 2001 Z10XE
  • Calarasi
  • PCL

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Inteleg ca nu e o curatare de profunzime..insa nu m-am gandit ca la un dozaj conform instructiunilor,ar exista totusi, riscul deteriorarii.Ok,multumesc.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Dozajul este calculat pentru a nu deteriora un catalizator in stare buna ,al tau nu ai de unde sa stii in ce stare este,ti-am spus pe ce principiu face curatarea ca sa intelegi care sunt riscurile,eu le-am vazut rosii cu ochii mei majoritatea mai ales la Opel se distruge depunerea de pe ceramica din interior si infunda catalizatorul de tot cu o pulbere fina metalica,daca al tau este perfect functional si dozajul este optim ,pentru ca mai mult distruge mai putin nu curata ....ai rezolvat problema sau alt catalizator.
Skip ads

  • PCL
  • OP
  • 17 mesaje
  • din 05 Jul 2018
  • Agila 2001 Z10XE
  • Calarasi
  • PCL

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2018

  • Mesaj Privat
In regula,am inteles. Multumesc mecaNIK. Stima.
  • eltecharch

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2017

  • Mesaj Privat
O experienta recenta cu Oxicat, una din masini a stat la un prieten "mai mult pe tusa" vreo 6 luni, a avut si un defect la una din bobinele de inductie, a primit si un ulei prost fata de cel cu care era obisnuita, avea toate sistemele de monitorizare active - 7 din 8 "Passed", iar cel pentru catalizator "Not ready or Failed".
Testul de catalizator comandat de soft se termina mereu cu "indragita" eroare P0420 : Catalyst System Efficiency Below Threshold (Bank 1) la engine si "Cat B1 Not OK".Deja ma gandeam sa schimb catalizatorul pentru ca testele senzorilor lambda ieseau cu S1 si S2 OK.
Motorul mergea perfect, parca totusi avea un consum mai mare in oras si un miros cam urat la evacuare.
Am schimbat benzina cu cea de 99 de la Petrom si am folosit doua doze de Oxicat la aprox 80 litri de combustibil - cam dublu decat recomanda instructiunile, mai ales ca, obisnuit cu dieselul, bagasem din greseala si 700 ml de motorina la pompa Smile
Am facut cam 1000 km cu motorul turat la 3000 - 4000 rpm = regimul normal pentru motorul meu, am refacut testul cand aveam 25 % din combustibil in rezervor si spre bucuria mea mi-a aparut la testul de catalizator "Cat B1 OK", eroarea P0420 a fost stearsa automat, "Catalyst" a trecut si el pe "Passed" - la test temperatura comandata ajunsese la 348 grade si eficienta crescuse de peste 2 ori. Straniu, consumul in oras s-a redus simtitor, iar miros urat la toba nu-l mai simt cand cobor din masina, probabil din cauza erorii inregistrate anterior si sondele lambda era date peste cap.
Nu stiu daca problema mea la catalizator s-a rezolvat datorita Oxicat, poate mai degraba mersului turat cu benzina de 99, oricum, rau nu i-a facut motorului.
Motorul e de 1.4 16v 74kw VAG.




Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR