Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • ady12dd

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Salut,

Am programare peste 2 saptamani la constatare scurgere ulei si altele mai marunte, insa vreau sa va intreb, dupa parerea voastra de la ce ar putea curge asa tare ulei in zona aia? pare ca este sub pompa de apa. Am atasat un video cu motorul. Nu am pete sub masina. Problema mea este: daca sa mai merg cu ea asa pana atunci?

https://youtube.com/watch?v=_4_5yjDrgUc


Multumesc,


MODEL: Astra 2011
MOTOR: A14XER, 1.4 74Kw
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
se vede ca ai pierderi de ulei pe la garnitura capacului motor, deasupra termostatului.
Posibil sa ai si pe la garnitura capacului distributiei.
Uleiul acela s-a adunat in timp, dar l-ai observat acum.
Poti merge cu masina.
Verifici sa ai nivelul de ulei spre maxim.
  • ady12dd

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Salut,

Mersi pentru raspuns, am observat de mai mult timp, am fost cu ea deja odata pentru aceasta problema, am primit-o inapoi cu problema rezolvata acum 1 an( cel putin asa mi-a fost spus) , nu ma pricep la mecanica si ridic capota la motor doar cand pun lichid de parbriz. Initial am spus ok mai curge dar putin, insa cand m-am uitat acum cateva zile arata ca in video, am zis ca devine serioasa problema. sa vedem ce imi spune la constatare. Doamne ajuta sa nu fie cu demontare motor etc.
  • lorinttr

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Imi poti spune te rog cum ai rezolvat problema.
Exact la fel am observat si eu acum cateva zile.
Tot la A14XER.

Multumesc!
  • costy_psy2007

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
De ceva vreme opelul meu (Astra J 1.4 benzina 100 c. p, cod 14xer) a pierdut destul de multa putere, ba chiar dupa 2000 de ture parca da rateuri si abia ajunge la viteza a V-a pe drum drept.. .
De asemenea (tot de ceva vreme) a inceput sa piarda ulei pe la capacul culbutorilor, erori de toate felurile pe la senzorii de admisie. Mecanicii au schimbat debitmetrul, supapa de purjare, senzor de presiune admisie... insa tot nu si-a revenit puterea motorului.
REZOLVARE:
Pe capacul culbutorilor exista o supapa/diafragma cam de dimensiunea unui capac de borcan...care era rupta toata din cauza imbatranirii... Cum mi-am dat seama ca e ea?! Punand degetul scurt pe fanta mica, dupa ce am scos capacul ala mare pe care scrie ECOTEC si atunci motorul a dat sa moara pentru ca tragea aer fals pe acolo...
Am cumparat capcul culbutorilor cu totul (470 ron) pentru ca la motorul meu nu poti schimba diafragma aia (sau nu am reusit eu...) si motorul a prins viata din nou.
Scriu asta in speranta ca poate a mai trecut prin asta cineva si gaseste aici o solutie.

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR