Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Buna
Doresc sa schizitionez o.insignia, ma intereseaza daca motorul de 1.8 benzinar este pe.lant de distributie sau curea,
Orice recomandare este bine venita,am.de ales intre benzinar de 1.8 sau 2.0.diesel si nu stiu care motorizare este mai ok
Multumesc anticipat


MODEL: Omega 2001
MOTOR: 2200
  • Impresy

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Doresti o masina noua sau sh?
Nu stiu ce tip de distributie are, dar poti face altceva: te duci la Opel si iti faci o configuratie ptr masina si acolo poti sa le pui ce intrebari vrei tu. E o sursa mult mai sigura si primesti raspuns repede. Iti notezi pe o foaie toate intrebarile tale si ai fugit la ei, apoi notezi raspunsurile ca sa ai o idee pe viitor..

Ii suni sau le trimiti un e-mail si intrebi de distributie...
Depinde ce vrei sa faci cu masina:
- daca o folosesti ptr drumuri lungi, multi km etc, e buna pe motorina. Trebuie sa te gandesti serios la motorina, ptr ca multe tari nu mai primesc masini diesel, se percep anumite taxe ptr diesel. Intreaba-i pe cei de la Opel daca exista problema cu simeringul(pompa de ulei) si la benzinare, la fel cum e la diesel.
- daca folosesti ptr drumuri scurte, putini km pe an, e buna pe benzina.

Acum, la noile motoare, ai turbo si pe motorina si pe benzina, indiferentt de motor, ca e mic sau mare.... Uite ce detalii sunt la consum( stiu ca difera fata de realitate) ptr noile masini Insignia:
a) Benzina:
- 1.5, 165cp: 5.3-5.6l/100km. Acelasi consum il ai si ptr motorul de 1.5 cu 140cp.
- 1.6, 200cp: 6.0-6.5l/100km
b) Motorina:
- 2.0, 170cp: 4.7-6.0l/100km
- 2.0, 210cp: 6.7-7.1l/100km
Sfatul meu e sa iei herghelia de cel putin 160 ponei. Eu am 140, dar dupa o remapare, am mai primit 25 de ponei si se simte altfel masina.

Sper ca nu sunt sfaturi proaste si incearca sa iei cu distributia pe lant, ca cea de cauciuc trebuie schimbata mai des.
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca trebuia sa postezi pe forumul de insignia A...aici e de B....1,8 benzina 140 cp are distributia pe curea si se schimba la 60.000 sau 4 ani....din ce stiu si 2.0 motorina are tot curea si la fel se schimba....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR