Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Dczw

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Salut, sunt nou pe forum, si intampin o problema. Sambata am incercat sa montez o inchidere cu telecomanda pentru opelul meu vectra din '96 si cand probam 2 fire, din greseala am facut un scurt circuit intre ele, si s a ars siguranta de la inchiderea centralizata. Am schimbat siguranta de la inchiderea centralizata, si usile si au revenit, a doua zi insa, am constatat (in trafic din pacate) ca semnalizarile sunctioneaza, dar nu clipesc intermitent, doar se aprind si lumineaza continu. Am zis ca o fi de la vreo siguranta, asa ca le am verificat pe toate, niciuna nu era arsa, si mai tarziu avea sa constat ca nici stergatoarele nu mai functioneaza deloc, si avariile merg exact ca semnalizarile, se aprind si atat, nu lumineaza intermitent, doar stau aprinse. Pe langa asta, lumina din plafoniera nu mai sta aprinsa la fel de mult ca inainte, se stinge dupa maxim 3 secunde dupa ce inchid usa, si inca un lucru destul de ciudat, stiti sunetul acela care te avertizeaza cand deschizi usa daca ai uitat semnalizarile sau pozitiile aprinse? S-a modificat si ala. Am fost la un electrician si nu a resuit sa-i de de capat, pana la urma a reusit sa imi repare (oarecum) stergatoarele, dar chiar si asa, nu merg pe prima treapta. Daca stie sau daca a amai patit cineva si stie o rezolvare, astept un raspuns. Multumesc in prealabil.


MODEL: opel vectra b
MOTOR: 1.6 i 55 kw 75cp
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pare posibil sã fi murit releul de semnalizare...dar restul problemelor ar putea avea legãturã cu scurt-circuitul produs...
Sã vedem ce zic și colegii...
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

eu banuiesc multitimerul defect. Este un sertar care se afla in tabloul de sigurante.
Am inteles ca trebuie sa scoti toate sigurantele din tablou si toate releele si o mufa si apoi el iese cumva spre partea dreapta.
vezi in linkul de mai jos ce se potriveste cu defectul tau (cel putin plafoniera zi sunetul buzerului) vezi ce zice colegul @D_M_G:

https://www.google.com/url?s...0CZMTRnTkiHrIdx4R

eu as incerca sa-l schimb de proba cu unul bun.
un alt coleg vorbea de modulul de confort, dar despre acela nu stiu sa-ti zic nimic. Eu cred ca e multitimerul.
  • PDenis

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Intr adevar de la multimetru a fost, nu facea contact bine. S-a rezolvat intre timp. Multumesc mult!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR