Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • MFirica

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Am acest sunet ,tacanit , ticking la motor apare cand motorul ajunge la 80-90 °
Se modifica o datã cu apãsarea accelerație si in declarare la turati joase.
https://youtube.com/watch?v=44hYOx7AAX8
Care ar putea fi cauzele?
Mentionez ca la service/reprezentanta sa desfãcut baie ulei pentru verificare cuzineti, biela, piston ,arbore nici un defect.
Dupã 100km acelaș tacanit, ticking pãreri de la ce ar putea fi ?


MODEL: Astra 2017
MOTOR: B14NET
Skip ads

  • MFirica

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Pentru toti ce doresc si sau dor-eau sa stie ce este cu aceel sunet se pare, ca sunt culbutori au cedat inainte devreme la 25k acum sper ca dupa inlocuire va disparea aceel sunet.
Diagnosticul fiind pus de mecanic curând se va desface pentru confirmare si înlocuire piese necesare
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Poate sa masoare si presiunea de ulei? am o banuiala ca nu e chiar ce trebuie ,chiar daca este suficienta cat sa nu se aprinda becul.
  • MFirica

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Da stiu asta m-am gandit si eu dar nu ai cu cine multa incopetenta si ba ca nu avem timp ba una ba alta pentre scurte verificari, am fost la alt service sa imi verifice si au spus cã sunt culbutori si nu sa mai deranjat sa mãsoare presiunea vroia sa imi puna aditiv pt culbutori ,dupa care mi-au spus sa intreb la garantie etc
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Sper ca o repari pe garantie, nu ?
  • MFirica

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Nu neaparat iulian doar ca aici pe insula nu sunt oameni care stiu mecanicã ci doar din auzitea, plãtești cat nu face ,am dus-o pe bac in athena a stat 2 saptamani au am plãtit 500 euro degeaba, de bani aceștia o reparam daca eram într-un atelier cu oameni pricepuți,cred ca am sa o las asa peste 2 luni max vin in tara si ma voi duce la un service de încredere mai sunt câteva prin bucuresti care stiu încã mecanicã ,treaba este sa ma aducã în țarã mai fac 1200km plus 1200 km drumul aprox 2500 k multe se pot întâmpla cu gândul acesta doream sa o repar sa imi iasa din grija.Credeti ca daca merg asa se va intampla ceva motorului ?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu o turezi f. mult, cred ca ajungi acasa.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Daca nu ai suficienta presiune la ulei, cum banuieste si mecaNIK, la 2500 de km te poti trezi cu o uzura foarte mare sau sa se rupa ceva pe drum Sad
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Eu zic ca trebuie verificata distributia mai intai.
  • MFirica

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Nu vor sa se uite cicã motor nou noi nu nr bagam pe aici pe Insula Santorini .
Am primit un telefon de la Opel care ma informeazã cã au comandat tacheti hidraulic numiti si culbutori hidraulic vor ajunge în 10 zile voi trimit mașina în athena pentru schimbarea lor pe garantie au spus cã costau 500Euro atata costã ei ?
Au mai spus cã dacã nici dupa aceasta operatiune nu se va modifica si sau dispãrea sunetul ei voi trece la operațiunea de a schimba motorul pe garantie ,acum nici nu stiu ce sa mai fac mașina merge bine toate bune in afara de acele tacanit care apare la cald , am adaugat un aditiv pt culbutori /tacheti hidraulic si se aude mai tare sunetul acum deci de la ei sa fie ?
Nota:Ei nu au gãsit vina eu le-am spus ce ar putea fi si ei au comandat pe garantie fara sa verifice si sau desfacã capacul motorului ca cicã au verificat pe jos cand au pus garnitura nou la baia de ulei si pe acolo se vede mult mai bine si se vad toate cele .....
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
In Atena nu se poate sa verifice si distributia?
  • MFirica

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Am sa le spun sa verifice presiune ulei si vor schimba tacheti hidraulic si garnitura capac presupun si vor vedea ei daca prezintã uzura ax si sau tren supape.
Cand le-am spus de distribuție m-au trimis la plimbare ca nu are de aface distribuția, le-am spus cã poate a sãrit .... rola ,pompa de ulei, vreun rulmente, m-au asigurat cã nu si nu
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Asta e boala tuturor motoarelor din noua generatie ,sufera de presiune scazuta in circuitul de ungere,uleiurile au calitati foarte bune acum dar inginerii din proiectare considara ca 2,5 bar la 3000 rot/ min e suficient in timp ce acu 30 de ani la relantiu 1.5 era bun si 6 in turatie multumitor din acest motiv piesele in miscare unse de ulei au fost nemuritoare.
Si culbutorii hidraulici astia n-au crapat degeaba si cei noi vor avea aceeasi soarta daca vor fi in stare sa tina pana cand iese motoru din garantie.
Presiunea de ulei se poate ajusta si ulterior sa scapi de stresul asta,parerea mea.
  • MFirica

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Sa vedem ce se va descoperi dupa ce vor da jos capacul va fi vreun ax uzat daca bate in tren supape ? Dar nu se aude de ax ci de tacheti sau distribuția nu stiu. Sã vedem dupa voi apela la un mecanic care mi sa recomandat ca ar fi bun,foarte bun
  • MFirica

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Observ ca Bataia,tacanit-ul /ticking dispare dupa un drum mai lung ,tacheti se amorseze si sa nu mai tacane ,cand este rece nu face dupa ce urca putin temperatura incepe la drum scurt oriunde opresc la relati acel tacanit se amplifica la accelerație în gol pana in maxim 2000 turati dupa este astupat de sunetul motorului , drumuri lungi dispare reapare daca o las la relati o perioadã, tacheti sa fie datorita presiuni de ulei scãzutã, nu am verificat presiunea dar o sa ii pun sa o faca ,voi ce parere aveti? Stiu ca tacheti bat la rece sa fie unul din arborele cu came uzat dar daca era fãcea tot timpul nu? Si sau tren supape?
  • MFirica

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Problema rezolvatã cu înlocuire tacheti.Drumuri Bune.
Înlocuirea efectuatã pe garantie,Respect
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Presiunea au verificat-o?
  • MFirica

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Nu sau deranjat, Ajung in tara peste 3 saptamani am o revizie gratuita si o verificare de iarna gratuita sunt programat la final de luna ii voi puna sa verifice cat si sa imi faca ceva la frane cand apas pedala are un sunet se arc in actionare cat si carat cu acel sunet se arc in apasarea pedalei de frana si se pare ca parca aud un inceput de vajait de rola.Sau poate este doar in capul meu.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR