Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Postooo

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2016

  • Mesaj Privat
In COnstanta monteaza cineva aux ?
Skip ads

  • LChirita723

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2020

  • Mesaj Privat
Salut, stie cineva cum se monteaza bluetooth pe opel astra h?
  • dragoshh85

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2021

  • Mesaj Privat
Salut. Ma poate ajuta cineva sa montez mufa AUX pe un Opel Astra H cu CD30 MP3? Sunt din Bucuresti. Multumesc.
  • FP4739

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2022

  • Mesaj Privat
Bunã dragi prieteni.Am un Astra H cabrio (2007) cu NAVI 90. NU îmi funcționeazã consola de cd radio NICI VOLUMUL DE PE CONSOLA. doar pot sa mut CD SAU RADIO PLUS VOLUMUL de pe volan iar cd ul de muzica partea de jos (AL DOILEA) nu il pot scoate probabil din cauza defecțiunii întregului panou de comenzi.Aveti idee unde as putea remedia ?și de asemenea sa am și eu un AUX pt muzica.Sunt în Maramureș.Va mulțumesc. FLORIN
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
CristianTM cauți pe forum la publicitate
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Cand spui "NAVI 90", probabil te referi la "DVD90 NAVI". (acum, de ce nu ai trece denumirea exacta ... nu imi dau seama)
Daca este asa, pot spune ca fix doar la acest model, am intalnit doua cazuri cu desprinderea pinilor mufei de pe panoul frontal.
Remedierea, daca nu "te pricepi" si/sau nu ai scule rudimentare de cositorit = demontarea panoului frontal, deplasare la un centru de reparatii TV sau chiar si telefoane mobile si rogi persoana de acolo sa iti faca lipiturile (destul de multe si pozitie putin incomoda).

Culmea ... ca la fratele CD70 NAVI sau celelalte HU, nu am intalnit problema aceasta Smile

P.S. Pentru AUX, foloseste functia de cautare.
  • gabel72

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Drobeta-Turnu Severin
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2021

  • Mesaj Privat
Salut! Am și eu un Astra H care are un CD cu 9 butoane. Ziceai cã ai aflat pe cineva din Craiova care știe sã monteze AUX.
Îmi dai și mie adresa lui sau un Nr de tel unde îl pot contacta?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,492
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
”CD cu 9 butoane”: asta ar trebui patentatã la OSIM. E la fel de bunã cu ”ceas cu 7 melodii”.
Skip ads

  • gabel72

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Drobeta-Turnu Severin
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2021

  • Mesaj Privat
Plin pe aici dã dãștepți proprietari dã ceas cu 7 melodii...
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,492
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pãi, deh, atât s-a putut, nu?!
  • gabel72

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Drobeta-Turnu Severin
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2021

  • Mesaj Privat
Ce zici? Este cu 7 melodii sau are 9 butoane de memorat?
Ptr asta am pus întrebarea

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,492
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Este cu 9 melodii de memorat. Dar alții ar fi tentați sã-i zicã CD30 MP3...niste ignoranți desigur, ce știu ei?!
Skip ads

  • MarianTeo

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2022

  • Mesaj Privat
Salutare , si eu as vrea sa imi montez o navigatie sau un mp3-mp4 player de genu ( https://www.emag.ro/multimed...earch-Action=view )
Si voiam sa stiu daca il pot instala pe instalatia veche a masinii sau trebuie adaugate cabluri noi ? mersi .
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Din poze, se vede ca aparatul vine cu mufe ISO tatã. Pare ca ar avea in pachet si mufele ISO mamã, doar ca ele se termina cu fire, nu cu vreun adaptor.
Deci, pe scurt, nu o sa se potriveasca me mufa actuala a masinii.

Mai "lung", o sa pierzi facilitatile de comenzi pe volan, o sa ramai cu un luft (distanta) imprejurul aparatului (posibil sa gasesti o ramã adaptoare, habar n-am), iar calitatea acelui aparat, este foarte slaba din toate punctele de vedere.
  • gabel72

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Drobeta-Turnu Severin
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2021

  • Mesaj Privat
Am cerut un ajutor, iar tu nu contenești sã fi cocalar! Mulțumesc! M-ai lãmurit.
  • MarianTeo

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2022

  • Mesaj Privat
sebage a scris:Din poze, se vede ca aparatul vine cu mufe ISO tatã. Pare ca ar avea in pachet si mufele ISO mamã, doar ca ele se termina cu fire, nu cu vreun adaptor.
Deci, pe scurt, nu o sa se potriveasca me mufa actuala a masinii.

Mai "lung", o sa pierzi facilitatile de comenzi pe volan, o sa ramai cu un luft (distanta) imprejurul aparatului (posibil sa gasesti o ramã adaptoare, habar n-am), iar calitatea acelui aparat, este foarte slaba din toate punctele de vedere.

Nu stiu daca era pentru mine raspunsu Smile , dar eu vreau sa bag cd playerul acela la un opel astra h 2004 , si are deschizatura la cd-player cam la aceeasi dimensiune , si de asta voiam sa stiu daca merita sa il schimb , ce am aratat in link e informativ dar vreau sa iau ceva mai bun , daca nu era raspunsu pentru mine te poti uita mai sus ce am scris si sa imi dai o parere ? mersi
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
@MarianTeo, pentru tine era raspunsul.
  • MarianTeo

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2022

  • Mesaj Privat
Hmm , pai si poti recomanda un cd-player modern care sa se potriveasca la masina ? Daca e vorba de cositorit ,mufat cat de cat ma descurc daca stiu codu de culoare la fire , cd playeru vechi ....e vechi si as vrea ceva cu display ,si usb incorporat mersi in avans .
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Eu sunt mai nostalgic si mai conservator, imi place sa respect configurarea originala, iar cand chiar este obligatorie o modificare, prefer ca aceasta modificare sa fie cat mai discreta.
Pentru mine, fiecare etapa de timp, are farmecul ei si deci, asa cum nu imi face placere sa fiu in preajma unei femei in etate, "tentuita" cu 1Kg de "glet", nici astfel de modificari de "pete de culoare", nu imi sunt pe plac.
Nu spun ca este rau sau gresit, spun doar ca eu nu ma pot mobiliza sa gandesc spre asa ceva.
Asa ca, speram sa intervina vreun coleg cu aer mai nou, tineresc si/sau mai deschis in aceste privinte.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
O solutie ar fi o unitate 2DIN (parca asa îi spune) cu display generos, intare de USB si care sa stie sa lucreze pe CAN cu comenzile masinii pentru afisarea pe display-ul propriu. Dezavantaje : pozitia unitatii audio la Astra H care este prea jos si nu prea vezi bine ecranul, alta chestie distractiva este cum il legi pe CAN (documentatie chinezeasca in doi peri de la fabricant), un alt dezavantaj ar fi codec-ul audio care nu este optimizat pentru boxele masinii si probabil va suna mai bine cu difuzoare aftermarket. Sunt colegi ce si-au luat o astfel de unitate si si-au montat, daca cauti gasesti pe forum review-urile lor.

O alta varianta este un RadioCD original de Opel cu port USB, model CD40 USB, pe care Opel l-a montat pe Corsa D incepând cu 2012. Acesta se poate imperechea cu BID/GID/CID in functie de ce ecran ai tu acum pe masina. Trebuie cumparat resetat din dezmembrari, preferabil cu tot cu cablul lui de USB. Dezavantaje : relativ greu de gasit + pretul relativ mare la achizitie.

O alta varianta (dar fara USB) este un RadioCD original de Opel, model CD30MP3 cu AUX, cel fabricat de Blaupunkt si care se gaseste pe Vectra C. Se poate imperechea cu BID/GID/CID in functie de ce ecran ai tu pe masina. Trebuie cumparat resetat din dezmembrari, cablul prelungitor de AUX il gasesti la orice magazin de componente electronice care-ti aduce pe comanda. Cu mai multe detalii te pot ajuta eu, CD30MP3 cu AUX Blaupunkt mi-am montat eu pe Astra H. Se aude excelent cu semnal pe AUX din orice telefon iPhone. Dezavantaj : trebuie modificat codeindex-ul cu TECH2 pentru ca sa-ti sune corect in boxele de pe Astra H (el vine configurat cu codeindex de Vectra C adica optimizat pentru boxe de Vectra C, care sunt altceva).

O alta varianta (dar fara USB) este un RadioCD original de Opel, model CD30MP3 cu AUX, cel fabricat de Grundig si care se gaseste pe Astra H facelift. Se poate imperechea cu BID/GID/CID in functie de ce ecran ai tu pe masina. Trebuie cumparat resetat din dezmembrari, cablul prelungitor de AUX il gasesti la orice magazin de componente electronice care-ti aduce pe comanda. Se aude mai putin calitativ decat modelul fabricat de Blaupunkt, dar rezolva treaba cu semnal din sursa externa. Avantaj : nu mai trebuie configurat codeindex-ul ca sa sune corect cu boxele de Astra H, insa se poate modifica codeindex-ul cu un Op-Com pentru ca sa-ti sune si mai bine pe boxele din masina (gasesti mai multe discutii pe alte forum-uri, ex. din Rusia).

Cam astea as zice eu ca-ti sunt optiunile, calea de urmat ramâne la alegerea ta.

L.E:
Am exclus varianta cu modulator FM pentru ca sunetul nu e la calitate CD, pe mine nu m-ar multumi aceasta varianta indiferent de cât de calitativ poate fi modulatorul FM
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR