Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • manubebelu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2014

  • Mesaj Privat
salut opelisti! am si eu o problema cu inchiderea,mai precis cu usile de pe partea dreapta nu se mai inchid nici din telecomanda nici cu cheia in butuc ,actuatoarele se aud ca ar actiona dar nu se lasa sigurantele de blocare .am desfacut mufele de la usi le am dat cu spray de contacte ,nici un efect ,am scos mufele si de la modulul central de inchidere ,dat cu spray de contacte,tot acelasi rezultat..Ce as mai putea incerca,ma gindesc ca modulul ar fi de vina si ar trebui inlocuit? orice sfat sau sugestie ar fi binevenit ca deja e stresanta situatia sa am grija sa blochez usile manual.multumesc anticipat


MODEL: Astra 2001
MOTOR: Z16XE
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Asta sunã a mașinã de taxi...n-ar fi exclus sã ai fire întrerupte în burdufurile de trecere a firelor ale portierelor cu pricina...
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

daca se aud actuatoarele ca lucreaza si la inchidere si la deschidere dar doar usile de pe dreapta nu se inchid/deschid mie imi pare defect mecanic, sarit/cazut ceva gen bolt, surub..

defectul a aparut in acelasi timp la ambele usi?

ar putea fi si ce a zis @bibu16v dar dupa parerea mea daca erau firele rupte in burduf nu se auzeau actuatoarele.

poate nu ai auzit actuatoarele din acele usi ci pe cele din celelalte usi...

scoate mufele de la usile care merg si lasa-le pe celelalte cuplate si fa o proba ca sa fii sigur ca se aud actuatoarele. daca nu se aud asa atunci e sigur ce a zis bibu.
  • manubebelu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Actuatoarele lucreazã sigur pentru ca am uitat sa precizez ca am desfãcut și încuietorile din uși și le am probat cu telecomanda dupã ce am curãțat cu spray mufele
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
pare defect mecanic.

nu e nimic desprins pe acolo? In calea sigurantelor de blocare nu sta nimic?

actuatoarele au forta? Daca nu au forta ma gindesc sa nu fie din traseul circuitelor electrice, poate mufe oxidate, nu numai cele in care ai dat cu spray, poate mai sint altele pe traseu, sau papuci oxidati la sertizari (unde intra firul in papuc).

daca defectul a aparut la ambele usi exact in acelasi timp e clar defect electric (contacte imperfecte intr-un loc comun pentru ambele usi).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR