Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • CStefan123

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor, de aproximativ 2 ani detin un opel insignia 2.0 160cp cod motor a20dth anul 2010. Astazi cand am facut revizia masini am schimbat acel oring din baia de ulei si ghici ce am gasit pilitura in baia de ulei. Revizia o fac la 10.000 km si oringul il schimb la 20.000 km, din cate am si spus nu inteleg de ce am putut gasi pilitura in baia de ulei atata timp cat eu am schimbat oringul si uleiul regulat. Acum aproximtiv 1 nu stiam de acest oring si am schimbat un motor din pacate, dar in momentul de fata atat timp cat eu am fost regulat cu oringul cu uleiul etc de ce s a gasit pilitura in baia de ulei, se poate sa fie din cauza pompei de ulei?


MODEL: opel insignia
MOTOR: 2.0 a20dth
  • MAndreiIon

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2021

  • Mesaj Privat
Asta am patit si eu ieri. Cum ai rezolvat? Multumesc
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
CStefan123 a scris:Salutare tuturor, de aproximativ 2 ani detin un opel insignia 2.0 160cp cod motor a20dth anul 2010. Astazi cand am facut revizia masini am schimbat acel oring din baia de ulei si ghici ce am gasit pilitura in baia de ulei. Revizia o fac la 10.000 km si oringul il schimb la 20.000 km, din cate am si spus nu inteleg de ce am putut gasi pilitura in baia de ulei atata timp cat eu am schimbat oringul si uleiul regulat. Acum aproximtiv 1 nu stiam de acest oring si am schimbat un motor din pacate, dar in momentul de fata atat timp cat eu am fost regulat cu oringul cu uleiul etc de ce s a gasit pilitura in baia de ulei, se poate sa fie din cauza pompei de ulei?


MODEL: opel insignia
MOTOR: 2.0 a20dth


cand ai schimbat ultimul o-ring acum 2 ani (ca ai scris ca faci revizia la 10000km ma gandesc ca la 1 an) ai verificat starea cuzinetilor? apoi montarea la noul o-ring esti sigur ca a fost facuta corect? pentru ca este foarte usor sa gresesti la montaj si se rasfrange buza la o-ring si apoi apar problemele. De ce nu ai pus un o-ring metalic care nu mai trebuie sa il schimbi atat de des... Trebuie verificat si sorbul sa nu fie crapat ca am inteles ca asta este o alta posibilitate sa se intample si atunci trage aer in loc de ulei...
Mai conteaza si tipul de ulei folosit si daca au fost urmarite regenerarile sa nu fie ratate caz in care ajunge motorina in ulei si implicit nu se mai face corect ungerea si duce la problemele de care vorbesti.
Desfa baia de ulei, verifica starea o-ringului (stai langa mecanic cand desface sa vezi daca a fost montat corect sau nu (daca are buzele rasfrante sau nu si cat de tare este ca material (elasticitatea lui) apoi verificati pe rand toti cuzinetii si daca ai noroc scapi doar cu schimbarea la cuzineti in functie de cat ai mers dupa ce ai gasit pilitura in baia de ulei.... Acolo ceva nu a fost ok la montare daca zici ca motorul a fost refacut...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR