Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • dodoiftimie

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Salut!de curând am achiziționat un Opel astra j 1.7cdti 125 CV la mâna a doua.masina are 55.000 km și este din 2012 dar nu sunt mulþumit de consum! Am fãcut un drum de 600 km și sa dus aproape tot rezervorul! Undeva la 120-140/h cu controlul de vitezã pus! Ieri am fãcut plinul si am fãcut 170 km cu un sfert de rezervor.de data asta jumate autostrada jumate localitate,imi puteti da detalii despre consum și vro pãrere !mersi
Skip ads

  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Nu stiu de diesel dar eu mi-am format parerea ca toate Opelurile sunt gurmande rau... eu am motor de 1.4 100 cp si ma asteptam sa fie destul de economic insa iarna scot 9.6 in oras, vara 8.5. O fi grea masina dar totusi scoate consum de SUV.

Nu prea ti-am fost de folos, dar poate te vei simti mai bine cand stii ca altii sunt mai nefericiti Very Happy
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=127693

Ai achizitionat-o din afara?
  • dodoiftimie

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Cldmarinescu....Da este din Spania !și sunt stabilit momentan aici.
Skip ads

  • dodoiftimie

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Alex2014...doar cã nu mã așteptam sã consume asa de mult dupã ceea ce am citit pe net.sincer am schimbat mașina gândindu-mã cã asta o sa consume mai putin!(anterior am avut mondeo 2.0 tddi din 2002)dar parca regret acu ca am fãcut pasul asta
  • soferul

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am Astra J 1.7 CDTI, 125CP (Sport Tourer) 2011. Consumul meu in Bucuresti este de 7 - 8 %, la viteze medii de 20 - 25 km/h. Depinde foarte mult de aglomeratie si/sau AC on. Si mai depinde foarte mult si de modul de condus. Eu conduc mai gen tataie asa si incerc sa nu depasesc viteza legala. Mai mult de viteza a 3-a cu 60 Km/h nu dau. Cel mai mult am 80km/h prin pasaj Unirea seara, dupa 21:00.
Indiferent de anotimp consumul este la fel. Vara am AC on mai mereu (cauciucuri 16"), iar iarna am cauciucuri de iarna si mai mari (cauciucuri 17").
Cand isi face regenerarea consuma 14 - 16 %, in timpul mersului, dar nu cred ca mai mult de 10 min.

Iar in afara localitatii cu masina plina (5 persoane cu bagaje, in drum spre munte), la viteza medie 54 km/h, 6 %. Acelasi stil de condus.

Asta nu inseamna ca nu mai apas si eu pe aceleratie cu piciorul pana la fund, dar sunt in a 2-a si ma duc imediat la 60, dupa care schimb a 3-a si conduc cum am spus mai sus. Mai sunt ocazii cand trebuie sa sprintez si eu un pic.
  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
consuma prea mult

eu aceasi masina dar din 2011 si pe tempomat (cc) la 120-140 nu consuma mai mult de 6% - adica 6X600 de km = 36 de litri hai 40 de litri dar nu 60 cat are rezervorul de astra ...
  • florake

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2014

  • Mesaj Privat
apropos de cati litri are rezervorul......cati litri mai sunt in rezervor cand se aprinde becul? sau are legatura cu numarul de km care mai pot fi parcursi, in functie de consumul mediu?
Skip ads

  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
teoretic 5 - 6 litri ar trebui sa mai ai in rezervor cand se aprine becul - nu are legatura cu range

numai bine
  • dodoiftimie

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2014

  • Mesaj Privat
florake a scris:apropos de cati litri are rezervorul......cati litri mai sunt in rezervor cand se aprinde becul? sau are legatura cu numarul de km care mai pot fi parcursi, in functie de consumul mediu?

  • vladspaniolul

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Grandland X 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Astra J 1.7 CDTI, 125CP. Pot spune pana acum ca am consum bun atat in oras cat si in afara.
Autostrada 180 - 200 km/h = maxim 7 litri - Clima ON
Oras = 6 - 6,2 litri - Clima ON
In afara oraselor mers normal 120-140 km/h = 5,7 litri - Clima ON

Ce parere aveti ? E de bine ?

Am mai observant ca daca nu te infingi deodata in ea are un consum ok. Dar daca vrei sa fii sportiv vei avea un consum mai mare.
  • Turb0

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Autostrada 180 - 200 km/h = maxim 7 litri - Clima ON

Aici exagerezi.

Rezervorul are conform producatorului 56 litri dar eu mai mult de 52 nu am putut baga niciodata, si asta pana in buza. Eu am consum de 8,5% in oras cu motorul de 130cai.Rezulta o autonomie de aproximativ 600km.In afara orasului am cel putin 800km si asta daca merg tare.Mai batraneste sar de 1000km.
Skip ads

  • vladspaniolul

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Grandland X 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Turb0 - Prietena mea imi zice ca atunci cand eram pe autostrada la 200 km/h arata 7,6 litri la consum. Se pare ca de la viteza eram concentrat pe sosea Razz .
Cu un plin de motorina adica 55 litri aprox (cand am alimentat pana la plin mi-a intrat 49,8 litri), am facut 820 km si pe urma s-a aprins becul de la rezervor si imi indica ca mai am de facut 90 de km. Traseul a fost : Barlad - Harsova - Constanta = 320 km, restul de 500 km au fost facuti in Constanta, si drumuri intre Constanta - Navodari - Mamaia. Viteza medie 55 km/h. O sa incerc la un drum mai lung cand o sa fiu nevoit sa fac plinul sa verific consumul la pompa. La mine in oras nefiind unul aglomerat imi arata un consum de 6 l. Cam atat am constatat eu. Toate cele bune.
  • Turb0

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ce-ti arata computerul de bord la un moment dat nu are nici o relevanta.Daca vrei sa vezi ce consum ai la o anumita viteza reseteaza cb, parcurge o distanta cat mai mare si apoi citeste consumul mediu.
  • vladspaniolul

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Grandland X 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
da ai dreptate dar eu vreau sa fac doua teste de consum la pompa, una pe o distanta de 100 km in afara orasului viteza 100 - 110 km / h, si una in oras pe distanta de 100 km mers in regim de oras in aglomeratie. Sunt foarte curios ce rezultat voi avea. O sa va anunt dupa ce fac testul. Turd0 zi-mi te rog ce navigatie ai ?
  • Turb0

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Navi600
  • Turb0

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Si ca o completare ieri am facut un drum de aprox 80 km, 3 persoane fara bagaj,60 localitati,90-100 afara, consum mediu 4,4%.
  • anghelvlad

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Tocmai am tras-o la un drum de peste 3000 km in 4 zile. Ieri am cocosat-o vreo 15 ore doar cu oprire pt alimentat. Consum 6 dupa primii 1500km mergand in tr 6 cu 2200rpm. Apoi putin frecus pe acasa si inapoi tot 1500km la 2400-2500 rpm mi-a tras consumul initial la 5.7. Deci tind sa cred ca luat mult mai putin la intoarcere. Nu am resetat consumul pe toata durata celor peste 3000 km. vladspaniolul are dreptate, la 200/h consum 7.5
  • ADorin210

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2019

  • Mesaj Privat
La mine ce arata pe computer nu are nici o relevanta, consumul facut la pompa de la plin la plin depa ce am parcurs 100 km distanta este oras 8,1%dar merg pe distante scurte de 3-4 km sau 5-10km.Afara am facut un drum de Bucuresti dar am mers si in Bucuresti dar si autostrada Drajna-Bucuresti 5,5%. Ambele consumuri fara AC. Este ok consumul, ce parere aveti?
  • CAndrei885

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Eu am facut 820 km cu un plin de 60l motorina pe traseul Bucuresti-Sibiu-Brasov-Bucuresti
Autostrada plus oras combinat, daca era doar autostrada sunt convins ca se putea mai mult
1.7 cdti 110 cp
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR