Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Incepand de astazi am o problema cu incuietoarea de la portbagaj, Partea efectiv de incuietoare merge corect doar ca imi ramane mesajul de haion deschis in bord! Problema a aparut dimineata prima data, martorul ramanand aprins desii haionul era inchis corect, l-am trantit mai tare si mesajul a disparut. Ulterior pe parcursul zilei problema s-a agaravat si a ajuns sa ramana permanent martorul aprins! Este enervant pentru ca la fiecare plecare de pe loc face un bip-uit in bord + ca raman luminile la numar aprinse cateva minute dupa ce inchizi masina! In seara asta am desfacut incuietoare de pe masina iar la interior e motorasul de actionare, 2 switchuri (care functioneaza corect,le-am masurat cu aparatul) si o rezistenta, si nu reusesc sa imi dau seama de unde ar putea fi problema! Daca are cineva o schema electrica sau o idee e binevenita!

Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Principiul de functionare e urmatorul:
Rezistenta masurata de bc este tradusa in hayon deschis / inchis.
In momentul in care hayonul e inchis, rezistenta respectiva e pusa in scurt de catre un comutator din interiorul broastei, bc sesizeaza asta si zice ca ai hayonul inchis.
Deci la tine problema e acel comutator probabil care nu mai face contact corect si nu mai pune rezistenta in scurt...
Momentan nu am tis la indemana sa-ti dau schema exacta a incuietorii, dar pune aparatul de masura si verifica chestiunea asta.
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Ambele comutatoare functioneaza la continuitate (buzzer) acum daca face contact corect, ramanase sa verific!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ma gandesc sa nu fie si fir intrerupt pe unde iese inspre haion din caroserie...
Skip ads

  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am verificat firele de pe masina si par in regula! Daca scot mufa incuietorii de pe masina nu aparea erroarea si nici luminile din portbagaj nu se mai aprind (ca si cum ar fi haionul inchis) O sa caut alta incuietoare dar tocmai am aflat azi ca imi trebuie pentru full can, cele halfcan avand cu totul alt sistem
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Si la mine e chestia asta de cand am masina. Are perioade cand face figuri si perioade cand e ok, daca il deschid si il inchid de 2-3 ori se stinge martoru.
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
La mine pana acum nu a facut figuri si trebuie sa rezolv cumva ca ma enerveaza ca beepuie la fiecare plecare de pe loc!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Incearca urmatoarea chestie:
Cu hayonul deschis, baga o surubelnita in broasca (perpendicular pe mustiucul ala care iese si intra pe partea fixa de pe caroserie)...
http://thumbs.ebaystatic.co...xWF-dM/s-l225.jpg
Adica sa simulezi inchiderea hayonului.

Daca martorul dispare (adica hayon inchis) atunci e problema de reglaj al hayonului.
Daca nu dispare atunci e problema electrica si e un contact imperfect pe undeva..
Skip ads

  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am facut treaba cu surubelnita si nu se stinge! Maine am sa ma uit si la fire, unde intra ele in caroserie , in burduful ala de cauciuc poate e vre-un fir intrerupt pe acolo
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
verifica acea siguranta daca mai da valoarea corecta
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Cred ca am rezolvat problema cu incuietoarea !Problema era parghia care deschide incuietoarea si care si apasa pe cele 2 switch-uri a capatat ceva uzura si nu se mai ducea pana la capat cand inchideam haionul, neeliberand switch-urile (conditie ca martorul sa arate haionul inchis)! Am gresat bine canalele pe care culiseaza ea si am si montat un arc de pix aditional care sa ajute sa culiseze pana la capat si se pare ca problema s-a rezolvat! Nu am avut timp sa fac prea multe teste ca se lasase intunericul dar o sa vad zilele urmatoare cum se comporta!
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Verifica si burduful de la usa - (fire rupte poate sau fire intrerupte) acum vazusem ca ai verificat.
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
La mine face asa doar la frig...Pot sa dau si de 100 de ori cu portbagajul ca nu se stinge martorul din bord..La caldura functioneaza perfect!
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Acum conteaza daca masina e fullcan sau halfcan. Incuietoarele sunt total diferite. Daca e full can cel mai probabil problema e tot ca la mine!
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
E halfcan.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu zic sa demontati broasca si sa vedeti daca contactul de "inchis" functioneaza corect...
  • lucian_c

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua.. Cum ati demontat broasca de pe hayon?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR