Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • moshu72

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Patratel a scris:Salutare. am un zgomot ciudat pe partea dreapta cum stai la volan, apare doar la viteze mici si cu doar cand iau curba pe loc la stanga, am incercat sa ttrec peste o bordure, dar fara noroc:)

De atunci se aude acest zgomot ciudat.

M-am uitat la planeara lunga, avea burduful dinspre cutie rupt intre inelele de cauciuc.

Aveam burduf si colier asa ca am schimbat, pus vaselina, pus planetara la loc uleiul in cutie, si fac proba, acelasi rezultat.

Fac aceeasi operatie inca o data, ulei cutie jos, planetara jos, inspectez dintii de la cap planetara dinspre cutie, o uzura pronuntata cu o curbura axiala pe toate canelurile.

Intrebarea mea e, unde anume gasesc cap planetara lunga dinspre cutie (cea care inghite tripoda)?
am cautat mai peste tot, am vazut la unix ceva dar nu e pe stoc si sunt reconditionate, banuiesc ca noua nu se mai gaseste asa cum spunea si Dan acum un an.

ceva idei?

multumesc in avans.

Edit:

am mai sesizat ca planetara atunci cand este montata are un joc radial pronuntat care pare sa fie de minim 3 mm, as zice poate 4.

Exista nesansa sa se fi uzat si roata dintata din cutie in care intra capul planetarei? Adica as putea sa cumpar o planetara sh dar oare uzura nu este prezenta si in cutie, ori roata dintata este mai dura si nu se uzeaza asa mult, pe cand materialul din care este facut capul planetarei este mai moale special sa nu uzeze in cutie.

Ce parere aveti?

Multu fain.



Am eu un cap planetara lunga dinspre cutie nou, marca GSP achizitionat din Germania. Daca mai ai nevoie lasa mesaj in privat.
  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR