Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • noss

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua !
Cum pot debloca manual clapeta rezervor la un Opel Zafira B / 2009 ?
Am incercat resetarea sistemului de inchidere centralizata prin scoaterea bornelor de la baterie.
Am incercat prin scoaterea mufei/releului din panoul de sigurante stanga spate.
Am scos kit-ul cu compresor din partea dreapta spate, dar nu am aces la acel motoras sau tija acestuia. Trebuie sa demontez tot plasticul din partea dreapta spate?
Multumesc anticipat !
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Opel Astra H, Zafira B
debloca manual clapeta rezervor, Capac rezervor, Capac rezervor blocat, deblocare Capac rezervor....

Posibil "cablul rupt" sau "mi au scos motorasul foarte usor si este ars" sau "siguranta releu daca are"
https://www.clubopel.com/vie...p=1097403#1097403

StrangerX a scris:
Salut si eu am avut problema asta de vre-o doua ori, asa ca o a scriu direct rezolvarea:
1. Deschizi portbagajul
2. In partea dreapta in dreptul stopului e masca care te lasa sa umblii dupa tapiserie (eu am un hatchback sper si la tine sa fie la fel)
3. Rotesti clema (nu stiu acuma spre stanga sau spre dreapta eu am reusit sa o rup) si ai access dupa tapiserie
4. Bagi mana prin acea fanta si acolo ar trebuii sa si vezi e un capat de cablu (de fapt e cablul rupt), tragi de el si gata usita trebuie sa se deschida.

Eu l-am schimbat de 2 ori contra cost la reprezentanta dar se tot rupea asa ca nu l-am mai schimbat deloc, oricum ai clapeta la rezervor si nu o sa poata sa iti fure nimeni nimik din el.

Sa ne tii la curent daca ai reusit sa il desfaci, daca nu, pot sa cobor la masina sa iti fac niste poze la el.

Sper sa iti fie de folos.

Tutorial demontare actuator usita rezervor Vectra B (poate te ajuta cu idei)
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=106198

Zafira B, Astra H, SIGNUM, VECTRA C
Motor, inchidere/blocare capac rezervor.
Cod piesa: 13158426 | 6207133
http://www.partsbase.org/parts/ope-6207133/


Cablu nu stiu o sa incerc sa il caut, va fi mai greu de gasit codul de piesa.
  • noss

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2012

  • Mesaj Privat
@Tataru ion
Multumesc pt raspuns !

Avand in vedere ca maine trb sa duc JR la gradinita si nu am motorina in rezervor, am pus mana si am demontat:
1. Am scos compresorul din locasul lui .... polistirenul din locas e din doua bucati.... intai se scote partea de sus.
2. In spatele compresorului am gasit un modul prins in trei cleme pe un suport(prins intr-un surub de caroserie). Le-am demontat (vezi imagine)
3. In spatele modulului demontat se regaseste o "gaura" pe unte poti baga mana (in sus... nu te chinui - nu vezi nimic - totul e pe "bajbaite"). Intr-un suport(doua cleme) se regaseste acuatorul care deschide clapeta rezervorului(vezi img.)
4. Am scos Acuatorul din locas..... cu ajutorul unei surubelnite subtiri se indeparteaza conectorul / "mufa"
5. Am desfacut acuatorul(vezi img.) si am folosit ulei pt contacte fine(ulei de la un ceasornicar sau ulei pt contacte) pt a unge motorasul
6. Am montat acuatorul la locul lui si merge (trei zile ... cu tot cu cea de ieri Smile)
COD acuator - GM 13 158 426
0579 43006418
Masina: Zafira B / 2009 - 1.7 CDTI / 125 CP - A17DTR

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Foarte utila completarea facuta de tine.
Si uite asa ai mai scutit 230-250 RON daca nu mai mult. (cam atata costa toata piesa.)

Daca mai face verifica si zonele acestea inclusiv motorasul. (mecanismul pe cat de simplu pe atat de scump. )
Sper sa nu fie nevoie alta interventie.

Felicitari pentru miniTutorial, foarte util.
Skip ads

  • noss

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Am revenit ! Sa ars motorasul !
Avand in vedere pretul destul de mare a unui acuator 250 - 280 lei NOU, am recurs la urmatoarea improvizatie pana voi gasi unul la mana a doua.
1. Am scos acuatorul din locas.
2. Cu ajutorul unei surubelnite subtiri se indeparteaza conectorul / "mufa"
3. Am desfacut acuatorul si am indepartat "axul din plastic cu rotita" si "motorasul" ars. (vezi img.)
4. Am montat un surub cu piulita pe plasticul(parte din angrenaj care contine tija metalica ce blocheaza usita/clapeta carburant) care culiseaza in interiorul carcasei. (vezi img.)
5. In partea opusa unde se sprijinea "axul din plastic cu rotita "(piesa indepartata din carcasa), am dat o gaura cu un burghiu de 3
6. De surubul cu piulita am prins o bucata de sfoara (de preferat ata care se folosea inainte la scala aparatelor de radio sau acum o folosim la jaluzele), care va iesi din carcasa prin gaura de 3.
7. In dreptul gaurii de 3 este o parte din plastic care se clipseaza la inchiderea carcasei - trebuie rupta si pe interior si pe exterior (vezi img. incercuit cu rosu)
8. Se inchide carcasa acuatorului (manual Smile ) si se fixeaza bine in marginile carcasei cauciucul grofat care are rol si de arc.
9. Spor la nimerit gaurica pe unde intra tija metalica care blocheaza clapeta rezervorului.

Este o solutie de moment care la mine functioneaza, desi e rusinos cand te duci la benzinarie si tragi de o ata ca sa deschizi clapeta.
Sper sa va fie de folos si nu ma supar daca face-ti glume pe seama improvizatiei mele.
Sa auzim de bine !
  • ALiviu13

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2018

  • Mesaj Privat
La astra h 16 nu se mai inchide e ramas asa...
  • vio28

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Buna ziua! As dori daca poate cineva sa faca un foto la ceea ce scrie pe capacul de la rezervor pentru ca la mine este sters, eticheta este alba. Model Vectra B 1.6 16v benzina 2001 J96. Multumesc!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La toate de minim 20 de ani incoace scrie in cazul tau benzina fara plumb, cauza o banui tu.
  • vio28

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Eu aveam nevoie de inscriptia cu presiunile in pneuri. Multumesc! Smile
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pe stalpul B este scris.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Sigur vrea doar aptipildul cu presiunile
  • vio28

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Multumesc !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR