Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • TFlueras

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2019

  • Mesaj Privat
ANPC-ul e doar pentru persoane fizice...eu am luat masina pe firma. Am gasit pe net acea rechemare si e adresata doar motoarelor diesel, anii 2016-2018 (parca)
Skip ads

  • bazate

  • Mesaje scrise: 484
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Gresit. A fost o rechemare pt cateva diesel in rest a fost buletin tehnic. Eu am avut 1.4 benzina si mi s-a spus ca e buletin pt toate motorizarile.
Adica la simptomele date nu se înlocuiește pompa de ambreiaj conform procedurii ci intreg kitul. Inclusiv conducte si piulite. Am descris mai sus dansul. Gasesti si buletinul tot mai sus.
Poti suna la opel. Sunt destul de prompti. Nu insista la dealer pt ca nu au o atitudine ok. In privat iti pot spune unde am rezolvat eu...si alti colegi fara sa te traga in piept. Succes.
  • TFlueras

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Am vorbit cu service-ul OPEL din Cluj, si au zis ca masina mea, dupa serie, nu apare intre cele rechemate in service! Nu imi dai link la acel buleti? nu il gasesc...
  • bazate

  • Mesaje scrise: 484
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Cautati dupa codul BST4825-TSB3286
Skip ads

  • robert29s

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Si eu am inceput sa am aceasta problema cu pedala la fund ASTRA K 2016 1.6cdti, ma astept sa pice foarte curand pompa sau rulmentul
  • tetete

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Sunt posesor de Opel Astra K, 1.6 Diesel, produsã în 2016. Am beneficiat de rechemarea in service (iarna trecuta) si mi s-a schimbat rulmentul de presiune și piesele aferente. De atunci am mai parcurs circa 10.000 km fara probleme. De fapt rechemarea în service am înțeles ca a fost fãcutã mai mult din pricina faptului ca rulmentul de presiune afecta și sistemul de frânare (apãsarea ff lentã a pedalei de frânã nu producea efect asupra roților).
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Mie la revizia de acum 2 saptamani mi-au spus ca au observat ca pedala de ambreiaj are o pozitie ciudata si tine prea jos (eu nu am observat asa ceva, nici nu mi s-a parut ca s-ar fi modificat pozitia pedalei fata de momentul in care am cumparat-o).
Mi-au comandat piesele si azi am lasat-o in service pentru schimbare (mi s-a spus ca dureaza 3 zile).
Mi-au mai spus ca rechemerea e doar pt 1.6 diesel, dar exista o atentionare trimisa de Opel pt toate motoarele, ca daca se observa probleme la ambreiaj sa schimbe ansamblul (din ce mi-au zis e vorba de disc, placa, rulment, lichid, piston si alte cateva, probabil in functie de ce gasesc uzat).
Din ce mi s-a spus la receptia dealerului, problemele sunt cauzate de lichidul utilizat (care cred ca e acelasi cu cel de frana), care in timp ataca garniturile de cauciuc din sistem. Asta duce la pierderea presiunii si caderea pedalei.
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am luat masina din service, iar piesele schimbate au fost: pompa de frana, rulment presiune, modul ABS. Nu m-am uitat daca au schimbat si lichidul de frana.

Da. M-am uitat. E schimbat si lichidul de frana.
Skip ads

  • Teitei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
bazate a scris:Se pare ca apar si la noi din ce in ce mai multe cazuri de rulment presiune defect pe Astra K....doar la un anume service din Bucuresti au fost 9 cazuri in octombrie.....un motiv in plus sa reflectati asupra garantiei extinse...si sa nu refuzati inlocuire lichid frana la 2 ani....e vb de acelasi lichid ce actioneaza rulmentul minunat!



Te salut!
Poti sa ne spui si noua acele serviceuri? Nu vreau decat sa vorbesc in service si sa se consulte cu acele serviceuri, in speranta ca vor rezolva problema asa cum trebuie si nu doar pe moment.
Am aceeasi problema cu un Astra K 1.4 125 cai 25000 km iar cei din service au zis ca masina, dupa VIN , nu figureaza in lista masinilor rechemate in service.

Problema pe scurt... dimineata in primii 2-3 km, daca apas usor si constant pedala de ambreiaj, aceasta ramane jos. Bag piciorul , o ridic si continui. Dupa 2-3 km, cred ca se amorseaza si funcioneaza ok toata ziua.
Un alt simptom este ca in acei 2-3 km, tine foarte jos si "clampane" (se misca f usor) pe prima jumatate a cursei. Ulterior e ok, dar cam tare si debraiaza fff sus.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 484
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Gasesti mai sus in primele postari codul de buletin tehnic. Conteaza ce an e masina ta. A mea era 2016 si masura se aplica celor fabricate pana pe la mijlocul lui 2017. Diferenta fata de rechemare e ca se aplica doar daca sunt simptome si nu la toate masinile. Eu am intervenit la Radacini Timisoara....dar asta acum 2 ani. E drept ca acum 3 ani nici ei nu stiau de asta si mi-au schimbat rulmentul cu altul de la acelasi producator....dar si acesta a facut ulterior acceasi problema. Apoi a venit al treilea care a cedat in 400 km. Opel posteaza pe portalul propriu problemele tehnice dar nu stiu daca sunt asociate automat unui vin. Practic trebuie sa caute cineva simptomele....si e usor sa nu le gaseasca.
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Opel a facut rechemari doar pt modelele diesel.
Pentru toate celelalte s-au dat notificarile E181803130 si E191900490, conform carora se inlocuiesc piese daca masina prezinta simptome.

Later edit: mie serviceul mi-a spus ca as avea simptome (pedala ambreiaj care debreiaza f jos) fara ca eu sa le sesizez ca e ceva in neregula. Eu nu observasem asta si nici nu am observat modificari fata de momentul cumpararii.
  • Teitei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Revin cu informatii la "cald".
Azi am fost in service sa constate functionarea proasta a sistemului de ambreiaj si franare. Initial au fost destul de rigizi, zicandu-mi ca o sa o preia un mecanic si ii va face toate testele. I-am mentionat ca toate simptomele le-am avut in mers si mi-a zis ca ei nu au voie sa se urce cu clientul in masina si ca daca nu gaseste nimic mecanicul sa vorbesc cu cei de la garantie. Oarecum bulversat pentru eu venisem pe garantie si nu pe banii mei, masina fiind in garantie pana in 2023, am plecat. Dupa cateva ore, nu cred ca s-a lucrat atat la masina ci doar ca au avut probleme cu angajatii lipsa, ma suna sa-mi zica ca pot sa vin sa iau masina, si da sa inchida... L-am intrebat ce s-a constat , ce are masina si mi-a zis din varful buzelor ca sunt mai multe piese... si iar da sa inchida. L-am lasat... poate era cu treaba, obosit, etc. Oricum mergeam la ei sa imi iau cheile / masina.
Ajung in service, ii zic nr de masina, imi da cheile si zice: "cand vin piesele, va sunam! O zi buna!" Moment in care am explodat.
I-am cerut sa-mi spuna ce s-a constat, ce piese vor fi schimbate, etc ca nu e admisibil sa se comporte asa! i-am adus o masina pe garantie, pt care s-au platit bani si se vor plti bani si sa nu se comporte ca si cum imi face un favor si l-am deranjat cu prezenta!

Mi-a spus ca desi masina nu face parte din lotul rechemat in service (diesel + cutie viteza manuala < 2017) are fix aceleasi simptome si ca s-a comandat kitul recomandat de producator pentru reparatie. NU a vrut sa imi zica daca exista un TSB pentru motorizarea asta ci doar a spus ca sunt cazuri extrem de putine pe motorizarea asta.

In consecinta, domnii mei, daca patiti, mergeti in service!
Am sa postez actele pe care mi le vor da dupa reparatie.
Skip ads

  • vvede

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Spune si service-ul
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
La 25000 km e aberant sa ai astfel de probleme... De curiozitate ai leasing? Ca altfel se discuta cand ai rate de platit.
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
@Batman: si la mine, uneori, pedala debreiaza jos, iar alteori apare un tremurat la cuplarea in treapta de viteza. Nu face tot timpul, altfel m-as fi gandit la discul de ambreiaj. Asa se manifesta si la tine?
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
La mine nu a existat nicio variatie. Nu a avut niciodata un comportament diferit fata de momentul cand am cumparat masina. Niciodata nu a cazut prdala sau ceva de genul asta. De aia eu nu le-am reclamat nicio problema. Au sesizat ei cand am lasat masina pt revizie. Nici acum dupa ce au schimbat piesele, nu am sesizat mare diferenta. Intr-adevar acum ambreiajul tine mai sus.
  • Teitei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
pantalon a scris:La 25000 km e aberant sa ai astfel de probleme... De curiozitate ai leasing? Ca altfel se discuta cand ai rate de platit.


Pai e o problema din constructie... nu tine de uzura survenita de exploatarea masinii.
  • Teitei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
wanchope a scris:@Batman: si la mine, uneori, pedala debreiaza jos, iar alteori apare un tremurat la cuplarea in treapta de viteza. Nu face tot timpul, altfel m-as fi gandit la discul de ambreiaj. Asa se manifesta si la tine?


"Tine jos" si dificultati de a baga in treapta 1, inseamna clar rulmentul de presiune.
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Pai se pare ca defectul e de la niste garnituri de cauciuc care se mananca in timp din cauza lichidului de frana neconform.
Din cauza asta se pierde presiune in sistem si e posibil sa ajungi sa nu mai poti sa ambreiezi/debreiezi deloc.
Probabil lipsa presiunii are consecinte negative asupra mai multor piese din sistem, cum e rulmentul de presiune care se uzeaza prematur (probabil ramane putin apasat tot timpul).
  • Teitei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Fara sa te contrazic, cred ca mai curand este vorba de garnituri si conducte necomforme, atat din rulmentul de presiune cat si de pe circuitul hidraulic, care cedeaza in timp, bineinteles in contact cu lichidul de frana. Daca de vina era lichidul de frana, la prima revizie il schimbau. Din cate am inteles de la un coleg de grup se schimba tipul de rulment de presiune, si anumite furtune, care au alt tip de prindere
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR