Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • JHimmler

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Buna ziua

Va rog frumos sa ma ajutati daca se poate cu urmatoarele probleme aparute la o Astra G Twinport 1.6:
-acul care indica temperatura motorului nu se mai ridica decat dupa distante foarte lungi si nu indica mai mult de aprox 60-70 grade se opreste la prima linie de pe ceas. Dar nu sta mult timp si coboara din nou spre zero.Masina functioneaza normal doar ca a cam crescut consumul de benzina. Am fost pe la vreo 3 service-uri si mi-au spus ca este defect termostatul sau senzorul de temperatura. Voi ce parere aveti sa schimb si termostat si senzor ? Dupa codul termostatului original (GM 24405922) am gasit de la Wahler si Behr termostate dar care se deschid pe la 105 grade. E o.k. sa se deschida la temperatura asta avand in vedere ca acul statea inainte pe la mijloc aprox.90 grade ?
-de asemenea conductele de frana spate sunt ruginite pe anumite portiuni. Se pot inlocui ? Se gasesc conducte originale sau trebuie confectionate in service?
Va mutumesc anticipat


MODEL: Astra 2007
MOTOR: Z16XEP
Skip ads

  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
La Astra G ai meniu ascuns ca la Astra H ? Iti arat temperatura citita de senzor ? Eventual verifica temperatura citita de senzor cu un OP-com si vezi daca e reala (ar trebui sa isi dea seama cel ce iti face diagnoza) sau eventual senzorul ala bate campii. Parerea mea este ca termostatul tau este blocat pe deschis.
Termostatul la modelul acesta de motor se deschide intre 95 si 105 grade. Adica sub 95 grade este inchis iar peste 105 grade este complet deschis.
Din cate stiu iesi mai ieftin sa cumperi conducte de cupru la metru si apoi sa le "confecctionezi" in service. Binenteles la unul care se pricepe sa iti faca acele capete pt etansarea pe olender (piulita din capatul conductei).
  • JHimmler

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Nu am meniu ascuns la Astra G. O sa merg la o diagnoza sa vad daca e de la senzor. Da,am mai citit pe aici ca trebuie bercuite conductele de frana. Dintre cei 2 producatori de termostat care ar fi mai o.k. ? La codul asta pe original GM nu am gasit decat intr-un sigur loc dar costa 1239 RON si scrie ca e pentru Vectra C. Merci pentru raspuns.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Consumul ridicat duce cu suspiciunea pe termostat...cu un termometru laser ai putea sã vezi dacã temperatura e mult sub normal...
Cele 2 mãrci de termostat sunt Ok.
Conductele ar trebui confecționate de cineva cu dispozitiv de bercluit profi...e floare la ureche și merge repede și, teoretic, ieftin(dacã nu dai peste ceva ”barmani de noapte”), mai ales dacã folosești niplurile tale(originale)...sau sã iei din dezmembrãri cu dezavantajul cã o sã pierzi vremea ca sã dai de unele cumsecade și oricum ieși mai scump...cã de noi sunt scumpe și nici ãștia la schrott nu le dau pe firfirei...
Skip ads

  • IonutN

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
JHimmler a scris:Nu am meniu ascuns la Astra G. O sa merg la o diagnoza sa vad daca e de la senzor. Da,am mai citit pe aici ca trebuie bercuite conductele de frana. Dintre cei 2 producatori de termostat care ar fi mai o.k. ? La codul asta pe original GM nu am gasit decat intr-un sigur loc dar costa 1239 RON si scrie ca e pentru Vectra C. Merci pentru raspuns.


Salut,
Ai PM
O zi buna
  • JHimmler

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor pentru ajutor. Am rezolvat problema. Am schimbat termostatul si antigelul si totul e o k. Termostatul original de pe masina a fost Borg-Warner.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR