Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • ghioneaclaudiu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Bunã ziua, am o bãtaie enervantã la puntea spate. Am schimbat amortizoarele cu tot cu acea flanșã de prindere pe caroserie dar bãtaia existã încã. Am verificat eventuale jocuri la o stație ITP și toate articulațiile sunt rigide. A mai întâlnit cineva situația asta și care a fost rezolvarea? Mulțumesc!
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ce fel de bãtaie? Fier pe fier..plastic... Poate plãcute de frana montate fãrã tablitele alea elastice.. Piulite roata nestrânse? Toba loveste in 'punte'?
  • silviuslw

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2008 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Am patit eu trebuie montate amortizoare si flanse originale. Prima data am montat totul sachs si bateau de noi duoa ce am montat original e ca noua
  • urs.ar

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2015

  • Mesaj Privat
bataile se aud doar cand mergi pe un drum cu denivelari sau prost facut?
Skip ads

  • silviuslw

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2008 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Da cum treceam peste ceva zici ca era ruot ceva in spate
  • silviuslw

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2008 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Dac mergeam pe autobanda sa drum bun nu auzeam nimica
  • ReZeVe

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Incearca sa verifici si bucsele bratelor superioare ale puntii spate, se mai numesc si brate bumerang
  • manole74

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Si eu am intampinat aceeasi problema de curand. Am schimbat amortiozarele puntii spate ( Bilstein B4) si bucsile superioare de prindere cu unele originale . Intr-adevar ca nu mai exista senzatia de spate dezarticulat , insa zgomotul este tot acolo- dreapta spate , doar la viteze mici, cand trec peste obstacole/bumpere/gropi. La verificarea pe rampa , mecanicul nu a gasit nimic de raportat, cu toate ca l-am rugat sa reia procesul de constatare. Ma gandesc ca nu poate fi decat de la ceva bucsi ....care aparent sunt in stare buna, insa au imbatrinit ori sunt uzate si nu mai lucreaza in parametri. Aveti o sugestie?
Skip ads

  • crenguta

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Cu toate ca am dat search n-am gasit discutia asta si-am deschis si eu un topic asemanator. Am pus acolo inclusiv un filmulet cu sunetul de "punte spate rupta".
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=152451

Ati gasit rezolvarea?
Cum am scris si in topicul deschis, am inlocuit arcuri, amortizoare (SACHS poate asta e problema!), flanse, bielete antiruliu, bucse bara stabilizatoare si suna exact la fel.
  • manole74

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
E posibil sa fie bucsile de la asa-zisul brat "bumerang", ce la modelul anterior Insignia(Vectra C), erau un adevãrat cãlcai al lui Ahile.
L. E. Cred ca în link-ul pus anterior sunt bucsile notate cu 23 și 24 din schita.
  • ReZeVe

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cel mai probabil sunt bratele bumerang pentru ca la o verificare banala nu se observa.
Problema este ca nu se gasesc doar bucsele de inlocuit ci bratul cu totul, reperul de la pct 1 din poza pt sports tourer

  • crenguta

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am cumparat toate bucsile posibile de la puntea spate separat. Sapt viitoare o sa fiu in concediu, deci doar dupa o sa apuc sa merg la mecanic sa le schimbe.
Cine vrea linkuri de unde se pot cumpara sa-mi scrie in privat.
Ar fi de ... sa fie de la amortizoare.
Skip ads

  • manole74

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
As zice ca este o pseudo-problema asta cu amortizorul pe aftermarket. Eu am pus Bilstein B4 si masina face la fel ca inainte. Zgomotul este exact acolo si numai la viteza mica- in zone cu denivelari constante(drum prost). Cred ca este o chestie comuna modelelor Opel ,care se suprapune pe un deficit de proiectare/dimensionare a elementelor de la puntea spate.

Pentru modelul Sport Tourer cu facelift/2014, reperele sunt:

BRAT DREAPTA: 22940357 / 4 23 150
BRAT STANGA: 22940356 / 4 23 149
  • crenguta

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Pana sa ajung sa schimb bucsile, am dat intr-o groapa urata, incat s-a rupt flansa.. ireal asa ceva. Flansa noua, sachs montata de o saptamana. Is curios daca e normal sa se intample asa ceva.. Adica flansa originala o tinut ~300k de km si asta se rupe in a doua saptmana?
  • manole74

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Normal n-ar fi, dar la ce cratere sunt in trafic.....se poate orice. Totusi este si o parte buna: putea amortizorul sa isi strambe tija si costurile de reparatie s-ar fi dublat. Ca sfat personal as recomanda flansele OEM, chiar daca sunt mai scumpe, diferenta de calitate este exponentiala .
  • manole74

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Revin cu up-date dupa ce am schimbat bratele superioare spate cu unele OEM. Bataile de la puntea spate au disparut, dupa cum si comportamentul masinii s-a imbunatatit vizibil datorita acestei lucrari de mentenanta .....zic io- normala, pentru o masina care a trecut de 220000km, din care 50000 pe drumuri autohtone.
  • tudosia

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor.Cineva știe dacã brațele superioare spate opel insignia se pot schimba intre ele.Se potrivesc de pe o parte pe alta?Va mulțumesc
  • CCosmin656

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat bucsi, brate amortizoare noi fara nici un rezultata, intr-un final am cumparat amortizoare originale, au venit cu tot cu flanse si protectie de plastic si nu se mai aude nici un zgomot. Daca aveti zgomot infundat pe puntea spate schimbati doar amortizoarele, obligatoriu cu unele OEM si nu mai aveti probleme, nu cheltuiti mii de lei inutil ca mine!
  • IDirica

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2021

  • Mesaj Privat
Buna ziua .Aceași problema am avut si eu am schimbat amortizoare bucsi brat suspensie degeaba.Adevarata problema era portbagaju, trebuie reglat sã strânga mai bine
  • IDirica

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2021

  • Mesaj Privat
Amortizoarele sunt problema .Trebuie amortizoare originale
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR