Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • CMarius627

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Am o Zafira B, diesel, 1,9 CDTI ºi de ceva vreme dupã ce se încãlzeºte mororul scoate fum albastru. Am fost la dealerul Opel de 3 ori ºi nu gãsesc nici un cod de eroare. Nici chiar când maºina scoate fum. Becul de bujii clipeºte mereu. Ei au dat un reset filtrului DPF , plec de acolo ºi dupã vreo 200 km începe sã scoatã iarãºi fum. Are cineva vreo ideea ce poate fi? La Opel au schimbat deja debitmetrul de aer ºi EGR-ul.... problema nerezolvatã. Vreo idee? Multumesc



MODEL: ZafiraB
MOTOR: 1,9 CDTI
Skip ads

  • deleted-110796

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Ai verificat pe tester cat la % este înfundat dpf-ul ? Eu când aveam dpf își fãcea regenerarea la 20 km drum scurt si la 70 km drum lung si pâlpâia rezistența.
  • ema82

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Si nu mai ai dpf Marius? Te intreb pentru ca si eu am probleme mereu cu el si,cu siguranta mi-ar fi mai bine fara el. Un sfat,un indemn catre cineva din zona noastra Dolj sau Mehedinti. Embarassed
  • deleted-110796

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Nu mai am de 6 ani, masina trage mai bine si nu mai este consumul in plus la regenerare. Daca dorești sa il anulezi îți trimit numãrul la un inginer de la Opel din Craiova.
Skip ads

  • ema82

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Multumesc tare mult Marius ai in privat numarul meu de tel
  • CMarius627

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Ciurea Marius a scris:Ai verificat pe tester cat la % este înfundat dpf-ul ? Eu când aveam dpf își fãcea regenerarea la 20 km drum scurt si la 70 km drum lung si pâlpâia rezistența.


DA, dupã ce v-am adresat întrebarea. La verificare mi-a arãtat o încãrcare de 180%. Am fãcut ceea ce trebuia sã fac ºi s-a rezolvat! Frustrant este cã bãieþii de la Opel mi-au luat atâþia bani fãrã a verifica încãrcarea filtrului. Da, a fost mai convenabil pentru ei sã schimbe debitmetrul de aer ºi EGR-ul, dar acum am rezolvat- Mulþumesc de rãspuns.
  • deleted-110796

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Eu il aveam 130℅ si nu sa mai putut sa se facã nimic. Singura problema drumuri scurte si nu are timp sa se curate, oricum durata de viațã este undeva intre 120 maxim 200 mi km.
  • ema82

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Eu in urma cu o saptamana,am pus testerul pe masina,la un mecanic din Turnu Severin si, i-am solicitat sa-mi spuna si mie care este gradul de saturatie al dpf-ului,la care tipul imi raspunde sec caci nu poate el sa stabileasca cat la % este incarcat filtrul de particule.Cu siguranta cred ca este cazul sa schimb mecanicul.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR