Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Mariandaniela

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Salutare colegi am și eu o întrebare dacã mã poate ajuta cineva; am un Astra g din 2000 diesel și când în când mi se aprinde martorul de baterie stã aprins cam douã secunde și se stinge dupã ceva timp iarã , mașina se comportã bine, menționez cã am schimbat placa de diode și nu știu ce condensator prin august . Ați putea sã îmi spuneți și mie de ce face așa? Mulțumesc.



MODEL: ASTRA 2000
MOTOR: Y17DT
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Dupa pãrerea mea sint cãrbunii uzați (nu mai ajung sa calce pe inelele colectoare ) sau ai uitat vreun șurub nestrins cind ai schimbat puntea de diode.
Daca ajungi sa dai alternatorul jos pentru teste sa verifici si inelele de pe rotor pe care calcã acei carbuni, sã nu aibã șanțuri.
Verifica dacã nu ai cabluri nestrinse la alternator.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
posibil sa nu se fi asezat corect carbunii pe colectorul central (cam greu de crezut dupa atata timp) sau s-a uzat prematur un carbune si nu mai face contact corect ori un cablu sau suruburi ne stranse corespunzator. Eu zic sa dai jos alternatorul si sa mergi cu el la o verificare pe banc si sa vezi care este problema. Nu mai amana prea mult ca iti vei distruge bateria si poti ramane in drum sau sa mai strice si altceva prin instalatia electrica...
  • reluf16

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Am avut probleme cu încãrcarea. Se pare cã e o problemã des întâlnitã la Astra g. Contact imperfect la cablul bornei + de la baterie. Meritã verificatã. Eu am schimbat borna. Am tãiat pe cea veche si am montat una nouã cu bridã. De atunci (cam un an) nu mai am probleme. Sper sã fie de ajutor ce am relatat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR