Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • cata212

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salutare si un An Nou cat mai prosper,
De o vreme indelungata am eroarea de clapeta, mai exact 112562. Cam inainte cu 2 zile de Revelion a inceput DPF sa faca regenerari cam la 50 60km. Pana acum cand se regenera nu scotea fum, acum a inceput sa scoata si fum cand se regenereaza semn ca se curata ceva, banuiesc. Am fost la cineva care se ocupa cu DPF uri si din spusele lui, eroarea de clapeta ar influenta si depunerile in filtru. Mi-a sugerat ca as putea sa duc masina si sa schimbe parametrii softului si sa lase clapeta deschisa. Acum intrebarea mea este urmatoarea, din ce am mai gasit aici pe forum vad ca e des intalnit aparitia uleiului in partea electronica de la corpul clapetei, lasand clapeta pe deschis pot aparea simptome negative? Sau inlocuorea ei cu una sh ar putea elimina aceste probleme? Totodata am si eroarea senzorului de la pozitie ax came, poate si acest senzor sa influenteze in vreun fel regenerarile? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.


MODEL: Zafira 2008
MOTOR: Z19DT

CODURI EROARE: P1125
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salutare și un an nou cât mai fericit pentru toatã lumea.

În primã fazã curãțarea clapetei te poate scãpa de o cheltuialã de câteva sute bune de lei pe o periadã relativ lungã de timp.

Despre DPF se poate spune cã probabil a ajuns la limita de vârstã în care trebuie sã se pensioneze, caz în care nu rãmâne altceva de fãcut decât sã-l înlocuiești.

Eroarea legatã de senzorul de la axul cu came, dacã persistã și dupã ștergerea erorilor înseamnã cã necesitã o înlocuire și acesta, de preferat pe original GM pentru a nu arunca cu banii peste câteva sãptãmani pentru altul.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR