Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • BABUT ZOLTAN GAVRIL

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Question salut ,as dorii sa schimb switch-ul de ambreiaj deoareca am pus tester Tech 2 si mi-a dat o problema la el,problema este ca nu dau de scoatera panoului de deasupra pedalelor, vectra c 2.0 dti,va multumesc anticipat
Skip ads

  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
BABUT ZOLTAN GAVRIL a scris:Question salut ,as dorii sa schimb switch-ul de ambreiaj deoareca am pus tester Tech 2 si mi-a dat o problema la el,problema este ca nu dau de scoatera panoului de deasupra pedalelor, vectra c 2.0 dti,va multumesc anticipat


1) desfaci ornamentul de plastic(sofer . Cel mic din stanga) lemn/argintiu/negru. Se trage de el si iese afara. O sa vezi 2 suruburi. Desfale si scoate grila de la ventilator
2) pune blocul de luminat de pozitia inchis. Pune mana in spatele blocului de iluminat(prin orificiu unde era inainte grila de la ventilator). Apasa spre rotita de la blocul de iluminat in interior apoi roteste-o spre dreapta. Impinge acuma din spatele blocului de iluminare si o sa iasa. Trebuie sa desfaci mufa de la blocul de iluminat si gata.
3) desfaci surubul ce se afla in locul unde era montata corpul de iluminat. Este in centru sus
4) desfaci cele 2 suruburi de la mijloc(intre volan si panoul de plastic o sa vezi un mic spatiu. Cand setezi cat de sus sau jos vrei acel spatiu se micsoreaza sau se mareste. Ridica volanul la pozite maxima sus)
5) deasupra pedalelor o sa vezi un panou din plastic. O sa vezi de la stanga la dreapta 2/3 suruburi parca. Desfaci si acele suruburi si ai terminat.
6) tragi panoul de plastic afara
  • BABUT ZOLTAN GAVRIL

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Idea Very Happy multumesc mult
  • octavio70

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Ma sperie electronica asta...regret ca am luat opel!1
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Eu zic sa fii patriot si sa treci la LOGAN sau chiar la modelul anterior DACIA.
Succes.

CristianTM.
  • DanX

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
octavio70 a scris:Ma sperie electronica asta...regret ca am luat opel!1


E mai simplu decat pare.
Eu nu am avut delok acel swich, si mi l-am montat singur. Nu trebuie demontat nici un panou. Daca nu esti genul mai solid (pe care-l uita D-zeu la masa ) pur si simplu te bagi pe spate acolo jos la pedale, deci cu fata in sus, spre bord, sa ai o lanterna aprinsa cu tine, o directionezi (lumina lanternei) inspre tulpina pedalei de ambreiaj, te uiti atent, localizezi din privire acel swich, scoti simplu mufa cu cele 2-3 fire de deasupra (deci din swich), apesi pe cele doua cleme laterale (ale swich-ului), impingi usor, si iese !

Bafta !
  • NToader228

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Ma ajuta si pe mine cineva am un opel astra g 14 16 v si nu stiu unde se afla acel switch pedala de ambreaj .imi mai merge citeodata in suturi masina si cineva a zis ca problema ar fi din acel switch.mentionez am schimbat buji. bonina .egr .sonda lamba .incerc
  • NToader228

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Ma ajuta si pe mine cineva am un opel astra g 14 16 v si nu stiu unde se afla acel switch pedala de ambreaj .imi mai merge citeodata in suturi masina si cineva a zis ca problema ar fi din acel switch. De la pedala de ambreaj mentionez am schimbat buji. bonina .egr .sonda lamba . Asteptun raspuns pe .mesenger nicolae toader.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
sub bord, in zona pedalei de ambreiaj.
switch-ul de la ambreiaj nu cred sa aiba o asa mare influenta in functionarea motorului, masinile pe benzina care nu au pilot automat nici nu-l au...
sau cel putin asta am citit pe forum.
  • tasedoru78

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2004 X14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salutare eu vreau sa îmi montez tempomat switch-ul nu îl am la pedala de ambreiaj întrebarea mea: exista mufã de conectare pe undeva pe sub bord ce culoare are mufa si firele? Opel astra h 1.6 105 cp
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
NToader228 a scris:Ma ajuta si pe mine cineva am un opel astra g 14 16 v si nu stiu unde se afla acel switch pedala de ambreaj .imi mai merge citeodata in suturi masina si cineva a zis ca problema ar fi din acel switch. De la pedala de ambreaj mentionez am schimbat buji. bonina .egr .sonda lamba . Asteptun raspuns pe .mesenger nicolae toader.

Nu ai switch la ambreiaj daca nu ai pilot automat pe masina.
Fa o diagnoza si posteaza erorile.

@tasedoru78
Mufa este maro si are 2 fire, negru si gri.
Daca nu o ai, trebuie sa tragi fire de la ECU si UEC.
  • tasedoru78

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2004 X14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2014

  • Mesaj Privat
De obicei unele mașini sunt precablate acum rãmâne sa ma mai uit încã odatã problema ca e cam strâmt locul. Exista cineva în zona Olteniei care a mai fãcut și vrea sa ma ajute bineînțeles nu degeaba
Skip ads

  • tasedoru78

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2004 X14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Am montat pilotul mufã era prinsa cu banda de hârtie în bord sus a trebuit sa desfac plasticul de sub volan
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR