Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Noice

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Salut! Am un opel astra h twintop 1.6 benzina 85kw 116cp... Pana acum cateva zile aveam becul cu masina si cheia peste el aprins in bord, mi s.a spus cã este de la sonda lambda dar nu este ceva grav... acum s.a stins becul cu masina si cheia si mi s.a aprins becul check engine... de cand s.a aprins check engine, imi tremura schimbatorul foarte tare imediat cum trec de 2000 de turatii in orice viteza... Si parca nu mai trage la fel de bine masina, am pus testerul pe el si mecanicul mi.a zis ca apare ceva la aprindere, sonda lambda 2 si un senzor de temperatura a apei (nu detecteazã corect cat se încãlzește apa) eu nu am cum sa vad cat si cum se încãlzește apa ca la modelul asta de opel au uitat sa puna ceas in bord pentru asta... ma rog. Pana acum am schimbat doar bujiile si nu s.a schimbat mare lucru la masina, doar ca parca trage mai bine ca inainte, ma puteti ajuta cu câteva sfaturi va rog? Multumesc anticipat!



MODEL: Astra h twintop 2008
MOTOR: Z16XER
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
De vreme ce nu stim ce coduri de eroare ai, nu prea pot sa iti dau sfaturi.
Legat de temperatura apa, ai BC? Daca da, in meniul ascuns poti vedea temperatura lichidului de racire.
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
De vreme ce nu stim ce coduri de eroare ai, nu prea pot sa iti dau sfaturi.
Legat de temperatura apa, in meniul ascuns poti vedea temperatura lichidului de racire.
Ce fel de display ai in bord?
  • Noice

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Pai nu stiu sa va spun codurile de eroare, nu m.am uitat cand a pus testerul si habar nu am sa le aflu singur... Si display.ul din bord cand tin apãsat pe sound imi imi arata bc 1 si bc 2 ma baga direct intr.un meniu in care nu apare le nicãieri coolant... Dacã ma puteti ajuta cum aflu acele coduri vi le spun...
Skip ads

  • Noice

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Am aflat cum pot vedea singur codurile de eroare si voi reveni cu un mesaj cu codurile aici, sper sa ma puteti ajuta Smile
  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Degeaba se uita in meniul ascuns la temperatura apei. Daca e defecta sonda de temperatura va afisa eronat si in meniul ascuns.
Schimba sonda de temperatura si apoi sterge erorile. Vezi cu ce ramai la erori si apoi stii ce faci in continuare.
Daca sonda de temperatura da indicatii ca motorul este rece, atunci dozajul de benzina va fi mai mare (ca pt motor rece) si o sa iti ude bujiile si o saa mearga neregulat si ... etc samd.
  • Noice

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Am fãcut testul din pedale si in bord imi scrie asa:
030401
003608
Încã o rugãminte daca puteti sa imi dati un site care sa ma trimita la o sonda de temperatura buna (nu ma pricep la mecanica si nu stiu dupa ce sa ma uit pe site.uri)
Multumesc!
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
https://www.autokarma.ro/pie...20lichid%20racire
  • Noice

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Mersi frumos! O sa il schimb mâine si revin cu mesaj aici sa va spun daca s.a schimbat ceva la cum merge masina. Numai bine!
  • Noice

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Salut! Am rezolvat problema mașinii, nu mai face cum fãcea inainte, am schimbat bobina de inducție si bujiile si acum merge perfect, senzorul de temperatura nu l.am gãsit, il voi schimba la un service... becul de check engine nu s.a stins dar cred ca trebuie resetat cu un calculator, voi face asta tot la service. Dar erorile 030401 si 003608 tot nu am aflat de la ce sunt imi puteti spune va rog? Sper sa se duce si ele cand resetez becul din bord. Multumesc!
  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Codul 0304-01 reprezinta "Eroare de aprindere la cilindrul 4" probabil a fost din cauza bobinei de inductie.
Codul 0036-08 este legat de sonda Lambda 2 (cea de dupa catalizator), este posibil sa nu fie sonda defecta si sa dea eroare datorita arderii necorespunzatoare din cilindri (legat de eroarea de pe cilindrul 4 si de datele eronate de la sonda de temperatura exemplificate de mine mai sus).
Eu zic sa schimbi sonda de temperatura, sa stergi erorile si sa iti spuna cel care face testul cu Opcom daca este cazul sa schimbi si sonda lambda sau nu.
Te rog sa ne tii la curent cu ce ai rezolvat.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR