Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  3. Mic Dictionar Explicativ
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cu rugamintea sa nu va ganditi asa la fiecare alimentare cu adblue
Skip ads

  • lumircea

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
ok, o seara buna va doresc
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Adblue este un lichid din uree sintetica si apa deionizata, este injectata post combustie. Idea este ca oxizii de azot sa devina azot si apa. Atentie mare ca se pune in recipient separat si nu in rezervor cum au facut ceva tampi. Sub 10-12grdC cristalizeaza si este alta problema.
Deci:
Uree = pipi
Regal = este o firma care vinde acid acetic de sinteza ca fiind otet, nu are treaba cu strugurii sau merele.
Romanii mai folosesc denumiri gen pishwaser sau pipi de fata mare, pentru alte denumiri ar trebui intrebat Dinescu, nu duce lipsa de imaginatie cu ceva lautari, mancarica si bauturica, rau dar bun.
Curatarea este sfanta la EGR si tubulatura, te faci negru dar asta este daca ai vrut mitul diesel.
In curand vom schimba doar carbuni, acumulatori, ceva rulmenti, asta este...nu ne intoarcem la cazanul cu carbuni si mers la dogar sa faca rotile.
  • lumircea

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru explicaþii
Rãmîn fan disel, la cite zile mai am de trãit, sper sã mai reziste diselul pe stãzi
numai bine
Skip ads

  • F10RYN1204

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Salutare! Astra G 1.7 CDTI, Z17DTL, imi poate spune si mie cineva care-i faza cu EGR-ul acesta, ce poate sa fie, sau poate fi de la el, de la un prieten cu aceeasi masina si acelasi motor, cu EGR-ul mai mult infundat nu ii scoate fum masina, iar mie cu el curatat, scoate ceva fum? Mentionez ca l-am schimbat si eu cu unul din dezmembrari pe care l-am pus cum l-am luat, murdar, am mers putin cu el asa pana l-am curatat si parca nu mai scotea fum cu el murdar, dupa ce l-am dat jos si l-am curatat si pe ala, iar a inceput sa scoata fum negru, nu mult pentru ca merg turat cu ea, dar e ceva vizibil chiar si asa ceea ce la cealalta masina a prietenului nu se vede... am verificat tot ce se putea verifica si am curatat tot ce se putea inclusiv aditivi de curatare, etc., am incercat chiar si cu debitmetrul de pe masina cealalta a prietenului, care pe tester are aceleasi valori ca si al meu.. test de retur la injectoare ok, furtune vacuum ok.. turbina nu are probleme, parametri buni la presiuni pe tester... chiar nu mai stiu ce ar putea determina fumul asta..
  • lumircea

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
puþin probabil ca fumul negru sã fie de la egr, cel mai probabil e de la combustia incompletã din diverse cauze : injectoare uzate, pompã HP uzatã, presiune micã în rampã, segmenti usati ... trebuiesc facute niste teste.
  • F10RYN1204

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Am facut destule teste.. daca nu apare nimic pe niciunde, mici uzuri or fi peste tot ca doar nu e noua, e normal, dar nu e ceva grav.. pana la urma o las si asa ca nu e asa rau, doar la accelerari bruste pe loc mai vad ca scoate, i-am bagat si o solutie de curatat catalizatorul, in accelerare progresiva sau in mers nu scoate fum deloc, poate putin daca as merge mai usor cu ea, gen sub 3000 rpm, dar mergand in general peste 3000rpm, vad nu sunt asa probleme...
  • TStefanut

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2023

  • Mesaj Privat
Salut, am un opel astra h 1.9 16v 2005, pe diagnoza imi da eroare egr dar fizic egr ul merge, l am pus si pe baterie si pe alta masina, am verificat mufa si este buna. Pe diagnoza pot activa unele componente cum ar fi egr. Pe opelu lu tata de exemplu cand activez egr ul (inchid/deschid supapa) scoate 11-11.5(normal) dupa ca il dezactivez scade la 0.4, pe opelu meu sta la 11.4 constant, fie ca il activez dezactivez prin diagnoaza. Ce sa fie? Tin sa mentionez ca am schimbat si egr ul ca asa mi s a spus prima data. Masina de la 2.500 ture nu mai trage
  • lumircea

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut, demonteaza si tubulatura egr ului ar putea fi infundata, degeaba deschide egr ul daca tuburilr in si out sunt infundate.
Bafta
  • lumircea

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
si inca : vezi de la racordul cu echaamentul si racitorul, tubul acela de inox racordat la sistemul de racire al motorului care poate fi si el infundat, diagnoza zice egr dar asta nu inseamna doar vana ci intregul circuit, de la echapament pina la admisie
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale
  3. Mic Dictionar Explicativ

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR