Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • Marius Vasile

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Braila
  • Masina: Grandland X 2019 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Salut. A schimbat cineva becurile pe faza scurta si lungã cu becuri led? Sau chiar si in interior? Intenționez sã le schimb dar ma gandesc ca dau eroare.


MODEL: Grandland X 2019
MOTOR: 1.2
Skip ads

  • panna

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Am incercat eu.
- forma fasciculului nu e buna, nu recomand nici macar osram/philips led h7. Nu da eroare, este loc in far pentru driver.
- la interior am schimbat toate becurile cu narva 6000k. Nu da eroare, culoarea lumina e in ton cu cea de la portierele fata
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Marius Vasile a scris:Salut. A schimbat cineva becurile pe faza scurta si lungã cu becuri led? Sau chiar si in interior? Intenționez sã le schimb dar ma gandesc ca dau eroare.


MODEL: Grandland X 2019
MOTOR: 1.2

Incearca cu incredere, recomand : https://www.facebook.com/pro...449&ref=br_rs
  • Adrian_68

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2017

  • Mesaj Privat
De becurile LED H7 Philips Ultinon LED-HL ce ziceti? Are cineva experienta cu schimbatul halogenelor cu becuri led? Am gasit pe la 483 lei la http://www.aspad-shop.ro/le...6200-k-12-v-15-w, dar mi-e frica sa dau aproape 500 lei si sa-i arunc pe geam.
Skip ads

  • Spook

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Salut,
Nu va recomand trecerea pe becuri led la far, doar daca masina are faruri cu lupa. Asta e general valabil pentru ca farurile cu oglinda nu focalizeaza la fel de bine lumina si o imprastie in toate directiile deranjand pe cei care vin din sens invers + ca risti sa fii oprit de politie si sa pierzi talonul. Grandland X in versiunea standard nu este dotat cu far cu lupa, farurile led din optiune sunt faruri cu lupa.
  • panna

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Apoi, daca chiar vrei leduri, trebuie cumparate si adaptoare pentru a tine ledul in locasul becului standard halogen, datorita sistemului de prindere: clema fixare + fire = 2 in 1.

Adaptoarele arata asa:
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Becuri cu led la plafoniere a pus cineva?
  • catalinfcm

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Grandland X 2019 B12XHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Spook a scris:Salut,
Nu va recomand trecerea pe becuri led la far, doar daca masina are faruri cu lupa. Asta e general valabil pentru ca farurile cu oglinda nu focalizeaza la fel de bine lumina si o imprastie in toate directiile deranjand pe cei care vin din sens invers + ca risti sa fii oprit de politie si sa pierzi talonul. Grandland X in versiunea standard nu este dotat cu far cu lupa, farurile led din optiune sunt faruri cu lupa.


Confirm ce spune colegul. Pusesem LED-uri si imi tot dadeau blituri cei din sens opus. Eu eram f multumit de cum bateau, insa pe ploaie, fiind lumina imprastiata nu prea mai ma incantau. M-am potolit si am trecut inapoi pe Halogen dupa ce mi-a dat blit si echipajul de rutiera Very Happy
Referitor la Halogen, daca tot vreti lumina mai puternica si mai alba decat ce vine din fabrica, va recomand asa ceva: Philips H7 White Vision Ultra, 12V, 55W
  • bubucu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019 b12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2016

  • Mesaj Privat
In mai multe țãri din UE inclusiv Bulgaria, OSRAM NIGHT BREAKER H7 LED sunt singurele becuri omologate care pot fi montate in locul halogenelor pentru faza scurta + un adaptor din plastic. La noi încã nu sunt omologate, la cum merg lucrurile în România ... cine știe când.
Ele merg doar pe anumite mașini, Grandland 2017-2021 fiind pe lista.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Se pot omologa dacã ai faruri cu lupa.. E cam același principiu ca la xenon
  • bubucu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019 b12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Din cate știu la Grandland sunt doar faruri cu led din fabrica și cele normale (fãrã lupã), deci ar fi ideale pentru cele normale.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR