Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa E
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
salut, pe langa G, ul din semnatura a mai venit anul trecut un corsa E de care am mai discutat pe aici .1.4 90cp din 2018 motor b14xel , daca nu ma insel.Trebuie facuta revizia. Ce ziceti merg pe gm 5w30 sau sa pun 5w40 , si daca da ce marca?
Skip ads

  • safari_hunter

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2017 B 1.4 XEL, 90CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Eu folosesc Liqui Moly Top Tec 4600 Dexos 2 5W30. În fond, aceastã normã Dexos 2, existentã atât la GM cât și la Liqui Moly, este norma recomandatã de producãtorul autoturismului Opel.
  • radualex90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2016 1.6CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
La prima revizie am folosit GM dexos2 5w-30 iar anul asta am folosit Ravenol HLS 5w-30 cu norma Dexos 2, momentan nu am observat vreo diferenta intre cele doua uleiuri.
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Vin cu intrebarea aceasta din urmatorul consideren. G-ul me z14 xep conform cartii tot 5w30 cere , dar din ce am citit pe aici multi colegi sunt de parere ca acest ulei este prea subtire si il consuma.
Skip ads

  • safari_hunter

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2017 B 1.4 XEL, 90CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Cei care sunt de pãrere cã ... își exprimã doar o opinie gratuitã, de multe ori neverificatã și neveridicã. Îți recomand sã respecți indicațiile constructorului și prin aceasta sã îți protejezi investiția bucurându-te pe deplin de utilizare și fãrã peripeții.
Sunt destule exemple pe forumuri de binevoitori care recomandã soluții miraculoase pe care aceștia ori nu le înțeleg (mi-a spus cineva...) sau nu le aplicã pentru ei știind despre consecințele ce pot apãrea, dar amuzamentul nu costã.
Motorul celei de-a 2-a mașini din familie a trecut de 190 K km, are 9 ani și folosește același 5W30 ca în prima zi, fãrã a consuma ulei - motor benzinã.
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Stiu ca validarea s-a facut cu 5w30 .
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Folosesc gm 5w30 dexos 2,, schimb uleiul personal, de doua ori pe an, am folosit si lmtt 4600, singura diferenta e ca era mai scump sa il schimb bianual, posibil sa fi fost mai rezistent, nu contest. Recomand gm
  • IDumitrache

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2019 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Acum cateva zile am facut prima revizie la corsa e. Cei la Radacini au folosit uleiul opel 5w30 dexos2. Pana la revizie am parcurs aprox. 10000 km, in care masina nu a consumat deloc ulei. Deci...practic nu as avea ce sa ii reprosez uleiului. Totusi cred ca exista uleiuri mai bune pe piata, care respecta cerintele impuse in cartea masinii.
Cateva exemple: Motul specific dexos2 5w30, Motul 8100 x-clean fe 5w30, Ravenol HLS 5w30, Liqui Moly 4600 5w30 top tec si Valvoline Synpower MST 5w30.
Citind cartea masinii am inteles ca pot fi folosite inclusiv uleiurile 5w40 dexos2.
Nu mi-am dat seama care este diferenta intre Motul specific dexos2 si Motul 8100 x-clean fe si care ar fi mai ok.
Dupa citirea mai multor reviewuri, am ramas cu o impresie foarte buna despre Valvoline Synpower MST 5w30.
Skip ads

  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Din cate stiu 5w40 se foloseste dupa 100k Km
  • IDumitrache

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2019 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Nu neaparat. De exemplu multe fiaturi vin din fabrica cu selenia k pure energy 5w40. Si sunt mai multe exemple. 5w40-ul se comporta mai bine vara cand temperaturile merg spre 40 de grade.
  • IDumitrache

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2019 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2019

  • Mesaj Privat
radualex90 a scris:La prima revizie am folosit GM dexos2 5w-30 iar anul asta am folosit Ravenol HLS 5w-30 cu norma Dexos 2, momentan nu am observat vreo diferenta intre cele doua uleiuri.


Salut,
Nu imi dau seama ce diferente sunt intre Ravenol HLS 5w30 si Ravenol LSG 5w30. Ambele sunt dexos 2. Vreau si eu sa trec pe Ravenol dar inainte as vrea sa fiu sigur ca aleg cea mai ok varianta. Orice sfat este binevenit.

Multumesc.
  • radualex90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2016 1.6CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut,

Am intrebat si eu la Ravenol si raspunsul a fost ca LSG este aprobat doar GM dexos2 iar HLS este mai complex si are aprobari Gm Dexos2, bmw ,mercedes...etc. Am aflat asta dupa ce am pus HLS in motor, am facut aprox 1000 km si e ok dar nu sesizez vreo diferenta intre HLS si intre uleiul GM. La urmatoarea revizie o sa folosesc LSG sau cel GM.
Skip ads

  • IDumitrache

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2019 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2019

  • Mesaj Privat
La mersul de zi cu zi nu cred ca pot fi sesizate diferente. Dar in timp interiorul motorului s-ar putea sa arate mult mai bine la o masina care foloseste un ulei mai calitativ. Mai am destul timp sa ma hotarasc cu ce ulei voi schimba gm-ul. Ca va fi Ravenol, Motul, Liqui Moly sau Valvoline nu stiu inca. Depinde de informatiile pe care le mai culeg pana atunci si de inspiratia de moment Smile
  • IDumitrache

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2019 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Rasfoind manualul cu mai multa atentie am citit ca, la motoarele noastre, se pot folosi inclusiv uleiuri 0w40 si 0w30 dexos2. A folosit cineva 0w40 si si-a facut o idee obiectiva despre acest ulei? Multumesc!
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Masina fiind in garantie si facand revizia la reprezentanta am pus Gm 5w30 long life, masina avea vreo 8000km.Sa vedem ce folosesc dupa ce iese din garantie.
  • milibey

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2019 B14XEJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cat te-a costat revizia si unde ai facut-o? Am observat ca esti din Prahova. Tot din Prahova sunt si eu (Ploiesti) si masina este tot in garantie. Multumesc.
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Am facut-o la Dibas Ploiesti, Am dat vreo 400 parca, trbuie sa ma uit pe factura, nu am schimbat filtru de polen si cel de aer pt ca voiau 800 de lei.Astea au fost suflate cu aer(stiu ca nu se face).Daca obtam fara verificarea si curatarea acestor 2 filtre era 290.Sper ca am fost de ajutor.daca mai vrei si alte informatii dai de veste.
  • milibey

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2019 B14XEJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc, ma apropii si eu de revizia de 1 an, sa stiu ce am de facut.
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Daca nu ai km nu se justifica schimbul de filtru de aer, in general il schimb la 15-20,000 depinde cat e de imbacsit, Ala de polen cel putin o data pe an la G-ul meu , dar cu ala merg mult prin praf -Morsa face vreo 8000 pe an.
  • milibey

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2019 B14XEJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Masina mea face un an in mai si acum am 4200 km cu ea. O sa schimb eu filtrul de polen si aer, la service o sa schimb doar uleiul si filtrul de ulei. Multumesc pentru informatii.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa E

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR