Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • DonzDonz

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Dupa ce am stat cateva zile pe forum sa caut o problema similara, am decis sa postez.

Este vorba de o Vectra B2 (2001) break y20dth, acum 210.000 km.

Problema este la iluminarea habitaclului, nu se aprind cele doua becuri de la plafoniera cand deschid orice usa, si nici celelalte doua becuri cand actionez butonul prin extragerea lui. tind sa cred ca problema e mai serioasa deoarece nici plafonierele usilor din spate si cea din portbagaj nu reactioneaza in nici un fel. nici macar cand schimb pozitia butonului (default e pe usi deschise). singurele becuri ce se aprind la deschiderea usilor (de unde deduc ca nu e problema cu intrerupatorul/intrerupatoarele usilor) e ca se aprind lampile de pe usi (jos pe buzunar). dupa ce am identificat cele doua sigurante (13 si 31 parca) una sus si una jos...in panoul de sigurante, si le-am gasit intregi, atat de mult m-a macinat incat am scos TOATE sigurantele, apoi ia reglaje la casetofon cod, regleaza geamurile sa urce si sa coboare dupa impuls de 3 sec...etc... intrebarea mea este: exista vreun releu ce controleaza iluminatul? si daca da: care e acesta? cum il verific daca e ok? sau unde ce sa mai verific. tin sa precizez ca problema a aparut din senin, fara vreo interventie.

Multumesc anticipat pentru cei ce vor sa ma ajute!
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Problema poate fi de la multitimerul ce este situat in spatele releelor din blocul de sigurante! Cateva din relee sunt direct conectate pe acest modul prin masca de plastic a tabloului de sigurante! Pentru a scoate acest modul, releele trebuiesc scoase, urmand ca prin partea dreapta a blocului de sigurante sa se extraga modulul, dupa ce in prealabil se deconecteaza si acea mufa vizibila tot in dreapta....fiind un montaj electronic mai complex, sunt necesare cunostinte mai solide de electonica pentru depanare...Printe altele acest modul este responsabil de intarzierea stingerii luminii in habitaclu, timpii pe semnalizare/avarie, buzerul pentru usi deschise, etc....
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Verifica mai intai conexiunea panglicii(tu ai B2-2001) de legatura pe care o gasesti in stalpul din stanga parbriz.Poate are pinii din mufa oxidati si dupa aceea poti verifica si multitimerul.
  • DonzDonz

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2010

  • Mesaj Privat
am verificat panglica si e intreaga, ba chiar am pus un multimetru (aparat de masura) pe fiecare pin..... am observat ca si oglinzile "make-up" din parasolar au acelasi simtom, respectiv moarte. ma gandeam sa incerc sa inlocuiesc blocul de lumini daca o fi acolo problema.... iar din taboul de siguranta nu vreau sa ma bag, nu ma consider asa de expert. D_M_G, daca te pricepi, esti dispus sa ma ajuti? si cat m-ar costa diagnoza? precizez ca timmeru semnalizarii/avariei, buzzeru sau orice altceva nu e afectat....cel putin nu inca... de asta ma gandeam eu doar la blocul de lumini Confused
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Asa cum am spus, acel modul are multe functii si chiar daca iti merg cele de buzer, semnalizare/avarie, etc.....este posibil ca doar partea de circuit/intarziere lumina plafoniera sa fie cu probleme! Blocul de lumini se exclude! La tine este o problema de circuit electric intrerupt (cabluri), sau un defect electronic in acel multitimer! Chiar daca ai becuri la fiecare portiera si acestea functioneaza normal odata cu deschiderea/inchiderea lor, acestea nu au legatura directa cu plafoniera, doar faptul ca un contact comun de la intrerupatoarele electrice de la usi da un impuls electric catre acest multitimer, iar la randul lui acesta"cronometreaza" timpul pentru usa mentinuta deschisa care este aprox. de 20 min. sau deschidere/inchidere usi, dupa care acesta ramane aprins aprox.20-30 sec. iar la introducerea cheii in contact si rasucirea ei, plafoniera se stinge instant!
Uite ce am patit eu cu dracovenia asta de multitimer
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=69382
Ma impart intre job si serele personale...crede-ma ca stau foarte nasol cu timpul....si cred ca in Buc. vei gasi baieti priceputi sa te ajute...
  • craciun mihai

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2011

  • Mesaj Privat
am o problema asemanatoare, in sensul ca mi-am schimbat fetele de usi cu unele iluminate si nu mi se aprind
am gasit firele trase de fabrica, am pus becuri noi, am verificat sigurantele-tot nimic
are cineva idee ce poate avea?
  • perjuadi32

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Va salut dragi Opeliști!
Am si eu o problema! La un opel vectra b dti 2.0 2001,când opresc motorul si scot cheia din contact nu se mai aprinde plafoniera "becurile interior" înainte mergeau acum nu!
Manual din blocul de lumini se aprind!
Ma poate ajuta cineva poate a mai pãțit asta!🤔
  • perjuadi32

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2015

  • Mesaj Privat
!?
Skip ads

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Verifica butonul din stalp.
  • perjuadi32

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Ce ar putea avea butonul din stâlp, atâta timp cand deschid portierele toate 4 "cate una pe rând " se aprinde plafoniera!
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

posibil contact cu cheie defect sau multitimer defect, trasee cu contacte imperfecte, sau sigurante arse.

schema este asta



plafoniera ta este notata cu 102 (cea cu trei becuri si doua intrerupatoare) tu ai probleme pe becul din dreapta (cel fara intrerupator) si ala este comandat de multitimer (notat cu 40)



verifica si sigurantele f15 si f29. (vad ca in TIS2000 sint date f15 si f31) deci as verifica f15, f29 si f31.

contactul de pe stilp (notat cu 103) de care ti-a zis colegul @taxi43edy are legatura cu multitimerul (are contacte duble iar unul din ele merge la multitimer, tocmai ala de care depinde aprinderea plafonierei), asa ca si eu sint de parere ca ar trebui verificat - sa te asiguri ca trimite masa pe ambele contacte.


Ultima modificare facuta de gabimilo1 la Dum 02 Feb, 2020 11:13 am
  • perjuadi32

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Ok Multumesc!
Contactele de verificat de pe stâlp sofer,sau toate 4!?
Skip ads

  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
doar cel de la sofer, daca zici ca celelalte iti aprind plafoniera cind deschizi usile.

vezi sig f31 ca e de 5 A, se poate arde repede.
  • perjuadi32

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2015

  • Mesaj Privat
La toate 4 de aprinde plafoniera!
Doar cã nu se mai aprinde când scot cheia din contact!
Doar atât...!
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Verifica ce ți - am zis (începe cu sigurantele, e mai simplu).
ÃŽn mod normal ar trebui sã desfaci plafoniera și sã vezi ce lipsește (plus sau minus) la becul care ar trebui sa se aprinda cind scoti cheia.
  • perjuadi32

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Poate m-am exprimat gresit!
Plafoniera se aprinde la deschiderea portierelor se aprinde din blocul de lumini, doar ca nu se mai aprinde când opresc motorul si scot cheia din contact!
In rest merge OK!
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Dupa schema plafoniera depinde pe circutul acela de multitimer și de contact.
Bãnuiesc faptul ca nu trimite contactul "semnal" catre multitimer ca este cheia scoasa -probabil ramine circuitul catre multitimer inchis cind el ar trebui sa fie inchis.
In cazul asta - spray in contact, poate ramine ceva înțepenit acolo.
Dacã e ok la contact atunci multitimerul nu-și mai face treaba probabil defect pe funcția asta.
Eu alte idei nu mai am.
Eu nu cred ca am functia asta la masina mea.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR